Glavna tema srečanja je brexit oziroma prošnja britanske premierke Therese May, da se ta preloži do 30. junija. Po njeni utemeljitvi na vrhu EU, sovoditelji na uradni večerji razpravljali o podaljšanju, brez prisotnosti britanske premierke. Pred vrhom sta Mayeva in Angela Merkel led pred dolgotrajnim vrhom prebili s smehom. Zabavalo ju je dejstvo, da sta obe svoja parlamenta nagovorili v jopiču modre barve.
Kot poroča CNN, naj bi Mayeva tokrat 27 voditeljem EU v Bruslju svojo pozicijo predstavila "dostojno in jasno". Kot poročajo britanski mediji, je nekaj državnikov že spregovorilo, večina naj bi jih podpirala daljšo preložitev brexita, medtem ko se zatika pri Emmanuelu Macronu, ki temu naj ne bi bil naklonjen. Zaradi tega naj bi se zgodil tudi nesporazum med Macronom in Merklovo. Britanski mediji predvidevajo, da bi se odločitev lahko zavlekla pozno v noč.
Mayeva močno obžaluje, da Britancem še ni zagotovila brexita
Britanska premierka je danes ob prihodu na posebni vrh EU o brexitu izpostavila namero, da zagotovi izstop Združenega kraljestva iz unije do 22. maja, torej do evropskih volitev. Bistveno je, da lahko izstopimo, takoj ko bomo ratificirali ločitveni sporazum, prizadevali si bomo, da je to čim prej, je poudarila.
Na vprašanje, ali ji ni nerodno, da Britancem še ni zagotovila brexita in da danes v Bruslju prosi še za en odlog, je Mayeva odgovorila, da so mnogi res obupani, ker brexita še ni, in da močno obžaluje, da britanski parlament še ni uspel sprejeti odločitve o urejenem izstopu na podlagi ločitvenega sporazuma.
Pojasnila je, da bodo v Bruslju govorili o njeni prošnji za kratko preložitev brexita do 30. junija, ker potrebujejo več časa, da zagotovijo urejen izstop. Z opozicijo po njenih besedah potekajo resni in konstruktivni pogovori, ki se bodo nadaljevali v četrtek.
Na vprašanje, kaj bo storila, če bo sedemindvajseterica vztrajala pri daljši preložitvi, je odgovorila, da je sicer prosila za odlog do 30. junija, a da je bistveno to, da lahko Združeno kraljestvo izstopi, takoj ko ratificira ločitveni sporazum. "To bi lahko storili že do 22. maja in začeli graditi svetlejšo prihodnost," je dejala.
EU naj bi ponudla daljšo preložitev
EU bo po napovedih ponudila daljšo preložitev, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk naj bi 27 voditeljev držav članic poskušal prepričati, naj podprejo enoletno "prožno" podaljšanje, s katerim bi se izognili nadaljnjim preložitvam 'tik pred zdajci' in izrednim zasedanjem. Velika Britanija pa bi lahko odšla iz EU pred iztekom enega leta, v primeru, da poslanci podprejo sporazum, ki so ga sicer zavrnili že trikrat.
Glede na Mayino prošnjo za podaljšanje zgolj do 30. junija je Tusk dejal, da je "malo verjetno", da bi britanski parlament do takrat podprl ločitveni sporazum.
A odobritev prošnje, ki bi preprečila, da Velika Britanija brez dogovora 12. aprila odide iz Evropske unije, bo po napovedih vključevala tudi nekatere pogoje. Evropski voditelji med drugim od Londona pričakujejo jasen načrt, ki bo imel zadostno politično podporo. Poleg tega pa so med strogimi pogoji tudi ti, da se o ločitvenem sporazumu ne bodo znova pogajali, prvi pogoj pa naj bi bila izvedba evropskih volitev v Veliki Britaniji, kar pa naj bi Mayeva že obljubila. Volitve naj bi potekale 23. maja.
Šarec za čim krajši odlog brexita, boji se nekonstruktivnosti Britanije
Izrednega zasedanja Evropskega sveta se udeležuje tudi slovenski premier Marjan Šarec. Slovenija je še vedno naklonjena čim krajšemu odlogu brexita, je izpostavil premier ob prihodu na posebni vrh EU o brexitu. Bojimo se, da Velika Britanija, če bi izvedla evropske volitve in ostala članica, ne bi bila konstruktivna, je pojasnil in opozoril, da v politiki ni nobenih jamstev.
"Saj veste, kako je v politiki. V politiki ni nobenih garancij. Vsa ta varovala, ki bi jih sprejeli, so lahko zgolj politična. Če bi se recimo v Veliki Britaniji zgodila zamenjava oblasti, ne moremo vedeti, kdo pride potem za Thereso May in kako se bo vedel," je pojasnil.
Ob tem je premier tudi znova izpostavil, da ni toliko pomembno, kaj bo z Britanijo, temveč je pomembno, kako bo delovala EU. "Če se zgodi blokada delovanja, če bi prišli v pravni položaj, ko bi bile institucije blokirane, potem bi imeli velike težave," je opozoril.
Šarec ne ve, kaj naj pričakuje danes. "Vsakič Theresa May pride pojasnjevat, pa ne prinese nič novega na mizo. Bomo videli. Kaj naj rečem drugega," je sklenil.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.