Tujina

FOTO: V Donavi že prve mrtve ribe

Budimpešta, 07. 10. 2010 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
75

Rdeča brozga iz aluminijevega obrata na zahodu Madžarske je dosegla reko Donavo. Slovenija ni povezana z rečno mrežo, ki teče proti Donavi, in zato zaradi izlitja strupenih kemikalij ni ogrožena.

Po katastrofi so danes v Donavi že opazili prve mrtve ribe. Posamezne mrtve ribe je moč videti v sotočju rek Raba in Donava. Tamkajšnje voda ima ph vrednost 9,1, ki je ribe ne morejo preživeti.

Strupena rdeča brozga iz aluminijevega obrata na zahodu Madžarske je danes dosegla reko Donavo, večjo evropsko plovno pot, je povedal predstavnik madžarskega centra za izredne razmere Tibor Dobson in dodal, da se je jedka gošča znižala do točke, ko je malo verjetno, da bi povzročila nadaljnjo škodo za okolje. Po navedbah uradnih virov je alkalnost Donave, ki kaže na onesnaženje, že nad normalnimi vrednostmi, vendar pa naj bi se zaradi dodajanja kalcijevega in magnezijevega nitrata znižala.

Tiskovna predstavnica agencije za reševanje Timea Petroczi je opozorila, da so najvišjo stopnjo onesnaženosti zabeležili v potoku Torna in reki Marcal, ki sta nevarni na dotik. Onesnaženost se je sicer do Rabe in rokava Donave, Mosoni močno zmanjšala.

Gladina strupene rdeče gošče je v najhuje prizadetem predelu vasi Kolontar dosegla dva metra. Vas je od tovarne aluminija v Ajki, od koder se je po ponedeljkovi nesreči izlila strupena rdeča gošča, oddaljena manj kot kilometer.

Reševalci si sicer še vedno prizadevajo, da bi zajezili glavnino strupenih odpadnih snovi pred izlitjem v Donavo. Pri tem naj bi sodelovalo okoli 500 strokovnjakov in zaposlenih v tovarni aluminija. Pri tem v reko Marcal, ki se izliva v Rabo, zlivajo kalcijev in magnezijev nitrat, ki naj bi vezal strupene kemikalije. Po podatkih lokalnih oblasti se je strupena gošča sicer razlila na 40 kvadratnih kilometrih površine.

Tudi drugi rezervoar poškodovan

Vodja regionalnega urada Svetovnega sklada za okolje (WWF) Andreas Beckmann pa je danes opozoril, da je v tovarni v Ajki v slabem stanju tudi drugi rezervoar s strupenimi snovmi. "Rezervoar 9, ki se nahaja poleg poškodovanega rezervoarja 10 in vsebuje podobne strupene snovi, je prav tako v slabem stanju. Oblasti si prizadevajo nevtralizirati vsebino in rezervoar pod nadzorom izprazniti," je dejal.

Zaradi opeklin je v bolnišnici končalo več ljudi.
Zaradi opeklin je v bolnišnici končalo več ljudi. FOTO: Reuters

Med prebivalci vasi ob tovarni aluminija, iz katere je izteklo strupeno blato, je vzdušje po Beckmannovih besedah slabo. "Prebivalci Kolontarja si želijo samo stran," je dejal. Kot je pojasnil, se je več kot 90 odstotkov prebivalcev na srečanju krajanov izreklo za odselitev.

Premier obiskal prizadeto območje

Madžarski premier Viktor Orban je danes nenapovedano obiskal eno od treh madžarskih vasi, ki jih je poplavila strupena gošča. Hkrati je ocenil, da obnova najhuje prizadetih domov ni smiselna in da bo treba prebivalce preseliti. Po navedbah lokalnih oblasti 34 hiš v vasi Kolontar ne bo mogoče obnoviti.

Ekosistem reke Marcal, v katero so se izlile strupene snovi, je povsem uničen, povsod ležijo mrtve živali, je povedal Beckmann. V reko so zlili na tone gnojil, s čimer bi dosegli, da bi se jedek lug vezal. Kakšne bodo posledice, za zdaj ni znano.

"Tukaj, na drugi strani mostu, obnova ne bi bila smiselna," je dejal Orban in dodal, da bo najverjetneje na tem območju treba urediti novo naselje. Ponovil je tudi, da bo moral nekdo prevzeti odgovornost za nesrečo. "Očitno je, da je šlo za malomarnost," je dejal madžarski premier.

Preiskava nesreče

Medtem ko so najboljši madžarski preiskovalci (madžarski FBI) začeli s preiskavo, pa so EU in okoljevarstvene agencije posvarile, da bi se nesreča lahko razširila po reki Donavi in imela dolgotrajne posledice za pol ducata držav.

