Egiptovska volilna komisija je neodvisnim lokalnim nevladnim organizacijam dovolila, da opazujejo potek predsedniških volitev na samim voliščih. Komisija, ki je zadnje tri tedne odločno zavračala opazovanje volitev, je svojo odločitev sporočila dve uri po odprtju volišč. Odločitev je sprejela, da bi zagotovila "transparentnost volitev".
Koalicija skupin, ki naj bi opazovale volitve, je medtem sporočila, da opazovalcem kljub sporočilu volilne komisije večinoma niso dovolili dostopa do volišč. Opazovalce so "pretepli, prijeli in zaslišali", posebej na jugu države, je sporočil Neodvisni odbor za opazovanje volitev.
Odbor je tudi navedel niz težav z glasovanjem, med drugim to, da volišča niso bila pravilno označena in da se jih je kakih 20 odstotkov odprlo prepozno. Po navedbah odbora je bilo na 90 odstotkih volišč še vedno predvolilno gradivo, ki podpira enega od kandidatov, največ sedanjega predsednika Hosnija Mubaraka.
Dolge vrste volivcev
Volilna udeležba naj bi se sicer povečala v zadnjih urah pred zaprtjem volišč, ko so se ljudje vrnili iz službe. Egiptovska televizija je tik pred zaprtjem volišč predvajala posnetke, na katerih so se na območjih blizu Asiuta in Asuana na jugu države in v mestu Damieta na severu pred volišči vile dolge vrste volivcev. V skladu z egiptovsko volilno zakonodajo lahko ljudje, ki ob zaprtju volišč čakajo v vrsti, še oddajo svoj glas.
Prvič v zgodovini egiptovske republike se je za položaj predsednika potegovalo deset kandidatov. Do te spremembe je prišlo, potem ko so Egipčani na majskem referendumu podprli spremembe ustave, ki zdaj dovoljuje predsedniške volitve z več kandidati. Doslej so volivci lahko le podprli ali zavrnili enega samega kandidata, ki ga je predlagal parlament. Ker ima že leta večino v parlamentu Mubarakova stranka, je bil Mubarak edina izbira in po uradnih podatkih nikoli ni dobil manj kot 96 odstotkov podpore na referendumu.