Dan potem ko je v Savdski Arabiji začela veljati prepoved uporabe blackberryjev oziroma nekaterih storitev, ki jih ta 'pameten telefon' omogoča, so neimenovani viri iz te države sporočili, da je na obzorju dogovor, ki bo razveljavil omenjeno prepoved.
Težava je bila, vsaj kar se savdske vlade tiče, v tem, da državni organi zaradi posebne enkripcijske metode, ki jo uporablja proizvajalec blackberryjev podjetje Research in Motion (RIM), niso mogli spremljati tekstovnih sporočil in nadzirati morebitnih nelegalnih aktivnosti.
Zadrego glede prepovedi naj bi zdaj rešili tako, da bi oblast dobila možnost dešifriranja izmenjanih sporočil preko teh telefonov.
“Dogovor smo že praktično sprejeli, zdaj se pogovarjamo le še o podrobnostih,” je tiskovni agenciji AFP povedal uslužbenec enega od treh savdskih mobilnih operaterjev. Ti so sicer pred tem dobili ukaz, naj onemogočijo omenjeno storitev, sicer jim je grozila kazen v višini 1,3 milijona dolarjev. Podrobnosti dogovora sicer niso znane, poznavalci pa pravijo, da gre najverjetneje za vzpostavitev posebnega strežnika, preko katerega bo potekala izmenjava sporočil.
V Savdski Arabiji je sicer približno 700.000 uporabnikov blackberryjev. Po včerajšnji prepovedi naj storitev pošiljanja sporočil ne bi delovala štiri ure, nato je bi bila spet dostopna.
Umik prepovedi, če bo res dosežen, bo verjetno vplival tudi na odločitev vlad v Alžiriji, Libanonu, Indoneziji in Indiji, kjer razmišljajo o podobni prepovedi. Bolj odločni pa so v Združenih arabskih emiratih, kjer so za 11. oktobra napovedali prepoved izmenjave elektronske pošte in kratkih sporočil preko blackberryjev ter brskanja po spletu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.