Krizi v poškodovani jedrski elektrarni ni videti konca, pravijo oblasti na Japonskem. Pri odpravljanju posledic in preprečevanju najhujšega bodo Japoncem pomagali Francozi in Američani.
Podatek o vnovičnem povečanju vsebnosti radioaktivnega joda v bližini poškodovane elektrarne Fukušima Daiči je sporočila družba Tepco, ki upravlja elektrarno. To je po 11. marcu, ko je bila elektrarna poškodovana v potresu in cunamiju, največja izmerjena vrednost.
V nedeljo je bila vrednost radioaktivnega joda v morski vodi nekaj sto metrov od elektrarne 1850-krat višja od običajne.
V Tepcu in japonski agenciji za jedrsko varnost sicer še naprej zatrjujejo, da zaradi zvišane vrednosti joda življenje v oceanu ni ogroženo. Nekateri strokovnjaki pa kljub temu opozarjajo, da bodo imeli izpusti radioaktivnih snovi v morje dolgoročne posledice za življenje v morju ob japonski obali.
V Fukušimi se povečuje tudi zaskrbljenost glede plutonija. Predstavnik vladne agencije za jedrsko energijo Hideki Nišijama je pojasnil, da uhajanje plutonija nakazuje resne poškodbe gorivnih palic.
Operater nuklearke je med 21. in 22. marcem v bližini elektrarne zbral vzorce prsti na petih lokacijah. V enem od vzorcev so vsebnosti plutonija 238 dosegle vrednost 0,54 bekerela na kilogram, kar je trikrat več od normalne. Japonska vlada sicer tudi za izmerjene vrednosti plutonija zatrjuje, da niso zdravju škodljive.
Iz družbe Tepco pa so danes tudi sporočili, da so predsednika družbe, 66-letnega Masatako Šimizuja, ki se že nekaj časa ni pojavil v javnosti, v torek sprejeli v bolnišnico. Imel naj bi povišan krvni tlak. Šimizu naj bi zbolel že 16. marca, pet dni po nesreči v Fukušimi, v javnosti pa se je zadnjič pojavil 13. marca. Tepco je ves ta čas v javnosti zastopal podpredsednik družbe Sakae Muto.
IAEA: Položaj še vedno zelo resen
Tudi vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Jukija Amano je ocenil, da je položaj v Fukušimi še vendo zelo resen. Agencija pa je pri japonski vladi izrazila tudi zaskrbljenost nad zelo visoko izmerjeno radiacijo v vasi, ki je od elektrarne oddaljena 40 kilometrov. Zato so Tokiu predlagali, da ponovno oceni nevarnost, ki jo predstavljajo izmerjene količine in naj razmislijo o ukrepanju. Radiacija naj bi bila namreč nad mejo, ki jo IAEA obravnava za tako kritično, da je potrebna evakuacija. Zaradi dogodkov na Japonskem pa bo od 20. do 24. junija v okviru IAEA potekal sestanek na najvišjem nivoju.
Singapur v zelju odkril sevanje
Singapur je danes sporočil, da je v hrani, ki je prispela iz Japonske zaznal visoko stopnjo radiacije. Najvišje koncetrancije radiacije naj bi zaznali v zelju.
Poškodovani reaktorji gredo v odpis
Japonska vlada je danes odločila, da nobenega od šestih reaktorjev jedrske elektrarne Fukušima, ki je bila poškodovana v uničujočem potresu in cunamiju 11. marca, ne bodo več priklopili na električno omrežje. Odredila je tudi nujen nadzor vseh jedrskih reaktorjev v državi, da bi zagotovila, da v njih v prihodnje ne bi prišlo do podobnih poškodb.
Družba Tepco, ki upravlja elektrarno, je pred tem sporočila, da bo v Fukušimi za vedno ustavila reaktorje ena do štiri. "Nimamo nobene druge možnosti, kot da jih za vedno odpišemo," je danes v Tokiu sporočil predstavnik družbe Cunehisa Kacumata. Pojasnil je, da so ti štirje reaktorji tako poškodovani, da niso več uporabni, medtem ko bi ostala dva reaktorja po ocenah družbe še lahko obratovala.
Japonski premier Naoto Kan pa se je danes o odpravljanju posledic nesreče v Fukušimi po telefonu pogovarjal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Dogovorila sta se za tesno sodelovanje, so sporočili iz Bele hiše.
