
Velika zmagovalka nedeljskih parlamentarnih volitev v Rusiji je stranka Enotna Rusija s predsednikom Vladimirjem Putinom na čelu, ki je prejela več kot 60 odstotkov glasov podpore. Vstop v parlament je uspel še dvema prokremeljskima strankama in komunistom. Volitve so zasenčile številne trditve o nepravilnostih, drugouvrščeni komunisti pa so napovedali, da bodo zaradi številnih kršitev spodbijali volilne izide.
Po podatkih vzporednih volitev, ki so jih objavili takoj po zaprtju volišč, je za Enotno Rusijo glasovalo 61 odstotkov volivcev, komunisti Genadija Zjuganova so prejeli 11,5 odstotka glasov, liberalno-demokratska stranka (LDPR) Vladimirja Žirinovskega je prejela 8,8 odstotka, Pravična Rusija pa 8,4 odstotka podpore.
Zmago Enotne Rusije so pokazali tudi prvi uradni izidi, ki jih je osrednja volilna komisija objavila po preštetju 12 odstotkov glasov. Po teh podatkih je Enotna Rusija prejela 62,8-odstotno podporo, komunisti 11,5, LDPR 10,6 in Pravična Rusija 7,1 odstotka podpore. Ostalim strankam vstop v dumo ni uspel.
Vodja Enotne Rusije Boris Grizlov je po objavi prvih izidov poudaril, da volitve predstavljajo veliko zmago za Putina. "Volitve so pokazale, da je Putin naš nacionalni vodja. Njegova politika se bo nadaljevala," je dejal Grizlov. Povedal je še, da lahko Enotna Rusija sama oblikuje parlamentarno večino. Priznal je tudi, da je na volitvah prišlo do manjših nepravilnosti, vendar dodal, da zaradi njih volitve niso pod vprašajem.
Putin, ki se mu prihodnje leto izteče drugi mandat, v zadnjih mesecih rusko in tujo javnost pušča v negotovosti glede svoje usode. V Rusiji izredno priljubljeni Putin, ki je prvi predsedniški mandat nastopil leta 2000, je že večkrat ponovil, da ne bo spreminjal ustave tako, da bi lahko znova kandidiral, obenem pa poudaril, da bi mu morebitna zmaga Enotne Rusije na parlamentarnih volitvah dala "moralni mandat", da ohrani vpliv v državi.
Putin, ki je nastopil kot glavni kandidat na listi Enotne Rusije, je glasoval na volišču v Moskvi, oddajo glasu pa pospremil s pozivom ruskim volivcem, naj volijo ljudi, ki jim zaupajo. "Prepričan sem, da so volivci pretehtali svoje odločitve in morajo le še oddati glas za stranko, katere program jim je najbližji, oziroma za ljudi, ki jim najbolj zaupajo," je dodal.
Kasparov: Volitve so prevara
Na volišče se je odpravil tudi nekdanji šahovski velemojster Gari Kasparov, sicer vodja opozicijske stranke Druga Rusija, ki je pretekli teden pet dni preživel v zaporu zaradi organizacije nedovoljenega protikremeljskega pohoda. "Seveda so te volitve velika prevara že od samega začetka," je povedal Kasparov in pojasnil, da je na glasovnico dopisal stranko Druga Rusija in na tak način izrazil svoj protest ob volitvah, ki so zanj postale farsa.

Boris Nemcov, eden od vodilnih članov stranke Zveza desnih sil, je volitve primerjal s policijsko operacijo. "To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini. Kar se dogaja, je navadno posiljevanje državljanov Rusije," je dejal Nemcov po oddaji svojega glasu v Moskvi.
Številne kršitve
Z območja celotne Rusije pa na dan volitev prihajajo tudi poročila o kršitvah. Kot so sporočili iz neodvisne organizacije Golos, ki spremlja ruske volitve, so prejeli več prijav o posebnih nameščencih, ki izpolnjujejo glasovnice tistih, ki se volitev niso udeležili.
