Evropski parlament je potrdil novo zakonodajo glede izterjave kazni za prometne prekrške, storjene v tujini, in odpravil vrzeli, zaradi katerih so doslej evropski prekrškarji ostali nekaznovani.
Nova pravila predvidevajo izsleditev in kaznovanje kršiteljev v domači državi s sodelovanjem med organi pregona. Direktivo morajo še soglasno potrditi ministri držav članic Unije, veljati pa bo začela najpozneje v dveh letih po sprejetju.
Prekrški, ki se bodo preganjali čezmejno, so prekoračitev najvišje dovoljene hitrosti, vožnja pod vplivom alkohola in drog, neuporaba varnostnega pasu, telefoniranje med vožnjo, uporaba voznih pasov za avtobuse ali drugih rezerviranih voznih pasov, neuporaba motoristične čelade in vožnja skozi rdečo luč.
Pristojni državni organ bo po sistemu za izmenjavo podatkov Eucaris sporočil podatke o vozilu, s katerim je bil storjen prekršek. Lastnik vozila ali voznik bo nato pisno in v svojem jeziku obveščen o prekršku in kazni, ki je zanj zagrožena v državi, kjer ga je povzročil.
Država registracije vozila sicer ne bo obvezana izvršiti kazni, ki bi jo naložila država, kjer je bil storjen prekršek. Izvajanje pravil bo spremljala in ocenjevala Evropska komisija. Če se bo izkazalo, da sistem ni dovolj učinkovit, nameravajo sprejeti dodatna pravila.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.