Kan je v torek priznal, da so razmere v Fukušimi nepredvidljive, obenem pa zagotovil, da so japonske oblasti v maksimalni pripravljenosti, da bi preprečili ekološko katastrofo.
Nekaj več kot 100 ljudi se je danes zbralo pred tokijskim poslopjem družbe Tepco, upravnikom in lastnikom poškodovane elektrarne v Fukušimi. Po poročanju prič so protestniki vzklikali ''Stop jedrski energiji!''.
Japonski minister za gospodarstvo, trgovino in industrijo Banri Kajeda je sicer ponovil, da bi se Japonska glede na svoje potrebe po energiji in odsotnost drugih virov električne energije težko odpovedala elektriki iz nukleark. Spomnil je, da Japonska iz nukleark pridobi 30 odstotkov vse električne energije.
Japonska zakonodaja odločitev o strožjih varnostnih ukrepih prepustila družbam, ki upravljajo z elektrarnami
Japonska je danes posodobila varnostne standarde za jedrske elektrarne, kar je prvo uradno priznanje, da so bila varnostna merila v času potresa nezadostna.
Vlada v Tokiu je odredila nujen nadzor vseh jedrskih reaktorjev v državi, da bi zagotovila, da v njih v prihodnje ne bi prišlo do podobnih poškodb kot v Fukušimi. Japonski minister za gospodarstvo, trgovino in industrijo Banri Kajeda je v odprtem pismu o nadzoru nad reaktorji obvestil direktorje devetih regionalnih elektropodjetij na Japonskem in še dveh podjetij, ki upravljata z japonskimi nuklearkami. Nadzor bodo uvedli tudi pred zagonom vseh jedrskih reaktorjev, ki trenutno ne obratujejo ali so še v izgradnji.
Pregled ukrepov podjetja Tepco in varnostnih meril namreč kaže, da sta Japonska in Tepco vedno znova zanemarjala nevarnosti in ignorirala opozorila, med njimi tudi študijo o posledicah morebitnega cunamija za elektrarno, ki jo je leta 2007 izdelal višji varnostni inženir, zaposlen v Tepcu.
Varnostna študija pravi, da ''zaradi fenomena cunamija še vedno obstaja nevarnost, da njegov udarec preseže višino, kakršno smo upoštevali pri načrtovanju elektrarne''. Študija zaključi, da obstaja 10-odstotna možnost, da v obdobju petdesetih let cunami po najbolj grobih ocenah resno ogrozi ali poruši obrambne sisteme kompleksa Fukušima Daiči.
Toda Tepco ni zaradi varnostne študije, ki je bila predstavljena leta 2007 na konferenci o nuklearni varnosti v Miamiju, spremenil popolnoma ničesar na varnostni opremi jedrske elektrarne, s katero upravlja. Tega je delno kriva tudi japonska varnostna zakonodaja, ki je ključne odločitve o preventivnih varnostnih ukrepih prepustila v rokah družb, ki upravljajo z elektrarnami.
Japonska zakonodaja o nuklearni varnosti ni od družbe Tepco (pa tudi od drugih, ki upravljajo z jedrskimi elektrarnami) nikoli zahtevala vnovične preučitve potresne ogroženosti, kakršno so upoštevali pri gradnji elektrarne pred več kot 40 leti. To nikoli izvršeno nadgradnjo varnostnih mehanizmov lahko štejemo med spodletelo priložnost za ustrezno pripravo na naravno nesrečo, zaradi katere je na Japonskem prišlo do največje jedrske nesreče po Černobilu.
Čeprav je japonska agencija za jedrsko in industrijsko varnost zabeležila poškodbe, ki jih je hladilnim sistemom elektrarne Fukušima Daiči prizadejal potres v preteklosti, od družbe Tepco ni zahtevala njihovega ojačanja, ki bi jih lahko zavarovalo pred bodočimi nesrečami, kar pomeni oster odmik od meril, ki na področju jedrske varnosti veljajo od nesreče na Otoku treh milj v Združenih državah v 80. letih prejšnjega stoletja.
Drugače rečeno: čeprav so morale družbe v Združenih državah, ki upravljajo z jedrskimi elektrarnami, po nesreči na Otoku treh milj v svojih obratih namestiti ojačane hladilne sisteme, je japonska agencija za jedrsko in industrijsko varnost leta 1992 zavrnila potrebo po pridobitvi močnejših in varnejših hladilnih sistemov z utemeljitvijo, da mora biti to prepuščeno upravnikom elektrarn.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.