Tujina

Prepričljiva zmaga Putina

Moskva/Berlin, 02. 12. 2007 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Po podatkih vzporednih volitev je na parlamentarnih volitvah v Rusiji zmagala Putinova Enotna Rusija.

Putinova Enotna Rusija je zmagovalka parlamentarnih volitev.
Putinova Enotna Rusija je zmagovalka parlamentarnih volitev. FOTO: Reuters

Velika zmagovalka nedeljskih parlamentarnih volitev v Rusiji je stranka Enotna Rusija s predsednikom Vladimirjem Putinom na čelu, ki je prejela več kot 60 odstotkov glasov podpore. Vstop v parlament je uspel še dvema prokremeljskima strankama in komunistom. Volitve so zasenčile številne trditve o nepravilnostih, drugouvrščeni komunisti pa so napovedali, da bodo zaradi številnih kršitev spodbijali volilne izide.

Po podatkih vzporednih volitev, ki so jih objavili takoj po zaprtju volišč, je za Enotno Rusijo glasovalo 61 odstotkov volivcev, komunisti Genadija Zjuganova so prejeli 11,5 odstotka glasov, liberalno-demokratska stranka (LDPR) Vladimirja Žirinovskega je prejela 8,8 odstotka, Pravična Rusija pa 8,4 odstotka podpore.

Zmago Enotne Rusije so pokazali tudi prvi uradni izidi, ki jih je osrednja volilna komisija objavila po preštetju 12 odstotkov glasov. Po teh podatkih je Enotna Rusija prejela 62,8-odstotno podporo, komunisti 11,5, LDPR 10,6 in Pravična Rusija 7,1 odstotka podpore. Ostalim strankam vstop v dumo ni uspel.

V 450-članski dumi bodo tako prokremeljske stranke Enotna Rusija, LDPR in Pravična Rusija zasedle 306, 45 oziroma 42 sedežev. Komunisti pa naj bi imeli 57 sedežev. Vzporedne volitve so tudi pokazale, da glavnima prozahodnima opozicijskima strankama, Zvezi desnih sil (SPS) in Jabolko, ni uspelo preseči sedemodstotnega volilnega praga.

Vodja Enotne Rusije Boris Grizlov je po objavi prvih izidov poudaril, da volitve predstavljajo veliko zmago za Putina. "Volitve so pokazale, da je Putin naš nacionalni vodja. Njegova politika se bo nadaljevala," je dejal Grizlov. Povedal je še, da lahko Enotna Rusija sama oblikuje parlamentarno večino. Priznal je tudi, da je na volitvah prišlo do manjših nepravilnosti, vendar dodal, da zaradi njih volitve niso pod vprašajem.

Putin, ki se mu prihodnje leto izteče drugi mandat, v zadnjih mesecih rusko in tujo javnost pušča v negotovosti glede svoje usode. V Rusiji izredno priljubljeni Putin, ki je prvi predsedniški mandat nastopil leta 2000, je že večkrat ponovil, da ne bo spreminjal ustave tako, da bi lahko znova kandidiral, obenem pa poudaril, da bi mu morebitna zmaga Enotne Rusije na parlamentarnih volitvah dala "moralni mandat", da ohrani vpliv v državi.

Putin, ki je nastopil kot glavni kandidat na listi Enotne Rusije, je glasoval na volišču v Moskvi, oddajo glasu pa pospremil s pozivom ruskim volivcem, naj volijo ljudi, ki jim zaupajo. "Prepričan sem, da so volivci pretehtali svoje odločitve in morajo le še oddati glas za stranko, katere program jim je najbližji, oziroma za ljudi, ki jim najbolj zaupajo," je dodal.

Kasparov: Volitve so prevara

Na volišče se je odpravil tudi nekdanji šahovski velemojster Gari Kasparov, sicer vodja opozicijske stranke Druga Rusija, ki je pretekli teden pet dni preživel v zaporu zaradi organizacije nedovoljenega protikremeljskega pohoda. "Seveda so te volitve velika prevara že od samega začetka," je povedal Kasparov in pojasnil, da je na glasovnico dopisal stranko Druga Rusija in na tak način izrazil svoj protest ob volitvah, ki so zanj postale farsa.

Komunisti Genadija Zjuganova so prejeli 11,5 odstotka glasov.
Komunisti Genadija Zjuganova so prejeli 11,5 odstotka glasov. FOTO: Reuters

Boris Nemcov, eden od vodilnih članov stranke Zveza desnih sil, je volitve primerjal s policijsko operacijo. "To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini. Kar se dogaja, je navadno posiljevanje državljanov Rusije," je dejal Nemcov po oddaji svojega glasu v Moskvi.

