Stalni svet Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) na današnjem srečanju ni dosegel dogovora o napotitvi dodatnih opazovalcev v Gruzijo, je sporočila predsedujoča Ovseju Finska. Ob tem ni izključila možnosti, da bi se stalni svet lahko znova sestal v torek.
'Politične pošasti v Gruziji'
Zločini, ki so jih v Južni Osetiji storile "politične pošasti", ki so na oblasti v Gruziji, ne smejo ostati nekaznovani, je danes v Vladikavkazu ob obisku ruskih vojakov dejal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. "Kar so storile gruzijske oblasti presega človeški razum. Njihovih akcij ni mogoče pojasniti, še manj pa smejo ostati nekaznovane," je dejal Medvedjev pred ruskimi vojaki, ki so sodelovali v ruskih vojaških operacijah v Gruziji. Nekaj med njimi je tudi odlikoval.

Dogodki so pokazali, da obstajajo "politične pošasti, ki so pripravljene ubijati, da bi kompenzirale svojo povprečnost z uničenjem celotnega naroda," je dejal in poudaril, da bodo storili vse, da "ta zločin ne bo ostal nekaznovan". "Kar zadeva varnost v regiji, ohranitev miru in stabilnosti v Južni Osetiji, sledimo odločni politiki. Storili bomo vse, kar je potrebno in nihče ne sme imeti iluzij," je dejal.
Glede ruske črnomorske flote, ki je nameščena v ukrajinskem oporišču v Sevastopolu, je Medvedjev dejal, da Rusiji "ne bo nihče diktiral obnašanja". Ukrajina, ki si tako kot Gruzija želi v Nato, je Gruzijo podprla v konfliktu z Rusijo in zahtevala pravico do nadzora gibanja ruske črnomorske flote.
Medvedjev je območje prvič od izbruha konflikta obiskal na dan, ko naj bi po ruskih navedbah Rusija začela umikati svoje enote iz Gruzije. Gruzija na drugi strani trdi, da ni znakov umika. Začetek umika ruskih sil bi bil v skladu z nedeljsko napovedjo Medvedjeva. Slednji je po sobotnem podpisu prekinitve ognja, ki ga je pripravila Evropska unija in ki ga je že v petek podpisal gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, napovedal, da se bodo ruske sile iz Gruzije začele umikati danes opoldne.
Namen načrta o prekinitvi ognja, ki ima šest točk, je končati teden dni sovražnosti. Te so izbruhnile po gruzijski invaziji na Južno Osetijo 8. avgusta, ki so ji sledile operacije ruske vojske v Gruziji.
Rogozin poziva Nato k odgovorni odločitvi glede Gruzije
Ruski veleposlanik pri Natu Dmitrij Rogozin je dan pred izrednim zasedanjem zunanjih ministrov članic Nata o sodelovanju z Rusijo po njenem posredovanju v Gruziji danes opozoril, da bo trpela "kakovost" sodelovanja med Rusijo in Natom, če ministri ne bodo uspeli sprejeti "uravnotežene in odgovorne odločitve". "Pozorno bomo spremljali, kakšno odločitev bodo sprejeli ministri. Če ne bo v skladu z realnostjo, ne bomo mogli ohraniti dosedanje kakovosti sodelovanja z Natom," je dejal Rogozin novinarjem v Bruslju. Izrazil je še upanje, da bo odločitev "uravnotežena in odgovorna" in da "ZDA ne bodo polomile vse steklovine v naši hiši".
Zunanji ministri držav članic zveze Nato, med njimi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, se bodo v torek v Bruslju sestali na izrednem zasedanju, ki je bilo sklicano na zahtevo ZDA, da bi govorili o poslabšanju odnosov z Moskvo, potem ko je Rusija 8. avgusta začela vojaško posredovanje v Gruziji.
Razpuščena vlada, izredne razmere...
Predsednik gruzijske regije Južna Osetija Edvard Kokoiti je medtem razpustil vlado in razglasil izredne razmere. Kokoiti je ukrep sprejel, potem ko sta tako Tbilisi kot Moskva podpisala dogovor o prekinitvi ognja, zanj pa naj bi se odločil, ker naj bi bila južnoosetijska vlada prepočasna pri razdeljevanju pomoči.

"Podpisal sem tri dekrete, vključno z dekretom o odstopu vlade, o razglasitvi izrednih razmer v Južni Osetiji in o vzpostavitvi odbora, ki bo upravljal s posledicami gruzijske agresije," je povedal Kokoiti. Kot je še dejal, bo sestava nove vlade znana zelo kmalu, izbor kadrov pa je že v teku. "Vlado je treba pomladiti in mora delati učinkovito," je povedal in dodal, da si želi vlade, ki bo delala "brez intrig" in za potrebe prebivalstva, ne pa za osebne koristi.
Žrtev je več deset in ne več tisoč'
Predstavnica organizacije za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch Anna Neistat je medtem zanikala prvotne navedbe ruskih predstavnikov, da je bilo v gruzijski invaziji na Južno Osetijo ubitih več tisoč ljudi. Po navedbah Neistatove ocene HRW kažejo, da je ofenziva prej terjala več deset žrtev.
"Naše ocene ne potrjujejo uradnih številk. Mislimo, da govorimo prej o več deset kot pa o več tisoč žrtvah," je dejala. Ocene je HRW podal na podlagi podatkov bolnišnic in pričevanj očividcev. Rusija je sicer navedla, da je bilo od začetka gruzijske ofenzive v Južni Osetiji ubitih 1600 ljudi, južnoosetijske oblasti pa so navajale številko 2000.
Moskva namešča rakete v Južno Osetijo?
Ruska vojska je v petek po poročanju ameriškega časnika New York Times (NYT) v Južno Osetijo namestila več naprav za izstrelitev raket kratkega dosega tipa SS-21. Časnik v današnji spletni izdaji navaja, da je Rusija več naprav namestila na položaje severno od južnoosetijskega Chinvalija, kar pomeni, da bi rakete lahko dosegle Tbilisi.
NYT se pri tem sklicuje na neimenovane ameriške predstavnike, ki naj bi poznali obveščevalne podatke in poroča, da so tuji opazovalci zabeležili premike ruskih sil, ki bi lahko nakazovali na krepitev ruskih sil v in okoli Gruzije. Tako naj bi ruske sile en bataljon premaknile v Beslan v ruski Severni Osetiji, ki meji na Južno Osetijo, več bataljonov pa naj bi se minuli konec tedna pripravljalo na namestitev na območju Kavkaza.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.