
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) na mednarodni ravni že pripravlja nujno zalogo zdravil, ki jo bo brezplačno razdelila na območjih, kjer bi izbruhnila pandemija.
WHO je sicer na srečanju ministrov za zdravje in vodilnih predstavnikov mednarodnih organizacij v kanadski Ottawi ocenila, da je eden ključnih ukrepov za preprečitev izbruha pandemije ptičje gripe globalen sistem zgodnjega obveščanja. Direktor WHO Jong Wook Lee je zato pozval mednarodno skupnost, naj sprejme ustrezne preventivne ukrepe.
V Strasbourgu pa so poslanci na zasedanju Evropskega parlamenta med drugim zahtevali, naj Evropska komisija prevzame koordinacijsko vlogo v boju proti pandemiji. Predlagali so tudi vzpostavitev posebnega solidarnostnega sklada, če bi do izbruha prišlo.
Za primerjavo: zaradi akutnega sindroma oteženega gibanja (SARS) je od leta 2002, ko je epidemija izbruhnila, umrlo okoli 800 ljudi. Najmanj 8.400 ljudi je bilo okuženih.
WHO in Evropska komisija: Evropa je bolje pripravljena
Kljub temu, da se je virus ptičje gripe razširil v Evropo, pa so ti primeri omejeni na divje ptice, saj še ni bilo primera prenosa virusa na človeka. To je eno od sporočil skupnega sestanka predstavnikov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Evropske komisije, ki o ukrepih ob morebitnem izbruhu pandemije gripe razpravljajo v Koebenhavnu.

Na Madžarskem so v ponedeljek našli kakih 9000 poginulih divjih in domačih ptic. Rezultati testov za ptičjo gripo so bili negativni.
Predstavniki 52 držav članic WHO iz območja Evrope so sprejeli priporočilo, naj države članice ustrezno odreagirajo na vsak pojav virusa ptičje gripe. Krizno komuniciranje in operacionalizacija načrtov, ki so jih v skladu s priporočili WHO pripravile države, pa bosta osrednji temi tudi v nadaljevanju tridnevnega srečanja, ki se bo sklenilo v sredo.
Udeleženci sestanka so sicer tudi ocenili, da je Evropa mnogo bolje pripravljena na morebitni izbruh pandemije, kot je bila JV Azija, saj ima dobre materialne možnosti, pa tudi ustrezne kapacitete za laboratorijsko in epidemiološko spremljanje pandemije. Pomembno je tudi zaupanje rejcev, da je treba uničiti perutnino, s čimer bi preprečili nadaljnje širjenje virusa.
Evropska unija je prepovedala tudi uvoz živih ptic iz držav, ki niso članice Unije. Prepoved, ki bo v veljavo stopila v nekja dneh, se nanaša na divje ptice, ki jih uvozijo s komercialnim namenom, tako da ne velja za perutnino, so sporočili iz Evropske komisije. Do prepovedi najverjetneje prihaja zato, ker je v karanteni v Veliki Britaniji poginil papagaj, ki so ga pripeljali iz Amerike. Okužen je bil s človeku nevarnim virusom H5N1.
Določene izjeme so pri komercialnem uvozu sicer dovoljene. Možni bodo premiki ptic med živalskimi vrtovi in podobnimi institucijami, prav tako bo dovoljen uvoz jajc divjih ptic za uporabo v registriranih valilnicah, a pod pogojem, da so njihove lupine dekontaminirane oziroma je pošiljatelj živalski vrt.
Prepovedan tudi uvoz živih ptic s Hrvaške

Evropska komisija je pred tem že prepovedala uvoz živih ptic in druge perjadi s Hrvaške. Odločitev je sprejela potem, ko so na Hrvaškem potrdili prvo okužbo s ptičjo gripo vrste H5 pri labodih. Z ukrepom EU bo prepovedan tudi uvoz v Slovenijo.
Hrvaška je nato spremenila sklep o prepovedi izvoza perutnine in izdelkov iz perutninskega mesa, vendar bo še nadalje v veljavi ukrep prepovedi izvoza žive perutnine in perja, je povedal hrvaški minister za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Petar Čobanković. Potrdil je tudi, da Hrvaška iz Velike Britanije še ni dobila rezultate analiz tkiv poginulih labodov, za katere so na Hrvaškem ugotovili, da so okuženi z virusom ptičje gripe H5.