Številne kršitve

Z območja celotne Rusije pa na dan volitev prihajajo tudi poročila o kršitvah. Kot so sporočili iz neodvisne organizacije Golos, ki spremlja ruske volitve, so prejeli več prijav o posebnih nameščencih, ki izpolnjujejo glasovnice tistih, ki se volitev niso udeležili.

Po podatkih volilne komisije je bila volilna udeležba višja od 59 odstotkov. Kot zadnja v Rusiji, ki se razteza preko enajstih časovnih pasov, so se ob 19. uri po srednjeevropskem času zaprla volišča v Kaliningradu.

Prav tako prihajajo tudi poročila o kršenju volilnega molka. Pred posameznimi volišči naj bi se znašli propagandni plakati stranke Enotna Rusija, z več mest pa poročajo tudi o več volivcih v volilnih kabinah ob istem času. Na posebno linijo Golosa za prijavo kršitev je poklicala tudi volivka, ki so ji ponujali podkupnino. Po njenih besedah so ji za glas za Enotno Rusijo ponujali osem evrov in ji zatrdili, da je to zakonito.

Tudi opazovalci iz glavne opozicijske Komunistične stranke Rusije poročajo o nenavadno velikem številu kršitev, povedali pa so tudi, da njihovim opazovalcem na nekaterih voliščih niso dovolili vstopa. Prav tako sta o prepovedi vstopa na volišče spregovorila dva opazovalca volitev iz Zveze desnih sil.

Pritožba na volitve

Medtem ko je opozicija poročala o številnih nepravilnostih, je rusko notranje ministrstvo sporočilo, da na nacionalni ravni ni zabeležilo resnejših incidentov ali kršitev reda in miru. Volišča je varovalo kakih 450.000 policistov, ki bodo tam ostali tudi po zaprtju volišč.

Ruska organizacija Golos je medtem sporočila, da je skupaj zabeležila 3500 primerov domnevnih nepravilnosti. Komunisti pa so napovedali, da bodo "zaradi kršitev, ki so presegle vse sprejemljive meje", spodbijali volilne izide.

Volitve so zasenčile številne trditve o nepravilnostih.
Volitve so zasenčile številne trditve o nepravilnostih. FOTO: Reuters

"Naši odvetniki so že začeli pripravljati pritožbo na vrhovno sodišče, s katero bodo spodbijali izide volitev," je povedal vodja pravnega oddelka stranke Vadim Solovjev. Dodal je, da je kakih 300.000 opazovalcev stranke na volilni dan zabeležilo več kot 10.000 kršitev. Vodja komunistov Zjuganov pa je volitve označil za najbolj zapletene in najbolj nedemokratične.

Vodja opozicijske SPS Boris Nemcov je volitve primerjal s policijsko operacijo. "To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini. Kar se dogaja, je navadno posiljevanje državljanov Rusije," je dejal.

Volitve je kritiziral tudi nekdanji šahovski velemojster Gari Kasparov, sicer vodja opozicijske stranke Druga Rusija, ki je pretekli teden pet dni preživel v zaporu zaradi organizacije nedovoljenega protikremeljskega shoda. "Seveda so te volitve velika prevara že od samega začetka," je povedal. Pojasnil je še, da je na glasovnico dopisal stranko Druga Rusija in s tem izrazil svoj protest ob volitvah, ki so zanj postale farsa. Druga Rusija sicer ni mogla nastopiti na volitvah, ker ni bila uradno registrirana kot politična stranka.

Nemška kanclerka Angela Merkel je v pogovoru za nemško radijsko postajo Deutschlandfunk kritizirala organizacijo parlamentarnih volitev v Rusiji in izpostavila predvsem omejeno število neodvisnih opazovalcev.

Zgodil se je incident

Iz Moskve pa poročajo tudi o incidentu. Med glasovanjem na nekem volišču v Moskvi je policija aretirala skupino homoseksualcev. "Storili nismo nič prepovedanega, samo volili smo," je povedal vodja gejevskih aktivistov Nikolaj Aleksejev. Skupina 15 moških in žensk je sicer že pred tem na internetu naznanila, kje bo volila in da bodo na volilnem lističu obkrožili "ne za homofobijo".

Tuji opazovalci

Volitve je spremljalo kakih 400 tujih opazovalcev, 11 registriranih političnih strank pa je lahko na volišča poslalo tudi svoje opazovalce. Vodji delegacij Parlamentarne skupščine Sveta Evrope in Parlamentarne skupščine Ovseja bosta v ponedeljek popoldne ugotovitve predstavila na novinarski konferenci v Moskvi.

