Hrvaška pospešeno rešuje zahteve tujih državljanov za nakup nepremičnin, poroča hrvaška spletna stran časnika Večernji list. Od okoli 5.000 starih zahtev, ki so več let nedotaknjene ležale v predalih hrvaških uradnikov, je 3.000 rešenih. Hrvaško ministrstvo za pravosodje upa, da bodo preostale rešili v nekaj mesecih.

Od konca marca, ko je hrvaška vlada v skladu z načelom vzajemnosti odprla hrvaški trg nepremičnin za slovenske državljane, je dovoljenje za nakup nepremičnine dobil tudi že prvi slovenski državljan. Sicer pa je do potrditve vzajemnosti s Slovenijo 26. marca Hrvaška zavrnila vse zahteve slovenskih državljanov, ki so od leta 1991 vložili 888 zahtev.
Slovenski državljani lahko pridobijo soglasje za nakup nepremičnin na Hrvaškem v skladu z zakonom o lastništvu in drugih stvarnih pravicah. V skladu z zakonom pravna ali fizična oseba, ki je bila zavrnjena, ne more vložiti iste zahteve v naslednjih petih letih od dneva, ko je vložila prvo zahtevo.
Pogoj Evropske unije
Hrvaška vlada namerava o pospešenem reševanju zahtev za nakup nepremičnin obvestiti Evropsko unijo. Hitro reševanje postopkov, preko katerih želijo državljani članic Evropske unije kupiti nepremičnine na Hrvaškem, je namreč eden od pogojev za začetek pogajanj z Unijo glede svobodnega pretoka kapitala.
Lansko pomlad je Bruselj Hrvaški postavil dva pogoja: zahteve tujcev je treba reševati na podlagi Sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju ter izdelava akcijskega načrta za preprečevanje pranja denarja. S pridružitvenim sporazumom se je Hrvaška zavezala, da bo sprostila trg nepremičnin za članice EU do 1. februarja 2009. Pred tem je brezpogojno ali delno načelo vzajemnosti uredila z 22 članicami EU, vključno s Slovenijo, kot tudi s približno 20 drugimi državami. Prav tako je Hrvaška tedaj poenostavila postopek, tako da zahtev tujcev ne rešuje več ministrstvo za zunanje zadeve, temveč pravosodno ministrstvo.
Pred tem je bil glavni pogoj za pridobitev nepremičnine s strani tujca načelo vzajemnosti, s čimer so se pojavile težave za slovenske in italijanske državljane. Danes je vprašanje rešeno, tako da so Slovencem in Italijanom formalno odprta vsa vrata do hrvaškega nepremičninskega trga. Slovenija je namreč junija lani sprejela zakon o priznavanju vzajemnosti s Hrvaško. Kot je prejšnji mesec dejal slovenski veleposlanik v Zagrebu Milan Adamič Orožen, je Slovenija odobrila nakup nepremičnin trem hrvaškim državljanom od skupno 17 zahtev.
Evropski uniji pa formalnost ne zadošča. Želi namreč dokaze, da se zakon uporablja tudi v praksi. Zdaj je na Hrvaški, da bo zahteve – mesečno jih prejme od 150 do 200 - reševala v razumnem roku. Pravica tujcev do nepremičnin je medtem tudi pri politikih dobila nov pomen in ni več tabu tema. Kmalu bodo nanjo začeli drugače gledati tudi držaljani.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.