Severnokorejski zunanji minister Ri Yong Ho je novinarjem v Hanoju dejal, da je Pjongjang na vrhu "dal realističen predlog". Zanikal je Trumpovo trditev, da je Kim zahteval odpravo vseh sankcij, ki so jih ZDA uvedle proti Pjongjangu zaradi njegovega jedrskega in raketnega programa.
"Če bodo ZDA delno odpravile sankcije, predvsem tiste, ki ovirajo civilno gospodarstvo in preživljanje naših ljudi, bomo stalno in v celoti zaprli vse jedrske obrate na območju Yongbyona ob navzočnosti ameriških strokovnjakov," je povedal.
Minister je bral izjavo, potem ko se je danes nekaj ur prej in brez dogovora končal vrh Kima in Trumpa v Hanoju. Trump je nato pred vrnitvijo v domovino imel novinarsko konferenco. Med poletom v Washington pa je po telefonu govoril z japonskim premierom Shinzom Abejem in južnokorejskim predsednikom Moon Jae-inom in ju seznanil z vsebino vrha, so potrdili v Beli hiši.
Na vrh se je odzval tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki ga je pozdravil kot "pogumno diplomacijo", čeprav se je končal brez dogovora. Pozdravil je napore v okviru pogovorov ter dejal, da "je pogumna diplomacija vzpostavila temelje za napredek trajnega miru ter popolne in preverljive denuklearizacije Korejskega polotoka". Guterres je izrazil upanje, da se bodo pogovori v tej smeri nadaljevali.
Tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric je ob tem izpostavil, da nihče, niti generalni sekretar ZN, niso nikoli mislili, da bo proces s Severno Korejo lahek.
Trump: Pogovori produktivni, a ne bi bilo dobro, da bi karkoli podpisali
Na novinarski konferenci je Donald Trump dejal, da so bili pogovori "produktivni", a da "ne bi bilo dobro, da bi karkoli podpisali". Pogovori so bili po njegovih besedah prekinjeni zaradi sankcij, za katere naj bi Kim zahteval, da jih ZDA "v celoti" odpravijo, na kar pa Bela hiša ni mogla pristati. Še naprej pa vztraja, da so bili pogovori prijateljski ter da imata s severnokorejskim voditeljem "dober odnos". A Severna Koreja zanika, da so zahtevali popolno odpravo sankcij.
Na vprašanje, kaj je Kimova vizija denuklearizacije, pa je Trump dejal, da "ima določeno vizijo, ki ni naša vizija, a je veliko bližje kot pred letom dni". Kim naj bi obljubil, da Pjongjang ne bo več izvajal jedrskih in raketnih preizkusov: "Rekel je, da ne bodo več testirali. Zaupam mu na besedo."
Severna Koreja naj bi bila pripravljena uničiti jedrski kompleks Yongbyon, v zameno za popolno odpravo sankcij proti režimu, a nobenega drugega dela jedrskega programa, vključno z obratom za obogatitev urana, na kar pa Bela hiša ni pristala.
Državni sekretar Mike Pompeo je ob tem dejal, da tudi če bi uničili Yongbyon, obstajajo številni drugi kompleksi in orožje, o katerih s Kimom niso mogli doseči dogovora. Pompeo dodaja, da ostajajo "optimistični", da so v zadnjih 24 do 36 urah naredili velik napredek, a da Kim Džong Un enostavno "ni bil pripravljen sprejeti zahtev ZDA".
Načrtov za vnovično srečanje zaenkrat ni.
Na vprašanje o ameriškem študentu Ottu Warmbierju, je Trump dejal, da Kim ni vedel za njegovo smrt: "Zagotovil mi je, da ni vedel in verjamem mu na besedo. Ne verjamem, da bi Kim dopustil, da se to zgodi. Ti zapori so nevarni in slabe stvari se dogajajo tam, a mislim, da ni vedel za to."
Voditelja brez dogovora, kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati?
Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je iznenada tam zbranim novinarjem sprva sporočila zgolj, da je prišlo do spremembe urnika. Trumpovo kosilo s Kimom je bilo odpovedano, kot tudi podpis skupne izjave, načrtovana novinarska konferenca pa je bila prestavljena, piše The Guardian.
Novinarji so medtem ujeli Kim Džong Una, ki je očitno zapustil hotel Metropole, kjer so potekali pogovori. Poznavalci sedaj ugibajo, kaj je povzročilo nenadno prekinitev pogovorov, ter ali se bo Trump znova vrnil na bolj ostro in sovražno retoriko, ki smo ji bili priča pred prvim srečanjem v Singapurju.
Za medije so Trumpovi tiskovni predstavniki sporočili, da sta imela voditelja "konstruktivne pogovore", da sta "obravnavala več načinov za denuklearizacijo", a da "tokrat nista dosegla dogovora". Bela hiša je dodala, da bosta pogovore nadaljevali "ekipi" ZDA in Severne Koreje.
Južna Koreja: Tako zbegani smo kot vsi ostali
Ko je postalo jasno, da je bilo srečanje nenadoma prekinjeno, je južnokorejska borza strmoglavila, južnokorejski vladni uradnik pa je za CNN dejal, da so "tako zbegani kot vsi ostali. Cel svet je pričakoval dogovor, tako kot mi." Predsednika Moona naj bi Trump poklical med letom nazaj v Washington, govoril naj bi tudi z japonskim in kitajskim premierjem.
Kitajska: Severnokorejskega jedrskega vprašanja ni mogoče rešiti čez noč
Kitajska je po ameriško-severnokorejskem vrhu, ki sta ga danes ameriški predsednik Donald Trump in severnokorejski voditelj Kim Jong-un sklenila brez dogovora, izrazila upanje, da bosta Washington in Pjongjang nadaljevala pogovore, saj jedrskega vprašanja ni mogoče rešiti čez noč.
Potrebno bo še slišati, kaj imata o srečanju povedati Trump in Kim, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izjavil tiskovni predsednik kitajskega zunanjega ministrstva Lu Kang.
"Vendar pa sem vedno upal, da bodo vsi spoznali, da jedrski problem na Korejskem polotoki traja že več let, in da rešitev tega problema zagotovo ni nekaj, kar bi bilo mogoče doseči čez noč," je dodal. "To ni zelo enostaven proces, sicer se ne bi vlekel do danes," je dodal. Ponovil je poziv Pekinga, naj Washington in Pjongjang "poskrbita za legitimne skrbi druge strani", ter izrazil upanje, da bosta obe strani lahko "nadaljevali s takšnim dialogom".
Kitajska je sicer zaveznica Severne Koreje in njen največji trgovinski partner, vendar pa je podprla vrsto sankcij ZN proti Pjongjangu, piše STA.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.