Premier Marjan Šarec je v Moskvi začel uradni dvodnevni obisk pri ruskem premierju Dmitriju Medvedjevu. Namen obiska je potrditev dobrih odnosov med državama, krepitev dvostranskega dialoga in iskanje možnosti za nadaljnji razvoj sodelovanja, so sporočili iz Urada vlade RS za komuniciranje (Ukom). Šarec je poudaril, da imata državi prijateljske odnose, ki so razvejani na številnih področjih sodelovanja, od gospodarstva do kulture.
Velik del pogovorov obeh predsednikov vlad je bil namenjen gospodarskemu področju. "Zadovoljni smo s pozitivnim trendom gospodarskega sodelovanja," je na pogovorih poudaril Šarec. "Dobro, da ste prišli z gospodarsko delegacijo," pa je dejal Medevedjev in izpostavil, da so gospodarski odnosi med državama dobri, da je odprtih nekaj večjih skupnih projektov, s katerimi se ukvarja slovensko-ruska medvladna komisija. "Državi morata odpirati pogoje za sodelovanje, poslovneži pa naj izkoristijo priložnosti," je dejal Medvedjev.
So pa ti odnosi tudi obremenjeni s situacijo glede Agrokorja, del katerega je tudi Mercator, je dodal.

Ruski premier je Šarcu pojasnil, da se je pogovarjal tudi s hrvaškim vodstvom, vendar z rezultati pogovorov očitno ni bil preveč zadovoljen. Zagotovil je, da ruski lastniki, v prvi vrsti Sberbank, zagotavljajo stabilnost poslovanja Agrokorja, ki je močno zadolžen v višini 1,5 milijarde evrov. "Dobro pa bi bilo, če bi se dogovorili, kako naprej," je dejal Medvedjev in pozval Šarca, naj svoj prispevek da tudi slovenska vlada.
Več ruski premier v javni izjavi ni povedal, slovenska in ruska delegacija sta nato začeli pogovore za zaprtimi vrati.
Šarec se je zavzel za krepiev dialoga med Ukrajino in Rusijo
Medvedjev in Šarec sta v pogovoru izmenjala tudi stališča in ocene v zvezi z nekaterimi aktualnimi zunanjepolitičnimi temami in dogajanjem po svetu. Glede razmer v Ukrajini je predsednik vlade Šarec poudaril, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in neodvisnost Ukrajine ter se zavzema za uresničevanje sporazumov iz Minska. Zavzel se je za krepitev dialoga med vpletenimi stranmi in pozdravil nedavno izmenjavo ujetnikov med Ukrajino in Rusijo. Dejal je, da je treba graditi na ustvarjanju zaupanja, so sporočili iz Ukoma.
Dotaknila sta se tudi razmer na Zahodnem Balkanu in v bližnjevzhodni regiji, posebno pozornost sta namenila zlasti položaju v Siriji. Izmenjala sta tudi stališča glede stanja bližnjevzhodnega mirovnega procesa in uresničevanja iranskega jedrskega dogovora.
Premierja prepričana, da je blagovno menjavo možno še povečati
V ospredju pogovorov naj bi bila predvsem krepitev gospodarskega sodelovanja. Kljub omejevalnim ukrepom Evropske unije zoper Rusko federacijo zaradi kršitev ukrajinske suverenosti in ozemeljske celovitosti Ruska federacija ostaja pomembna partnerica Slovenije na gospodarskem področju, so še poudarili na Ukomu. Uvršča se na peto mesto po vrednosti slovenskih neposrednih naložb v tujini in na deveto med slovenskimi izvoznimi partnericami.
Čeprav odnose obremenjujejo sankcije Evropske unije sta tako Šarec kot Medvedjev prepričana, da je blagovno menjavo mogoče še povečati. Obseg blagovne menjave med državama je lani znašal 1,16 milijarde evrov. Od tega je izvoz 790 milijonov evrov, uvoz pa 370 milijonov evrov. Kot je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izpostavil Medvedjev, se je v lanskem letu blagovna menjava okrepila za devet odstotkov, podobne rezultate pričakuje tudi letos.
Premierja sta se zavzela predvsem za večjo diverzifikacijo blagovne menjave in poglobitev sedanje. Slovenija iz Rusije uvaža predvsem nafto in plin, Rusija pa iz Slovenije farmacevtske in kemične izdelke, pa tudi telekomunikacijsko in drugo opremo.
Sogovornika sta se med drugim zavzela za nadgradnjo sedanjega sodelovanja in iskanje novih poslovnih priložnosti. Teh je veliko tudi na področju turizma, kjer Ruska federacija zaseda 10. mesto glede na število turističnih nočitev v Sloveniji.
Medvedjev: Rusija je pripravljena na normalizacijo odnosov z EU
Medvedjev je izrazil pričakovanje o normalizaciji odnosov z EU. Kot je izjavil, so ti odnosi sedaj praktično na ničli, a zato krepijo odnose s članicami povezave, kot je na primer Slovenija.
Izrazil je pričakovanje, da bo nova Evropska komisija pripravljena na spremembe v odnosih. "Rusija je na to pripravljena," je zatrdil.
V gospodarski delegaciji predstavniki več slovenskih podjetij
Premierja na obisku v Moskvi spremljajo tudi predstavniki več slovenskih podjetij, ki so že aktivna na ruskem trgu. Gre za podjetja Comita, Duol, Elan Inventa, Iskratel, Geoplin, Kolektor Group, Krka, Petrol, Riko, Sij in predstavniki projekta Esimit Europa.
Na gospodarski ravni je pričakovati pogovore tudi o konkretnejših temah, od izgradnje ruskih plinovodov v Evropi in sodelovanja Slovenije pri tem, ruskega sodelovanja pri velikih infrastrukturnih projektih v Sloveniji, zlasti pri modernizaciji železnice, morda pa celo o ruskem sodelovanju pri morebitni izgradnji drugega bloka krške nuklearke.
Šarec bo odkril spomenik padlim slovenskim vojakom na območju današnje Rusije
Premierja sta izpostavila tudi pomen zgodovine in ohranjanja spomina na tiste rojake, ki so padli v vojnah na območju obeh držav. Premier Šarec bo sicer danes v Moskvi slovesno odkril spomenik padlim slovenskim vojakom v obeh svetovnih vojnah na območju današnje Rusije. Skupaj z Medvedjevem pa sta izpostavila tudi pomen ruske kapelice pod Vršičem in spomenika padlim ruskim vojakom na ljubljanskih Žalah, kjer je 1. septembra zaplapolal večni ogenj.
Na območju današnje Rusije so sicer največ žrtev med slovenskimi vojaki zabeležili med prvo svetovno vojno. V ujetništvu po taboriščih za vojne ujetnike je umrlo okoli 4000 slovenskih vojakov, ki so se tedaj borili v vrstah Avstro-ogrske vojske. Med drugo svetovno vojno pa so se na območju Rusije borili predvsem slovenski mobiliziranci v vrstah nemškega wermachta in italijanske vojske. Po podatkih ruskega obrambnega ministrstva je v vojnem ujetništvu tedanje Sovjetske zveze umrlo okoli sto Slovencev.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.