Potem ko se je v sirskem Alepu iztekla humanitarna prekinitev ognja, med katero Združeni narodi iz mesta niso uspeli evakuirati ranjencev, so tam znova izbruhnili spopadi. Kot navaja Sirski observatorij za človekove pravice, boji potekajo na več točkah vzdolž meje med območji pod nadzorom upornikov oziroma režimskih sil.
Nadaljujejo se tudi zračni napadi, povzema francoska tiskovna agencija AFP. V obstreljevanju okrožij, ki so pod nadzorom upornikov, so bili ranjeni trije ljudje.
Kljub pozivu k evakuaciji med enostransko prekinitvijo ognja je mesto po navedbah AFP zapustila le peščica ljudi. Odšli so skozi enega od skupaj osmih koridorjev, ki jih je med prekinitvijo odprla sirska vojska. Ostalih ni uporabil nihče, Rusija in Damask pa sta upornike obtožila, da ljudem niso dovolili odhoda in da jih uporabljajo kot živi ščit.
Vzhodni del Alepa so uporniki zavzeli leta 2012, obstreljevanje pa v njem traja od sredine julija. Vladna vojska Bašarja al Asada sicer ob pomoči ruskih letal od 22. septembra izvaja silovito bombardiranje mesta, da bi ga ponovno v celoti zavzeli.
V tej ofenzivi je bilo po dosedanjih podatkih ubitih okoli 500 ljudi, skoraj četrtina med njimi je bilo otrok. Več kot 2000 civilistov pa je bilo ranjenih.
Zakaj ne odidejo?
Alep, ki je po površini večji od Pariza, je bil nekoč cvetoče mesto, v katerem je živelo več kot dva milijona ljudi, na širšem območju mesta pa kar pet milijonov.
Na najbolj obleganem severnem delu mesta je ujetih med 250.000 in 275.000 ljudi. Na območju je le še okoli 30 zdravnikov. Seveda se poraja vpršanje, zakaj ne odidejo. Nekateri ponujajo razlago, da jih zadržujejo na silo, za CNN pa je spregovoril moški, ki je povedal, da enostavno nima denarja, da bi odšel. Za celotno družino bi moral zbrati okoli 10.000 evrov, pa še to mu ne bi prineslo zagotovila, da bo pobeg uspešen.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.