
"Vlada ne bo privolila v napade na javni red in v dejanja, ki obujajo spomin na državljansko vojno in na obdobje (sirske) nadvlade v Libanonu," je dan po množičnih protestih opozicije v Libanonu opozoril libanonski premier Fuad Siniora. V Libanonu je danes, dan po splošni stavki, ki jo je spremljajo nasilje, sicer mirno.

Siniora je zagotovil, da si še vedno želi rešitve za politično krizo v državi z dialogom in da je vlada odprta za oživitev mediacije arabskih držav. Libanonski premier je medtem že odpotoval v Pariz, kjer bo v četrtek potekala mednarodna donatorska konferenca za Libanon.
Na konferenci bo po napovedih sodelovalo več kot 30 držav in številne mednarodne organizacije. Libanon, ki je med lansko izraelsko agresijo utrpel ogromno škodo, pesti 41 milijard zunanjega dolga. Mednarodni denarni sklad (IMF) je v torek sporočil, da bo tej državi namenil nujno pomoč.
V protestih umrle tri osebe
Življenje v Libanonu se po protestih opozicije, ki so se sprevrgli v nasilje, v katerem so bili ubiti trije ljudje, več kot 130 pa je bilo ranjenih, vrača v ustaljene tirnice. Znova so odprli bejrutsko mednarodno letališče, ki so ga zaprli v torek zaradi blokade protestnikov, vojska pa je odprla vse ceste v južne in severne predele prestolnice. Kljub temu so številni Libanonci ostali doma.

Protestniki, ki jih je k splošni stavki pozvala opozicija pod vodstvom prosirskega gibanja Hezbolah, so demonstrirali proti prozahodni vladi premiera Siniore. Siniora in drugi protisirski voditelji so prebivalstvo pozvali, naj se stavke ne udeležijo, premier pa je opozicijo obtožil izsiljevanja in poskusa sabotaže mednarodne konference za pomoč Libanonu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.