Prav tako prihajajo tudi poročila o kršenju volilnega molka. Pred posameznimi volišči naj bi se znašli propagandni plakati stranke Enotna Rusija, z več mest pa poročajo tudi o več volivcih v volilnih kabinah ob istem času. Na posebno linijo Golosa za prijavo kršitev je poklicala tudi volivka, ki so ji ponujali podkupnino. Po njenih besedah so ji za glas za Enotno Rusijo ponujali osem evrov in ji zatrdili, da je to zakonito.
Tudi opazovalci iz glavne opozicijske Komunistične stranke Rusije poročajo o nenavadno velikem številu kršitev, povedali pa so tudi, da njihovim opazovalcem na nekaterih voliščih niso dovolili vstopa. Prav tako sta o prepovedi vstopa na volišče spregovorila dva opazovalca volitev iz Zveze desnih sil.
Pritožba na volitve
Medtem ko je opozicija poročala o številnih nepravilnostih, je rusko notranje ministrstvo sporočilo, da na nacionalni ravni ni zabeležilo resnejših incidentov ali kršitev reda in miru. Volišča je varovalo kakih 450.000 policistov, ki bodo tam ostali tudi po zaprtju volišč.
Ruska organizacija Golos je medtem sporočila, da je skupaj zabeležila 3500 primerov domnevnih nepravilnosti. Komunisti pa so napovedali, da bodo "zaradi kršitev, ki so presegle vse sprejemljive meje", spodbijali volilne izide.

"Naši odvetniki so že začeli pripravljati pritožbo na vrhovno sodišče, s katero bodo spodbijali izide volitev," je povedal vodja pravnega oddelka stranke Vadim Solovjev. Dodal je, da je kakih 300.000 opazovalcev stranke na volilni dan zabeležilo več kot 10.000 kršitev. Vodja komunistov Zjuganov pa je volitve označil za najbolj zapletene in najbolj nedemokratične.
Vodja opozicijske SPS Boris Nemcov je volitve primerjal s policijsko operacijo. "To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini. Kar se dogaja, je navadno posiljevanje državljanov Rusije," je dejal.
Volitve je kritiziral tudi nekdanji šahovski velemojster Gari Kasparov, sicer vodja opozicijske stranke Druga Rusija, ki je pretekli teden pet dni preživel v zaporu zaradi organizacije nedovoljenega protikremeljskega shoda. "Seveda so te volitve velika prevara že od samega začetka," je povedal. Pojasnil je še, da je na glasovnico dopisal stranko Druga Rusija in s tem izrazil svoj protest ob volitvah, ki so zanj postale farsa. Druga Rusija sicer ni mogla nastopiti na volitvah, ker ni bila uradno registrirana kot politična stranka.
Zgodil se je incident
Iz Moskve pa poročajo tudi o incidentu. Med glasovanjem na nekem volišču v Moskvi je policija aretirala skupino homoseksualcev. "Storili nismo nič prepovedanega, samo volili smo," je povedal vodja gejevskih aktivistov Nikolaj Aleksejev. Skupina 15 moških in žensk je sicer že pred tem na internetu naznanila, kje bo volila in da bodo na volilnem lističu obkrožili "ne za homofobijo".
Volitve je spremljalo kakih 400 tujih opazovalcev, 11 registriranih političnih strank pa je lahko na volišča poslalo tudi svoje opazovalce. Vodji delegacij Parlamentarne skupščine Sveta Evrope in Parlamentarne skupščine Ovseja bosta v ponedeljek popoldne ugotovitve predstavila na novinarski konferenci v Moskvi.
Urad Ovseja za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) pa je Moskvo novembra obvestil, da njegovi opazovalci zaradi pomanjkanja sodelovanja ruskih oblasti volitev ne bodo mogli spremljati. Rusija je obtožbe zavrnila in poudarila, da je odločitev Ovseja znak naraščajočih napetosti med Rusijo in Zahodom. Putin je tako izjavil, da za bojkotom zahodnih opazovalcev stojijo ZDA, ki želijo diskreditirati volitve.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.