Zavzemali smo se za maksimalno izvajanje vseh predpisanih zaščitnih ukrepov pred ptičjo gripo, to pa je v ponedeljek dalo svoje rezultate, ker Evropska komisija ni prepovedala uvoza mesa perutnine iz Hrvaške in je na podlagi tega sklepa tudi Hrvaška danes odpravila ukrep prepovedi izvoza mesa perutnine, je še dejal minister Čobanković in dodal, da je odločitev Evropske komisije "velik plus za Hrvaško in njeno gospodarstvo, posebej za perutninarski sektor". Tako kot je Hrvaška prva država, ki je na divjih pticah izolirala virus H5 ptičje gripe, tako je prva tudi odločitev Evropske komisije, da ni prepovedala uvoza perutnine iz države, v kateri se je pojavila ptičja gripa, je menil hrvaški kmetijski minister.
Dodal je še, da so hrvaške službe stopile v stik s pristojnimi službami v BiH ter Srbiji in Črni gori, da bi zahtevale ukinitev prepovedi uvoza mesa perutnine in njihovih izdelkov iz Hrvaške. "Zelo pomembno je, da zadržimo isti režim izvoza teh izdelkov s sosednjimi državami, kot ga imamo z Evropsko unijo," je še dejal minister Čobanković. Ocenil je, da Hrvaška na odločitev Evropske komisije glede žive perutnine in perja nima pripomb, in se strinjal, da ostane v veljavi ukrep o prepovedi izvoza žive perutnine.
Ptičja gripa v Nemčiji
Iz Nemčije medtem poročajo, da so v jezeru blizu nemškega kraja Nuewid v zvezni deželi Porenje-Pfalško v ponedeljek odkrili 25 mrtvih gosi in rac. Pri dveh so odkrili znake ptičje gripe, so danes sporočile oblasti zvezne dežele Porenje-Pfalško.

Francija je v delih države, kjer obstaja največja nevarnost ptičje gripe, prepovedala držanje ptic na prostem. Prepoved se nanaša na 21 departmajev, kjer se najpogosteje ustavljajo ptice selivke.
Italija se pripravlja na pandemijo
Ptičja gripa je morda že prispela v Italijo, vendar za zdaj še ne predstavlja nevarnosti za ljudi, pa je prepričan znanstvenik z univerze v Bologni Mauro Delogu. Rezultati analize sedmih piščancev, ki so poginili v nedeljo zjutraj v bližini Agrigenta na Sicilji, so sicer pokazali, da niso bili okuženi s ptičjo gripo.
Italijansko ministrstvo za zdravje je medtem izdalo odredbo za nadzorovanje celotnega državnega ozemlja. Posebna pozornost je usmerjena v bivališča divjih ptic, če pa bo potrebno, pa imajo inšpektorji pravico do uvedbe karantene. Italija ima prav tako že pripravljen načrt za primer pandemije.
V Črni gori ni ptičje gripe
Veterinarji v Podgorici pa so potrdili, da v Črni gori za zdaj ni virusa ptičje gripe. Ekipe veterinarjev so analizirale kri več kot 20 mrtvih golobov, vrabcev in kanarčkov, rezultati pa so pokazali, da ptice niso bile okužene s ptičjo gripo.
Četrta žrtev v Indoneziji

V Indoneziji so potrdili četrti primer smrti pri ljudeh zaradi ptičje gripe.
Gre za 23-letnika iz province Zahodna Java, je sporočil predstavnik indonezijskega zunanjega ministrstva. Testi Svetovne zdravstvene organizacije so že potrdili okuženost z virusom ptičje gripe.

Na vzhodu Kitajske novo žarišče
Na vzhodu Kitajske pa so odkrili novo žarišče ptičje gripe tipa H5N1, ki je nevaren tudi za človeka, je sporočilo kitajsko ministrstvo za kmetijstvo. Žarišče so 20. oktobra odkrili v vasi Liangying, kjer je poginilo 550 ptičev, kakih 44.700 pa so jih oblasti nato pobile.
Pomembne povezave: