Po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva se v Libanonu, nad katerim Izrael že šesti dan vodi vojaško ofenzivo, nahaja še pet slovenskih državljanov, ki želijo državo zapustiti. Kot so za 24 ur.com povedali na ministrstvu, so slovenski državljani v stiku s predstavništvi preostalih članic Evropske unije, ki jim pomagajo pri organizaciji odhoda, skupaj z drugimi državljani EU. Pri tem sodeluje tudi častni konzul za Slovenijo v Bejrutu. Stik z njimi je izredno težko vzpostaviti, so še pojasnili na ministrstvu.
V Izraelu pa je po podatkih slovenskega veleposlaništva vsaj 10 Slovencev, ki jim veleposlaništvo svetuje le, naj se izogibajo nevarnim območjem v bližini meje z Libanonom.
Iz Libanona se je sicer v nedeljo zvečer vrnil tudi slovenski državljan Haris Piknjač, ki je živel in delal kot svetovalec za Evropsko unijo v Bejrutu. Kot je povedal za 24ur.com, je ogorčen in žalosten nad humanitarno katastrofo, ki se dogaja v Libanonu. Infrastruktura je popolnoma uničena, umirajo pa predvsem civilisti, je poudaril. V Črno goro, kjer je na počitnicah njegova družina, se je vrnil s skupino pretežno grških državljanov. Z avtobusnim prevozom v organizaciji grške ambasade so se iz Bejruta umaknili na sever države in iz Damaska s čarterskim poletom na Ciper.
Dve Slovenki sta državo že zapustili v soboto, prav tako preko Cipra, še dva slovenska državljana pa sta se iz Libanona umaknila v nedeljo, skupaj s skupino Avstrijcev.
Tujci množično zapuščajo Libanon
Libanon je že zapustilo ali pa se na organiziran odhod pripravlja več sto tujcev. Več zahodnih vlad je medtem v Bejrut poslalo izvedenske ekipe, ki bodo organizirale odhod državljanov, potem ko je več sto tujcev Libanon že od četrtka zapustilo v lastni režiji in pobegnilo v sosednjo Sirijo.
Zgodaj davi se je več sto Nizozemcev z avtobusi odpravilo proti Siriji in so že prispeli do meje. Medtem se je v domovino vrnilo okoli 300 Švedov, še več tisoč pa naj bi jim kmalu sledilo.
Francija in Velika Britanija sta za svoje državljane v pristanišče na sever Bejruta poslali ladje. Libanon je zapustilo tudi že okoli 200 do 1100 tam živečih Nemcev. Nemčija je obenem evakuirala tudi švicarske državljane.
Velika Britanija je medtem davi iz Bejruta s helikopterjem odpeljala 40 svojih državljanov. Gre predvsem za otroke, starejše in bolne ljudi, so sporočili iz britanskega ministrstva za zunanje zadeve. Preostale bodo iz države odpeljali z dvema vojaškima ladjama, ki sta na poti. Ocenjujejo, da je v Libanonu še okoli 4000 britanskih državljanov, 10.000 pa jih ima dvojno državljanstvo.
Tudi Francija je najela veliko ladjo, ki naj bi danes prispela v Libanon in od tam na Ciper odpeljala do 2000 Francozov in drugih Evropejcev. V Libanonu, nekdanji francoski koloniji, živi okoli 17.000 Francozov. Na evakuacijo se pripravlja tudi Kanada, ki ima tak kakih 16.000 svojih državljanov. V Libanonu se nahaja tudi 25.000 Američanov. ZDA si prizadevajo za njihovo evakuacijo.
Že šesti dan Izraelske ofenzive
Izrael že šesti dan nadaljuje obstreljevanje Libanona, potem ko je skrajna iranska milica Hizbolah v sredo napadla postojanko izraelske vojske in ugrabila dva vojaka.
Njegove letalske sile so včeraj ponoči izvedle napade na več kot 45 libanonskih ciljev, pri čemer je bilo ubitih najmanj 17 ljudi. Bombandirale so tudi sever in vzhod države, med drugim dve vojaški oporišči na severni libanonski obali ter domove predstavnikov Hizbolaha na vzhodu Libanona. Hezbolah je medtem na sever Izrael izstrelil več deset raket.
Zgodaj zjutraj so izraelske bombe zadele tudi Tripoli, drugo največje libanonsko mesto na severu in Baalbek na vzhodu države. Med napadenimi cilji je bil tudi Abdeh, ki se nahaja približno štiri kilometre južno od Sirije. Izrael trdi, da je bila tarča napada radarska postaja v Abdehu, ki jo je Hezbolah uporabil za petkov napad na izraelsko vojaško ladjo.
Po navedbah libanonske policije je bilo tarča napada znova tudi bejrutsko letališče. Izraelske sile so nato spet bombardirale tudi južno predmestje Bejruta in pristanišče v Bejrutu.
V napadu na jugu Libanona je umrlo najmanj 10 civilistov, sedem je ranjenih. Izraelske sile so izstrelile več raket na dve vozili, ki sta potovali v prestolnico. V nedeljskem napadu na libanonsko mesto Tir pa je umrlo devet oseb.
Hezbolahove rakete spet dosegle Haifo
Do novih izraelskih letalskih napadov na severu Libanona je prišlo potem, ko je Hezbolah včeraj segel najglobje v izraelsko ozemlje, odkar se je obstreljevanje začelo. V raketnem napadu na Haifo na izraelski obali je umrlo osem izraelskih civilistov. Po poročanju izraelske televizije je na Haifo tudi danes padlo več Hezbolahovih raket, vendar niso terjale žrtev. Izrael je po obstreljevanju zaprl pristanišče v Haifi.
Izraelski premier: Premirja ne bo do izpolnitve zahtev
Izraelski premier Ehud Olmert je dejal, da bo imel napad na Haifo, sicer tretje največje izraelsko mesto, daljnosežne posledice.
Izrael se sooča s "trenutkom resnice" in bo z ofenzivo proti Libanonu nadaljeval, dokler ne bodo izpolnjene njegove zahteve, je v prvem nagovoru kneseta po sredinem začetku ofenzive še dejal izraelski premier. Poudaril je še, da Izrael ne bo pristal na premirje, dokler ne bosta izpuščena izraelska vojaka ter dokler ne bo skrajno libanonsko gibanje Hezbolah prenehalo obstreljevati Izrael in ne bo več imelo nadzora nad obmejnim območjem. "V življenju vsakega naroda pride trenutek, ko mora pogledati resničnosti v oči in reči: tako daleč in nič dlje. In vsem pravim: tako daleč in nič dlje. Izrael ne bo talec, ne terorističnih band, ne terorističnih skupin in nobene suverene države," je dejal Olmert.
ZN napovedali "obetajoče" korake k premirju
Skupina predstavnikov ZN, ki se pogaja o vzpostavitvi premirja med Izraelom in Hezbolahom, je sicer sporočila, da je "dosegla nekaj obetajočih prvih dosežkov" za končanje sovražnosti. Petčlanska misija, ki se je od nedelje do danes že dvakrat sestala z libanonskim premierom Fuadom Sanioro, se sedaj odpravlja v Izrael, kamor naj bi prenesla "konkretne ideje".
"Moja skupina je z libanonskimi oblastmi razpravljala o konkretnih idejah. Odpravljamo se v Izrael, kjer jih bomo predstavili in razpravljali o njih, nato pa se bomo morda morali vrniti v Libanon, da bi te ideje še natančneje raziskali," je dejal vodja misije Vijay Nambiar, sicer posebni politični svetovalec generalnega sekretarja ZN Kofija Anana. Poudaril je še, da gre za prve korake in da bo potrebno še veliko diplomatskega dela.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.