Urad Ovseja za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) pa je Moskvo novembra obvestil, da njegovi opazovalci zaradi pomanjkanja sodelovanja ruskih oblasti volitev ne bodo mogli spremljati. Rusija je obtožbe zavrnila in poudarila, da je odločitev Ovseja znak naraščajočih napetosti med Rusijo in Zahodom. Putin je tako izjavil, da za bojkotom zahodnih opazovalcev stojijo ZDA, ki želijo diskreditirati volitve.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User265491
03. 12. 2007 14.15
E, saj sem rekel da ne bojo komunisti zmagali :P Brez_okinkov, kdaj pa si bil nazadnje v Rusiji/Ameriki oz. živel tam? Govoriš iz izkušenj ali na pamet?
User181317
03. 12. 2007 07.29
Vsekakor bolj legitimne volitve kot so bile VSE v Sloveniji razen prvih in referenduma o neodvisnosti. Problem demokracije je izrazito negativna selekcija in mizerna volilna udeležba. Ze za našega življenja bo demokratična ureditev kot jo poznamo danes enak anahronizem kot so že danes pdržavne pokojnine. Torej demokracija je fenomen XX. stoletja. V ameriški (židovski) "Gazeti za bankirje" od 25. avgusta 1924 čitamo: Z delitvijo volilcev na ločene skupine s pomočjo večstrankarskega političnega sistema, lahko dosežemo to, da bodo te (skupine) potrošile svojo energijo v borbi za vprašanja (teme), ki v resnici nimajo prinncipialnega pomena". O ruskih liberalcih (kasparovi, kovaljovi, nemcovi...), velkih prjatlih delovih novinarjih Rupnika, Sobana, Društva slovenskih pisateljev in podobnih rusemržcev
siFBI
03. 12. 2007 06.13
Putin je zmagal iz nasldnjega razloga. Kot je bilo na TV prikazano so imeli prav posebne volilne skrinjice. Skrinjica je sama povlekla volilni list vase. znotraj skrinje je bil pa Philipsov rezalnik papirja. Vse skupaj je demonstriral sam putin. Kar oglejte si posnetek predstavitve.
El Kapitano
03. 12. 2007 01.31
V zda ne rabis 60 procentov da zmagas .. lahko tudi z 40..ljudstvo se lahko zmoti ane by bush....
User110931
03. 12. 2007 00.48
liberalna demokracija je najbolj ostudna in gnusna laž vseh časov.
User289393
03. 12. 2007 00.41
agent47, smash2004, budda: Kaj gre Rusom bolje sedaj? A kdo od vas zivi v Rusiji? Ali ste varno namesceni na kavcu v Sloveniji in za pecko ter pred racunalnikom, kjer lahko poveste, kar vam pade na pamet? V Rusiji bi za to ze bili napadeni, izgnani ali pokoncani. A bi zeleli ziveti taksni drzavi, kjer vam oblast predstavlja najvecjo nevarnost? Pojdite zivet v Rusijo in Ameriko za nekaj let. Potem se vrnite Slovenijo in me prav zanima kako boste takrat gledali na te vase komentarje o komunizmu, "svobodi" in "domokraciji".
lunea
02. 12. 2007 21.20
Js sm Jerneja Kalan. Luka je nek ''a retarded''. Kr čaw... Kej si pijan? Love you, sis ;)
User295043
02. 12. 2007 20.08
smash2004 se čist strinjam s tabo. Hočem sam povedat to da zdaj ko gre Rusiji končno malo na bolje so pa vsi nastrojeni protiv njih pa čist nevoščljivi.
User229362
02. 12. 2007 19.54
smash2004 tako je! američani so itak bili proti komunizmu ali katerikoli ureditvi zato, ker tako ne morejo vladati svetu oz. prodajati svojo "demokracijo" in "svobodo". rozlicek ti si pa kreten, ki nima niti nafte niti plina, da o pameti ne govorim...
Torpedo
02. 12. 2007 19.35
tisti ki pravi da je komunizem zločinska ideologija je eno veliko teslo, ki ne ve kaj sploh je komunizem..naj si prebere definicijo in naj ne inači zločinskih variant komunizma z samo teorijo komunizma, ki nikakor ni zločinska
Goky
02. 12. 2007 18.32
ribica: Prej, ko izrečeš vse tvoje pohvale na račun komunizma- se vprašaj zakaj je komunizem nastal- in kje.
User203165
02. 12. 2007 17.50
Ni važno katere družine vladajo koliko časa, če so demokratično izvoljeni je to še vedno demokracija! Ok, res je da bi MOGOČE Gore zmagal leta 2000 če bi prešteli glasove še enkrat ampak pač on je kriv če ni vztrajal in je popustil.
User256030
02. 12. 2007 16.18
V ZDA se stranki vsaj zamenjata. V Rusiji pa gredo v smeri totalitarizma.
User256030