Še vedno pa ni znano, zakaj je rezervoar poln kemikalij popustil. Madžarski premier Viktor Orban je povedal, da je odgovorne v tovarni nesreča presenetila, saj so obrat in rezervoar pregledali pred dvema tednoma in niso odkrili nobenih nepravilnosti.

Nevarne kemikalije
Nevarne kemikalije FOTO: Reuters

Tiskovna predstavnica policije Monika Benyi je povedala, da odločitev direktorja madžarskega FBI Jozsefa Hatale, da prevzamejo primer, kaže na pomembnost in zapletenost omenjene katastrofe. Kot je povedala, so odprli kazensko preiskavo, saj preiskujejo morebitne nepazljivosti na delovnem mestu.

Včeraj iz rezervoarja ni več teklo, so pa okoli poškodovanega rezervoarja zgradili tristopenjski zaščitni zid. Minister za notranje zadeve Sandor Pinter je povedal, da bodo v primeru novih izrednih razmer na spletu objavili zgodnje opozorilo.

Strupene kemikalije so se razlile povsod.
Strupene kemikalije so se razlile povsod. FOTO: Reuters

Evropska unija se boji, da bi se strupena povodenj lahko spremenila v ekološko katastrofo za številne države, ki ležijo ob reki Donavi. Poudarili so, da so pripravljeni ponuditi pomoč, če bi jo madžarske oblasti potrebovale. ''Gre za resen ekološki problem,'' je povedal predstavnik EU Joe Hennon. ''Zaskrbljeni smo ne le za okolje na Madžarskem, katastrofa bi se lahko razširila čez meje.''

Južno od Madžarske teče Donava prek Hrvaške, Srbije, Romunije, Bolgarije, Ukrajine in Moldavije, preden se izlije v Črno morje.

Greenpeace kritizira vodstvo tovarne

Okoljska organizacija Greenpeace je ostro kritizirala vodstvo madžarske tovarne aluminija Ajkai Tomfoldgyar, od uprave tovarne pa zahteva povračilo stroškov za odpravo škode in ustrezno odškodnino za prizadete.

Greenpeace je protestiral v Bruslju.
Greenpeace je protestiral v Bruslju. FOTO: Reuters

"Obvestilo upraviteljice rezervoarja Madžarske družbe za proizvodnjo aluminija (MAL), da bodo prizadetim izplačali odškodnine v skupni višini 110.000 evrov, ni le nesprejemljivo, pač pa je glede na smrti, poškodbe in povzročeno škodo to izjemno cinično," je Greenpeace zapisal v današnjem sporočilu za javnost.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik poziva madžarske oblasti, naj storijo vse, da preprečijo izlitje in omejijo škodo.

Glavna delničarja tovarne naj bi bila namreč po podatkih predstavnika Greenpeace Herwiga Schusterja med 30 najbogatejšimi Madžari, njuno premoženje pa naj bi skupaj znašalo 145 milijonov evrov. "Glede na razsežnost tragedije bi bilo več kot primerno, da bi oba glavna delničarja svoje premoženje, ki sta ga s tovarno pridobila v zadnjih 15 letih, namenila žrtvam nesreče," meni Schuster.

Greenpeace je tovarno aluminija in madžarske oblasti pozval k transparentnosti pri preiskavi o nesreči. Ker še vedno ni povsem jasno, kako škodljiva je izlita snov za ljudi, živali in okolje, je Greenpeace v torek zbral vzorce strupenega blata, prve rezultate laboratorijske analize pričakuje v petek.

Greenpeace protestira v Bruslju
Greenpeace protestira v Bruslju FOTO: Reuters
Greenpeace je na problematiko strupenih in radioaktivnih odpadkov opozoril danes v Bruslju. Njegovi predstavniki so pred vhod Evropskega parlamenta postavili vzorce radioaktivnih odpadkov, zbranih na nezavarovanih javnih lokacijah. S tem so želeli evropske poslance pred sprejetjem novega zakona o jedrskih odpadkih, predvidenim za naslednji mesec, opozoriti, da "za jedrske odpadke ni rešitve".
Evropska poslanka iz Slovenije Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS) je akcijo Greenpeacea v Bruslju označila za medijsko promocijo, obenem pa menila, da gre za znak, da je zakonodaja na tem področju pomanjkljiva ali pa da je nadzor prešibek. V sporočilu za javnost je tudi znova opozorila, da Evropska unija potrebuje pravno zavezujoč dokument o varnem odlaganju radioaktivnih odpadkov, za kar si je sama prizadevala že v svojem prvem poslanskem mandatu med letoma 2004 in 2009.

Več deset Greenpeaceovih prostovoljcev je s trakovi ogradilo območje, nato pa so se priklenili na embalaže z jedrskimi odpadki. Povzpeli so se tudi na drogove z zastavami držav, ki v Evropski uniji proizvedejo največ jedrskih odpadkov, in izobesili napise "Ni rešitve za jedrske odpadke", so sporočili iz organizacije Greenpeace.

Slovenija ni ogrožena

Slovenija zaradi izlitja strupene odpadne snovi ni ogrožena. Na Agenciji RS za okolje (Arso) so povedali, da Slovenija ni povezana z rečno mrežo, ki teče proti Donavi, ki jo je davi dosegla strupena gošča. Slovenija prek opozorilnega sistema mednarodne skupine za alarmno-opozorilni sistem podonavskih držav (AEWS) pri Upravi RS za zaščito in reševanje tudi ni prejela alarma pred onesnaženjem vodotokov v Sloveniji.

Sicer pa v Sloveniji spremljajo razmere, predsedujoči omenjeni mednarodni skupini Janez Polajnar z Arsa pa je seznanjen z napredovanjem nevarne snovi proti Donavi in z ukrepi madžarske vlade za zmanjšanje onesnaženja te reke, so dodali na Arsu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (75)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
08. 10. 2010 12.36
KomentarX="Kadar je vzrok narava, pravimo temu nesreča, kadar pa odpove tehnika smo lahko skoraj vedno prepričani, da je vzrok človek. Vprašanje kaj je v rdeči brozgi poleg aluminija, mogoče kaj živega srebra ali še hujšim elementov ter spojin, ki bodo nepredvidljivo reagirale z življenjem - beri rak, razne odpovedi organov ter mutirana živa bitja." Točno tako, vprašanje je kakšne bodo posledice. Na krajih poskusov jederskih bomb, v oceanu in na kopnem, ter jederskih nesreč je denimo znan gigantizem pri živalih različnih vrst, v oceanih je bojda še bolj očitno, in nekateri poznavalci opozarjajo na nevarnost, ki jo predstavljajo taki giganti iz oceanov. Tudi v Černobilu je znan in viden pojav gigantizma. "Za razliko od Američanov se vedejo, kot da spet trpijo le višji interesi ogrske države, ne pa tisoči, ki so od nekdaj odvisni od te velike reke." Kaj američani, niso nič boljši, bolj so pomembni višji kapitalistični ipd., iteresi, kot pa interesi in življenja navadnih ljudi in živali, za povrh pa so zatajili, med drugim, da je njihova malomarnost in pohlep, prekinila zalivski tok, katerega posledice so lahko vidne do pol sveta. Vemo približno kaj se lahko zgodi, če je prekinjen, ... Človek se je že izkazal, in se vedno znova, kot zelo neinteligenten pri predvidevanju posledic.
rudra1
08. 10. 2010 07.00
krivi so dinozavri ;)
hotchilipoper
08. 10. 2010 06.03
BLAGOR JIM,SAJ NE VEDO KAJ DELAJO
alduri
08. 10. 2010 05.48
Zanimivo,samo slovenski mediji poročajo,da se je gošča izlila v Donavo,tuji mediji trdijo da se ni izlila....
nevica
08. 10. 2010 04.41
Kaj res, na vodovarstvenem področju Barja imamo tako nevarno industrijo - Fenolit? Pa ljudje sploh vedo kaj to pomeni? Takorekoč Ljubljančani živimo na kemični bombi. Dokler katastrofe še ni, je treba kaj narediti.
nevica
08. 10. 2010 04.37
Takšna katastrofa, EU pa ponuja pomoč, ČE bi jo potrebovali....
julij13
08. 10. 2010 03.49
Greenpeace stalno nekaj serje...
zzirafa
08. 10. 2010 02.54
Človeška neumnost je pač brezmejna.
Mirhollio
08. 10. 2010 00.11
veselo-na-delo
07. 10. 2010 23.48
Koneckoncev nas še Madžari po zraku zastrupijo saj smo le streljaj od tod vetrovi pa lahko pihajo še na kako velike razdalje,vsaka tekočina katera vsebuje bilo kake delce v sebi in ko se posušijo so v obliki prahu ki ga veter lahko raznaša. Tolk da se nemoremo preveč veselit lahko pride to tud k nam v Slovenijo Avstrijo in druge države katere za zdaj niso ogrožene.
suha9999
07. 10. 2010 22.54
