Poveljnik Kforja Erhard Bühler se je s srbskim ministrom za Kosovo Goranom Bogdanovićem in vodjo srbske pogajalske skupine Borislavom Stefanovićem srečal pozno popoldne. S pogovori so končali nekaj pred 20. uro, nakar sta srbska predstavnika stopila pred Srbe, ki so zbrani na barikadah v Leposaviću. Sporočila sta, da so pogovori dali pozitivne rezultate.
"Poglejte naše nasmejane obraze in vedeli boste, kakšen je rezultat," sta po poročanju B92 dejala pogajalca. Stefanović je izpostavil, da obstaja dobra možnost, da jutri sklenejo nekakšen dogovor, da pa se ponekod morajo še uskladiti. Prebivalce je še enkrat pozval, naj ostanejo mirni, in dodal, da je Beograd predan dialogu.
Da je možen kompromisni dogovor, je še pred sestankom poročala nemška tiskovna agencija dpa, ki se je pri tem sklicevala na albanske in mednarodne vire v Prištini.
Kakšen naj bi bil kompromis?
V skladu s predlogom, ki ga omenja dpa, bi na mejna prehoda Jarinje in Brnjak, na katera je Priština 25. julija poslala posebne enote kosovske policije, napotili tudi carinike in policiste srbske manjšine. To bi delno izpolnilo zahteve Srbov, ki vztrajajo pri izključnem izvajanju nadzora na mejnih prehodih. V zameno za izpolnitev teh zahtev bi Srbi umaknili cestne barikade na severu Kosova in znova omogočili nemoten promet, poroča dpa.
Mejna prehoda Jarinje in Brnjak bi bila prehodna le za avtomobile in avtobuse, medtem ko bi ostala zaprta za prehod blaga. Vlada v Prištini bi lahko s tem razglasila uspešno razrešitev spora, ki se je razplamtel zaradi neizvajanja embarga na uvoz blaga iz Srbije, ki ga je Priština uvedla julija.
Kompromisni predlog tudi predvideva, da bi se v Bruslju s pomočjo posrednika septembra nadaljevala pogajanja med Srbijo in Kosovom o carinskih pečatih Kosova. Srbija teh namreč ne priznava, saj se boji, da bi to pomenilo priznanje neodvisnosti Kosova, poroča dpa.
Natovi vojaki in srbska zdravstvena pomoč
Danes je sicer na Kosovo prispel prvi kontingent dodatnih sil Kforja. Letalo z novimi pripadniki mednarodnih mirovnih sil je na letališču v Prištini pristalo okoli 17.30. Z napotitvijo dodatnih vojakov naj bi pripadnikom Kforja, ki so v zadnjih dneh skrbeli za varnost v napetih razmerah na severu Kosova, omogočili počitek. Med pripadniki mirovnih sil, ki so danes pristali na prištinskem letališču, gre večinoma za vojake iz Nemčije in Avstrije, so poročali prištinski mediji, ki njihovega natančnega števila ne navajajo.
Zveza Nato se je sicer na zahtevo poveljnika Kforja Bühlerja odločila na Kosovo poslati bataljon z okoli 700 vojaki rezervnih bojnih sil, ki naj bi ga sestavljalo 550 nemških in 150 avstrijskih vojakov. Preostali del dodatnih vojakov naj bi na Kosovu prispel v naslednjih dneh, poroča srbska tiskovna agencija Beta.
Medtem pa je v zdravstveni dom na severu Kosovske Mitrovice prispela pomoč, ki jo je na območje poslalo srbsko ministrstvo za zdravje. Spomnimo, da je direktor doma Milan Jakovljević v nedeljo javnost in vpletene strani opozoril, da v zdravstvenem domu primanjkuje določenih zdravil, sanitetnega materiala in kisikovih jeklenk. Včeraj zvečer so tako pridobili 22 kisikovih jeklenk, ki bodo po Jakovljevićevi oceni zadostovale za dober mesec. Pošiljka je potovala prek mejnega prehoda Jarinje, ki je bil v preteklih dneh prizorišče nasilnih spopadov in na koncu tudi divjanja srbskih skrajnežev. Jakovljević je dodal, da s srbskim ministrstvom za zdravje dobro sodelujejo in da v naslednjih dneh pričakujejo nove pošiljke zdravstveno-humanitarne pomoči.
Medsebojnega obtoževanja ne manjka
Srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović je sicer danes kosovskega premierja Hashima Thacija obtožil, da poskuša Srbe "potegniti v vojno". Thaci pa je Beograd obtožil, da spodbuja Srbe na Kosovu k cestnim blokadam na spornem območju.
Tudi poveljnik ameriškega kontingenta v okviru mirovnih sil Kforja Michael Schwartz je obtožil radikalne Srbe, da spodbujajo kosovske Srbe k blokadam. V sporočilu za javnost, ki so ga objavile ameriške sile na Kosovu, je Schwartz med drugim dejal, da so bili "moški, ženske, otroci in pravoslavni duhovniki postavljeni pred cestne barikade". Število protestnikov na teh barikadah po mnenju Schwartza kaže na to, da so te barikade zasedli proti svoji volji, pod prisilo določenih skrajnih struktur in lokalnih predstavnikov organiziranega kriminala.
Vodja kabineta srbske vlade Milivoje Mihajlović je medtem za medije razmere na Kosovu označil za "vnetljive". Izrazil je bojazen, da želijo oblasti v Prištini ogenj pogasiti z bencinom. Po njegovem je pomembno pomiriti situacijo in se spet vrniti za pogajalsko mizo.