Sirska vojska je v okviru vse ostrejših poskusov zatrtja upora proti režimu predsednika Bašarja al Asada v južno mesto Dara poslala nove okrepitve in tanke. Varnostne sile tudi drugod po državi izvajajo racije. Z vseh strani še naprej prihajajo obsodbe nasilja, nekatere države pozivajo tudi k sankcijam.
Iz Dare, kjer se je pred več kot petimi tedni začel upor proti režimu predsednika al Asada, danes poročajo o streljanju in eksplozijah. Oblasti poleg tega tako v mestu, ki leži 130 kilometrov južno od Damaska, kot drugod po državi še vedno izvajajo racije. V zadnjih dveh dneh naj bi samo v Dari priprli 400 ljudi.
Po navedbah očividcev in borcev za človekove pravice je vojska danes namestila tanke tudi v predmestju Damaska Duma in v obalnem mestu Banias, kjer so v zadnjih tednih prav tako potekali protesti. Prebivalci pa poročajo o agentih varnostne službe, ki s seznami oseb hodijo od hiše do hiše in izvajajo aretacije.
Sirija je prepovedala navzočnost skoraj vseh tujih medijev in omejila dostop do žarišč protestov, zaradi česar je skoraj nemogoče preveriti podatke o dogajanju.
Sami bomo preiskovali
Sirski ambasador ZN je včeraj zavrnil poziv za neodvisno preiskavo o smrti več sto protestnikov, ki so jih zakrivile vladne sile. ''Sirija ima vlado. Mi lahko sami začnemo s preiskavo, z vso transparentnostjo. Ničesar ne skrivamo. Obžalujemo, kar se dogaja, vendar moramo tudi vedeti, da imajo ti nemiri in protesti, v nekaterih aspektih, skrite cilje,'' je povedal Bašar Džafari.
Džafari je predsednika Bašarja al Asada imenoval reformator, ki dela v smeri izvedbe sprememb s tem, da izdaja uredbe, ki med drugim preklicujejo desetletja star zakon o izrednih razmerah in dovoljujejo mirne demonstracije.
''Če protestiraš mirno, te ščiti vlada,'' je povedal in dodal: ''Če se zatečeš k nasilju, potem bi vsaka vlada na svetu – če gre za ohranitev reda in miru – poslala svoje sile, da bi ustavile nasilje in vandalizem ter agresijo, ki sta uperjena proti zgradbam kot tudi proti nedolžnim civilistom.''
Sirijska državna preiskovalna komisija je že začela s preiskavo o nasilju nad civilisti in bo svoje ugotovitve sporočila čez nekaj časa, je povedal Džafari. ''Tako da delamo svojo domačo nalogo in ne potrebujemo poči od nikogar.'' Varnostni svet je zato pozval, naj se zanaša na uradna poročila in ne na medijska.
Džafari je svoje pripombe sporočil isti dan, ko je sirijska organizacija za človekove pravice sporočila, da je od 18. marca v nasilnem poskusu zatrtja protestov umrlo že več kot 400 ljudi. Večina žrtev je civilistov, nekaj mrtvih pa je tudi med člani vojske in policije.
ZN so medtem sporočili, da imajo informacije, da je samo prejšnji petek umrlo 76 oseb, kot kaže, naj bi umrli med mirnimi demonstracijami, število smrtnih žrtev na ta dan pa bi lahko bilo še višje.
Sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je pozval k preiskavi, je Varnostni svet s situacijo seznanil včeraj. ''Obsojam nadaljevanje nasilja nad mirnimi protestniki. Predvsem uporabo tankov,'' je povedal in dodal, da se bo varnostni svet z razmerami podrobneje seznanil danes, ko se bodo srečali na zasebnem sestanku.
Kot je še povedal, se je o situaciji vsaj dvakrat pogovarjal tudi z al Asadom. "Ni treba posebej poudarjati, da so sirske oblasti dolžne zaščititi civiliste in spoštovati mednarodne človekove pravice," je povedal in dodal: "To vključuje tudi pravico do svobodnega izražanja in mirnega zbiranja."
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.