Veselje konservativcev v kongresni palači Ronalda Reagana ob zmagi po sedmih letih neuspešnih prizadevanj pa je še isti dan in le uro po predsednikovem podpisu skazil zvezni sodnik v Nebraski Richard Kopf, ki je začasno zamrznil uresničevanje zakona, ker naj bi bil v nasprotju z ustavo. "Dolga leta se je nad otroki, ki so bili nekaj centimetrov od rojstva, izvajalo grozljivo nasilje, zakon pa se je obrnil proč. Danes smo se Američani in vlada temu zoperstavili in stopili v bran nedolžnih otrok," je dejal Bush in zatrdil, da to ni način za izrekanje dobrodošlice novorojenčkom.
Nov zakon grozi zdravnikom, ki bodo izvajali prepovedan postopek umetne prekinitve nosečnosti, z zaporom in denarno kaznijo. Zakon prepoveduje tudi poseg za umetno prekinitev nosečnosti, ki ga nasprotniki pravice do splava imenujejo splav ob delnem porodu. Gre za obliko splava, pri katerem zarodek deloma potegnejo iz maternice in ga nato ubijejo s preluknjanjem lobanje. Ta postopek se izvaja le v pozni nosečnosti. Republikanci so ga hoteli prepovedati vse od leta 1995, ko so prevzeli oblast v predstavniškem domu, vendar ni šlo. Ko so prevzeli oblast v obeh domovih kongresa, pa so dvakrat sprejeli prepoved, vendar je predsednik Bill Clinton na zakon vložil veto, ker v njem ni bilo določila, ki bi dovoljeval izjemo za prepoved postopka v primeru, da bi bilo ogroženo življenje ali zdravje matere.
Predstavniški dom in senat sta letos z republikansko večino in ob zadostni pomoči demokratov spet poskusili in pri Bushu naleteli na bolj naklonjenega predsednika, ki je zakon podpisal brez težav, ker večina Američanov, ki ima o tem sploh mnenje, meni, da je postopek res grozljiv in nepotreben.
Zagovorniki splava ogorčeni
Zagovorniki pravice do splava sicer menijo, da gre le za prvi korak v kampanji konservativcev za popolno prepoved splava, vendar tudi Bush priznava, da za popolno prepoved trenutno v Ameriki ni pravega ozračja. Tako je tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan dejal, da Bush podpira nadaljnje ukrepe v zvezi s splavom, ni pa povedal, katere.
Že med zakonodajnim postopkom so številni grozili s tožbami in če bo vrhovno sodišče ZDA dosledno, ga bo moralo zavrniti kot neustavnega. Vrhovno sodišče je namreč pred tremi leti razveljavilo podoben zakon zvezne države Nebraske, ki prav tako ni imel določila o izjemi v primeru ogroženosti zdravja matere. Na to odločitev se je skliceval sodnik iz Nebraske Kopf, ko je odločal o tožbi štirih zdravnikov proti zakonu. "Čeprav kongres meni, da zaščita zdravja matere ni potrebna, pa je to sporno, glede na to, da je vrhovno sodišče že sprejelo podobno odločitev," je dejal Kopf, ki se sprašuje, kje so bili v času zakonodajnega postopka zdravniki, ki izvajajo splave v pozni nosečnosti, saj nobeden izmed njih ni bil poklican na zaslišanje, da pove svoje mnenje.
Kopf je začasno zamrznil uveljavljanje zakona, vendar le v primeru štirih zdravnikov, ki so vložili tožbo. Čeprav je Kopfova prepoved omejena, pa so bile podobne tožbe vložene drugod po ZDA, na primer v New Yorku in San Franciscu. Pred novim zakonom je ogorčen sodni boj, saj so zagovorniki pravice do splava odločeni, da ga sesujejo, Bela hiša pa obljublja ognjevit zagovor na sodiščih.