Srbski premier Aleksandar Vučić je po prepričljivi zmagi volilne koalicije svoje Srbske napredne stranke (SNS) na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah danes napovedal, da gre novo srbsko vlado pričakovati po izrednem kongresu stranke 28. maja. To je povedal po sestanku predsedstva stranke v Beogradu.
Na vprašanje, ali bo v novo vlado povabil socialiste zunanjega ministra Ivice Dačića, ki so v sedanji vladi, je dejal, da o tem sedaj ne želi govoriti ter dodal, da je "škrt s pozivi".
Na vprašanje, koga gotovo ne bo povabil, pa je dejal, da "to že vedo". "Popolnoma jasno je, da te ljudi, ki jim je sovraštvo edina politika, ne bom vabil. Želim tiste, ki se bodo borili za Srbijo, za drugačno in uspešno Srbijo, ne tistih, ki bodo grozili, preklinjali in kričali. Tiste, ki govorijo samo o nepravilnostih, a na koncu je samo SNS prijavil nepravilnosti na volitvah," je dodal po poročanju beograjskega B92 na spletni strani. Pri slednjem je mislil na opozicijske stranke, ki so opozorile na nepravilnosti.
V Srbiji slavje Vučića, v parlament uvrščenih sedem strank in koalicij
Na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji je petodstotni prag za vstop v narodno skupščino prestopilo sedem strank. Po preštetih glasovih s 97,46 odstotka volišč je koalicija pod vodstvom Srbske napredne stranke (SNS) premierja Aleksandra Vučića prejela 48,25 odstotka glasov, je objavila volilna komisija.
V parlament so se uvrstili še socialisti (SPS) zunanjega ministra Ivice Dačića z 11,01 odstotka, Srbska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešlja z 8,05 odstotka, koalicija okoli Demokratske stranke (DS) s 6,05 odstotka, gibanje Dovolj je bilo s 5,99 odstotka, koalicija SDS-LDP-LSV s 5,03 odstotka ter koalicija DSS in stranke Vrata s petimi odstotki.
Volilna udeležba je bila okoli 56 odstotkov in je bila nekaj višja kot na volitvah pred dvema letoma.
Premier Vučić je v nedeljo zvečer ob razglasitvi volilne zmage dejal, da se bo trudil, da bo predsednik vlade vseh državljanov Srbije. Poudaril je, da je zmaga SNS zgodovinska ter da so se "državljani odločili za prihodnost in ne za preteklost in čase sporov, roparske privatizacije in korupcije". Ocenil je, da so bile tokratne volitve najbolj mirne in z najmanj nepravilnostmi v zadnjih 25 letih.
Volitve v znamenju nepravilnosti?
Opozicija se z njim ne strinja in trdi, da so volitve, od predvolilne kampanje do štetja glasov, zaznamovale številne nepravilnosti in zlorabe. Predstavniki koalicij SDS-LSV-LDP, DSS-Vrata, gibanja Dovolj je bilo in DS so že v nedeljo zvečer izrazili dvom v regularnost volitev rekoč, da je velika sramota, da v 21. stoletju štiri ure po zaprtju volišč še niso znani preliminarni izidi volitev.
Navedene stranke so danes napovedale oblikovanje skupne pravne ekipe, ki bo preiskala domnevne zlorabe in analizirala celoten volilni material. Pravna ekipa naj bi danes začela z delom in naj bi ga zaključila v 72 urah. Po analizi bodo omenjene stranke sodelovale pri spremembah volilne zakonodaje, da bi v bodoče preprečili "podoben kaos", so sporočili njihovi predstavniki.
Analitiki so v prvih komentarjih poudarili, da so se nepravilnosti dogajale, vendar pa ne morejo odločilno vplivati na razdelitev poslanskih mandatov.
Dačić zadovoljen z izidom
Z izidom volitev je poleg Vučića zadovoljen tudi predsednik SPS Dačić. "To je sicer manj, kot sem napovedal, vendar je to rezultat, ki krepi naše volilno telo in ga utrjuje na ravni, ki smo jo imeli zadnje tri volilne cikluse," je dejal Dačić.
Po njegovih besedah je bilo za socialiste pomembno predvsem, da so ohranili identiteto stranke. "Vučićev politični cunami je uničil vse druge politične stranke, in za nas je bilo pomembno, da ohranimo identiteto in da smo hkrati v liniji vladne politike," je poudaril.
Šešelj pričakoval več
Vodja SRS Šešelj ni bil zadovoljen z volilnim izidom, saj je pričakoval več, vendar je za njegovo stranko trenutno najpomembnejše, da se je vrnila v parlament.
"Moram priznati, da nismo zadovoljni, pričakovali smo več, vendar je narod tako presodil. Ne moremo se jeziti na svoj narod, ki je ocenil, da smo vredni toliko, vendar se naš boj nadaljuje in prepričani smo, da bomo državljanom Srbije, ki so nam izkazali zaupanje, izpolnili pričakovanja in želje," je v nedeljo zvečer izjavil Šešelj.
Dodal je, da so razmere v Srbiji težke in da lahko v dveh letih pričakujejo predčasne parlamentarne volitve. "Prihodnje leto bodo predsedniške volitve, tako da nam glede na to, kako stvari stojijo, volitev ne bo manjkalo," je še dejal vodja radikalcev.
Vučičeva stranka bi lahko dobila več kot polovico sedežev
Direktor agencije IPSOS Strategic Marketing Srđan Bogosavljević je ocenil, da bi lahko Vučićeva SNS glede na dosedanje rezultate sama oblikovala vlado, ker bo z rezultatom nad 48 odstotkov po proporcionalnem volilnem sistemu dobila več kot 126 mandatov, torej več kot polovico sedežev v 250-članski skupščini.
Omenil je tudi možnost, da bi po preštetju vseh glasov dve koaliciji, SDS-LSV-LDP in DSS-Vrata, ki sta na robu parlamentarnega praga, lahko padli pod njega in ne bi vstopili v parlament.
"Naprednjaki in njihovi partnerji imajo po do zdaj preštetih glasovih udobno parlamentarno večino in stvar taktične politične ocene je, ali bodo še koga povabili v koalicijo, ko bodo oblikovali vlado," je za RTS povedal Bogosavljević.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.