Tujina

Francozi napadli okolico Gbagbojeve rezidence

Abidjan, 08. 04. 2011 12.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
9

Francoski helikopterji bombardirajo območje okoli Gbagbojeve palače. Na dom francoskega veleposlanika sta prileteli dve mini. Na zahodu Slonokoščene obale pa so preiskovalci odkrili več kot 100 trupel.

Francoska patrulja v Abidžanu
Francoska patrulja v Abidžanu FOTO: Reuters

Rezidenco francoskega veleposlanika v Slonokoščeni obali je zvečer zadela raketa, ki so jo izstrelile Gbagbojeve sile. Francoski vojaki so pred dnevi zasedli letališče v Abidžanu, gospodarski prestolnici svoje bivše kolonije.

Francoska ambasada ne poroča o žrtvah, dodaja pa, da je to že drugi napad na dom francoskega veleposlanika v 48 urah. Tiskovni predstavnik Gbagboja je zanikal navedbe o napadu na francosko veleposlaništvo.

''Vlada Slonokoščene obale verjame, da gre pri navedbah o napadu na francosko veleposlaništvo za izgovor za nadaljevanje bombardiranja predsedniške palače,'' je v Parizu dejal Toussaint Alain. ''Če je prišlo do napada na veleposlaništvo, tega gotovo niso zagrešile Gbagbojeve sile. Nihče ni bil napaden.''

Francoski helikopterji so nekaj ur po napadu na francosko veleposlaništvo začeli bombardirati področje okoli Gbagbojeve rezidence.

Kdo je odgovoren za poboje?

Okoli 40 trupel so našli v kraju Blolequin, "storilci naj bi bili liberijski plačanci". Ekipa Združenih narodov je nato še več kot 60 trupel našla v bližnjem mestu Guiglo. Še 15 trupel so odkrili v kraju Duekoue, kjer so že pred dnevi našli več kot 200 trupel. Nekatere žrtve so bile žive zažgane. Nekatere pa so zmetali v vodnjake.

Preiskovalci Združenih narodov so v zadnjih 24 urah na zahodu Slonokoščene obale odkrili več kot 100 trupel, poročajo tuji mediji. Trupla so bila skrita na treh različnih lokacijah, preiskovalci pa menijo, da gre za poboje, ki vsaj delno temeljijo na etnični osnovi. Več podatkov trenutno ni na voljo, saj preiskava še poteka.

Boji potekajo med pripadniki novoizvoljenega predsednika Alassaneja Ouattare, ki ga je mednarodna skupnost tudi priznala, in predsednika Laurenta Gbagboja, ki se krčevito brani predati oblast, saj meni, da so se na predsedniških volitvah dogajale nepravilnosti. Gbagbo se še naprej skriva v bunkerju predsedniške palače v mestu Abidžan. Ouattara je dejal, da Gbagboja ne nameravajo ujeti, ampak bodo čakali, da mu zmanjka hrane in vode. Njegove sile so namreč obkolile predsedniško palačo.

Kdo pobija ljudi?

Prebivalci Abidžana
Prebivalci Abidžana FOTO: Reuters
Gbagbojev svetovalec Toussaint Alain je danes v Parizu novinarjem zagotovil, da Gbagbo ne bo odstopil, Ouattaro pa označil za sleparja.

V ponedeljek so se sicer pojavila prva poročila o množičnih pobojih. Takrat je Rdeči križ objavil podatek, da naj bi bilo samo v kraju Duekoue v enem dnevu ubitih 800 ljudi, medtem ko je Karitas poročal o okoli tisoč mrtvih ali izginulih. V poboje naj bi bili vpleteni obe strani, večino smrtnih žrtev pa naj bi povzročili privrženci Ouattare.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je takrat od Ouattare zahteval, naj ukrepa proti tistim svojim privržencem, ki so sodelovali v pokolih. Ouattara je zanikal, da bi njegove sile izvajale pokole, odgovornost zanje pa zanika tudi Gbagbojeva stran.

Komisija za resnico in spravo

Alassane Quattara je obljubil, da bo oblikoval Komisijo za resnico in spravo, je v petek dejala Navi Pillay, vodja odseka za človekove pravice pri Združenih narodih. To obljubo je Quattara v četrtek izrekel med pogovori z njenim pomočnikom Ivanom Simonovičem.

''Predsednik se je zavezal, da bo svoje podpornike pozval k prenehanju nasilja, obljubil, da bo oblikoval Komisijo za resnico in pravičnosti, kot tudi, da bo v celoti sodeloval s preiskovalno komisijo, ki jo je v Slonokoščeno obalo poslal Svet za človekove pravice,'' je dejala Pillayeva.

Sicer pa je Ouattara zaprosil Evropsko unijo (EU), naj omili nekatere gospodarske sankcije zoper njegovo državo. EU njegovo prošnjo še preučuje, poročajo tuji mediji, slišati pa je, da bi ji lahko ugodili. Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton ni želela razkriti, za umik katerih konkretnih sankcij je Ouattara vložil prošnjo.

Preberite tudi: Zaradi politične krize v Slonokoščeni obali, ki je največja izvoznica kakava, so cene kakavovih zrn v marcu dosegle rekordno vrednost v zadnjih 34 letih. Bo to podražilo čokolado in izdelke iz čokolade?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cirenij
09. 04. 2011 07.14
Pod krinko osvoboditve narodov se izvaja ponovna kolonizacija z naravnimi bogastvi bogatih dežel.
Tonček Balonček
09. 04. 2011 00.49
A ščitijo civiliste ali uvajajo demokracijo, to ej zdaj vprašanje. A je bil Turk obveščen o tem bombnem napadu?
ljx
08. 04. 2011 23.20
Francozi prevzemajo neko vidno vlogo v zahodnem kolonializmu!
User463050
08. 04. 2011 22.01
AnyColour ko bodo vsako leto pritekali valovi teh imigrantov bo tudi tukaj v evropi takšna slika.
User508121
08. 04. 2011 20.07
ko berem takšne novice sem srečen da živim v sloveniji .. naši politiki gor al dol .. še vedno nam gre lepše kot 95% ostalih ljudi na svetu to bi moral imet ćlovek vedno v glavi !!
FRANC ostrš
08. 04. 2011 19.56
KOT SREBRENICA
User714551
08. 04. 2011 16.23
Misija1 08.04.2011, 13:28 Nima veze z ISLAMOM to... Se govori neumnosti! Potem se namreč tudi NATO bombe motijo zaradi ISLAMA...
Misija1
08. 04. 2011 13.28
Spet versko klanje, islam spet maha z mecem naokoli, ko pa jih dobi po ritki od Izraela, potem pa jokajo.
User692433
08. 04. 2011 12.30
100 komadov...hehe to ni nič če bi naš junak ratko tam okol kej hodu jih po 7000 definitivno ne bi blo mrtvih, 7000 par sto gor al pa dol....