02. 12. 2007 16.11
Saj ni važno. Putin je bivši KGB-jevec, torej komunist. V ZDA so prezirali komuniste, ker so dobro vedeli, kaj to komunizem je in kaj je prinesel. Drugače pa Evropa in Amerika delujeta v korist Evrope. Evropa potrebuje čim več različnih dobaviteljev plina in surovin, tako, da lahko enega tudi pogrešajo v primeru težav. Le tako Rusija ne bo mogla izsiljevati Evrope.
User280776
02. 12. 2007 14.33
Dejte ne bodmo zaslepljeni, da se pa na zahodu volitve ne "pokradejo" ... nič boljši niso kot Rusi, samo da Rusi tega ne počnejo v rokavicah kot Američani in ostali...V ZDA se v zadnjih 20 letih izmenjujeta samo družini BUSH in CLINTON...in to zagotovo ni slučaj, in oni Rusom držijo lekcije o demokraciji, nič boljši niso...
User265491
02. 12. 2007 13.48
Svar, na tako velikem območju se razpase toliko različnih interesov, da jih je nemogoče demokratično zastopati. Aja, mimogrede, za vse sovražnike komunistov: Ruska komunistična stranka, ki je v opoziciji, se pritožuje, da njenim volivcem preprečujejo prihod na volišča in da so volitve nepoštene.
User203165
02. 12. 2007 13.46
Itak da bi lahko imeli demokracijo v Rusiji. Kakšno vezo naj bi sploh imela velikost države z demokracijo? Se mi pa zdi da čeprav imajo v ZDA le 2 glavni stranki imajo ljudje več na izbiro kot v Sloveniji :).
User265568
02. 12. 2007 12.30
Rusija je tako kot Venezuela. Vsaj v smislu financiranja je tako. Vsi mi financiramo Rusijo. Kaj bi se pa zgodilo, če zmanjka nafte ali pa se končno najde nadomestek nafte, je pa velika uganka? Če bi bila cena nafte na ravni izpred 10 let, bi Rusi zelo težko piskali. Putin je kralj nafte in plina. Brez njiju je en lulček.
User265491
02. 12. 2007 11.48
Ribica, Kanada je že tako več kot pol manjša od Rusije, province pa imajo na svojih plečih večinski del pristojnosti, o demokraciji v ZDA mi pa ne govori, ker sta si obe veliki stranki tako podobni da bi lahko že skoraj o enostrankarskem sistemu govoril, samo da imaš znotraj stranke razprtije... In tole tvoje mešanje komunizma v vsako malenkost je malo smešno. A ko žensko pecaš jo tudi vprašaš kakšno je njeno politično prepričanje preden jo v joške pogledaš? Kaj ima Kučan z volitvami v Rusiji mi ni jasno, niti ne vem kaj ima z njimi odnos slovnskih levičarjev do ZDA. Pa ne govori da so v ZDA komuniste kdaj prezirali. Jih niso mogli, ker niti niso imeli pojma, kaj je to "komunist"...saj zato so se jih pa bali, ker če za sovražnika sploh ne veš, kakšen je, potem se ga imaš pa res za bati. In, naj te pomirim, na volitvah v Rusiji Komunistična stranka Genadija Zjuganova NE BO zmagala ;) Že pod Jelcinom se je aktivno delalo na tem, da so komuniste onesposobili.
User204797
02. 12. 2007 11.39
Z Litvinenkom in polonijem ki ga po obrokih Britanci dajajo v svetovne medije je del sistematične kampanje ki jo vodi V. Britanija proti Putinu . Samo to ne ne ruši Rusije ampak homogenizira.Večina Rusov ve zakaj se gre in ima zadosti iskušenj . Kdor je prebral knjigo "Natova skrivna vojska" vidi iste metode ko so CIA britanska M16 in italijanska GLADIO od konca druge svetovne vojne pa vse do danes z rafinirano propagando in umori levičarjev ki so jih potem obesili komunistom,obvladovali javno mnenje. Glavni namen kampanje proti Putinu je tudi podtalni boj britanske BP in ameriških naftnih družb kako bi ruski plin in nafto izrinili iz Evrope in ga zamenjali za plin in nafto ki so ga po novih naftovodih pripeljali iz bivših sovjetskih republik. 4 milijarde dolarjev bo stal naftovod PEOP ki mu pravijo "panevropski" (v resnici pa Evropejci niso zraven) in ga nameravajo potegniti iz Konstance pa do Trsta .Tudi čez Slovenijo. Prvo zaradi dobičkov ,drugo pa zato da se zmamnjšajo vezi in soodvisnost in sodelovanje Rusije in Evrope. Putin je težki nasprotnik in se ne da loviti na cenene finte kot Jelcin. Jelcin je bil oligarh in je skrbel predvsem zase ,za svoje sorodnike in politične pripadnike z krepkimi nagradami ,kar po milijarde dolarjev.