
Skupina 28 državljanov premierju Larsu Lokkeju Rasmussenu očita, da je prekršil ustavo, saj lizbonska pogodba po njihovem prepričanju del danske suverenosti prenaša na Bruselj, zato bi bil referendum nujen. Dansko vrhovno sodišče je v torek presodilo, da ima skupina pravico, da nadaljujejo postopek proti predsedniku vlade.
Zaenkrat ni jasno, kaj se bo zgodilo, če bodo v postopku zmagali. Skupina pričakuje, da bo to privedlo do razveljavitve pogodbe, danski poslanec Soren Bo Sondergaard pa je za bruseljski spletni bilten EUobserver dejal, da ni verjetno, da bi sodišče presodilo, da pogodba krši dansko ustavo, lahko pa bi zahtevalo sprejetje nekaterih določil za njeno izvajanje. Lahko pa zadeva zaplete ratifikacijo načrtovane spremembe pogodbe, ki predvideva uvedbo stalnega kriznega mehanizma, ocenjuje danski poslanec, ki pa je obenem prepričan, da se premierju osebno ne bo zgodilo nič.
'Nisem kršil ustave'
Danski premier vztraja, da ni prekršil ustave s tem, ko je dal evropsko pogodbo v potrditev parlamentu brez referenduma. Danski parlament je pogodbo ratificiral aprila 2008.
Skupina državljanov je že leta 2009 želela sprožiti postopek proti premierju, a je sodišče njihove argumente zavrnilo, češ da v zadevi niso imeli vitalnega interesa. Zato so se obrnili na vrhovno sodišče, ki pa je zdaj sodbo nižjega sodišča razveljavilo in odločilo, da postopek lahko steče.
Že leta 1996 je skupina državljanov vlado obtožila kršitev ustave, ker je Danska sprejela maastrichtsko pogodbo, vendar so proces proti tedanjemu premierju Poulu Nyrupu Rasmussenu izgubili.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.