Bi pa še omenil potencialno nevarnost pred podobnim močnim onesnaženjem v porečju Ljubljanice in Save. V bližini Borovnice, na robu ljubljanskega barja (tovarna stoji na Ljubljanskem Barju) stoji tovarna Fenolit. Fenolit proizvaja izjemno okolju nevarne in človeku škodljive smole za proizvodnjo črne plastike (bakelit). Pred leti se je govorilo, da so rezervoarji s smolo v izredno slabem stanju in, da puščajo. Edini vzrok, da ni prišlo do onesnaženja so bili varovalni bazeni, v katerih so rezervoarji stali, tam se je smola tudi nabirala. Naj omenim še enkrat, da tovarna stoji na vodovarstvenem območju! Leta 2006 je zaradi fenola umrl delavec, imajo pa stalne probleme z manjšimi kemičnimi eksplozijami... Pred leti so pri Fenolitu delali nek izkop z bagerjem. Bagerist je baje ponesreči samo enkrat z izkopno žlico segel v bazen s smolo, kasneje pa je z umazano izkopno žlico segel v bližnji graben. Posledice: do sotočja Ljubljanice s Savo je pomrlo večina rib. Si predstavljate, kaj bi bilo če bi počil varovalni bazen, kot se je to zgodilo na Madžarskem... Za več info o Fenolitu in njihovih nesrečah ,v iskalnik 24 ur v desnem zgornjem kotu vpišite besedo: Fenolit.
Kimberley-Echo
07. 10. 2010 22.42
Bojim se, da je to katastrofa evropskih razsežnosti, morebiti bo vplivala tako ali drugače na ves svet. Kot vedno do zdaj (Mehiški zaliv, Alaska, Biskaya), šele čez leta ljudje izvemo kaj se je pravzaprav zgodilo in še kasneje, če sploh, za konsekvence. Tragedija je večja kot se zdi, ampak tako Madžarska kot Evropa to še tajijo. Ogledal sem si satelitske posnetke in stanje je katastrofalno in utegne se poslabšati.
naivna
07. 10. 2010 22.38
Ta Greenpeace , ki tukaj protestirajo, naj si raje nataknejo rokavice in jim grejo pomagat ocistit , prej ko bo pa se vecja katastrofa..
usi-glih
07. 10. 2010 22.35
Glavna delničarja tovarne naj bi bila namreč po podatkih predstavnika Greenpeace Herwiga Schusterja med 30 najbogatejšimi Madžari, njuno premoženje pa naj bi skupaj znašalo 145 milijonov evrov. "Glede na razsežnost tragedije bi bilo več kot primerno, da bi oba glavna delničarja svoje premoženje, ki sta ga s tovarno pridobila v zadnjih 15 letih, namenila žrtvam nesreče," meni Schuster. Ja seveda tako kot pri nas važno je da sta obogatela , EU je pa to seveda pozdravila ker je lačna Aluminija.
Tehnokrat
07. 10. 2010 22.15
@ KomentarX 07.10.2010, 22:02 Od kdaj teče Donava v Jadransko morje? Ali ni tako da Donava teče v Črno morje?
WikiX
07. 10. 2010 22.02
Kadar je vzrok narava, pravimo temu nesreča, kadar pa odpove tehnika smo lahko skoraj vedno prepričani, da je vzrok človek. Vprašanje kaj je v rdeči brozgi poleg aluminija, mogoče kaj živega srebra ali še hujšim elementov ter spojin, ki bodo nepredvidljivo reagirale z življenjem - beri rak, razne odpovedi organov ter mutirana živa bitja. Lahko pa vidimo, da je interes madžarske oblasti izselitev ljudi na tem "industrijskem" območju. Zdaj lahko spremljajo tok reke in podtalnice do izlitja, ko je obarvana in bodo vedeli, kod se "lahko" naslednjič razlije svinarija. Za reševalni rezervoar je bilo malo pozno, jim pa zelo zamerim, da niso podstavljali tamponskih barikad in filtrov ali jo speljali v zajezitev, ko je brozga počasi grozila Donavi. Za razliko od Američanov se vedejo, kot da spet trpijo le višji interesi ogrske države, ne pa tisoči, ki so od nekdaj odvisni od te velike reke. Razlilo se bo pa v zaprto Jadransko morje, s katerim živi na desetine milijonov ljudi, mar ne? Pred mednarodno sodišče z njimi, skupaj z Američani ter ostalimi brezvestnimi korporacijami po svetu, ki mislijo, da je to hec.
Jure Anonimen
07. 10. 2010 22.01
Donava potem pa v Savo itd...
falco1
07. 10. 2010 21.49
čLOVEKOVA NESPOSOBNOST, SAM NEKI MI NI JASN KJE ZA BOŽJO VOLJO JE STAL REZERVUAR KI IMA PROSTORNINO ZA 240 OLIMPIJSKIH BAZENOV.TO JE MOGU BIT EN ORNK VELIK REZERUAR.
Deychzer0
07. 10. 2010 21.35
tko ali drugače, tudi v sloveniji ni denarja za kanalizacije, ogromno občin je še brez, in vse odplake gredo v potok, prišlo je tako daleč da ni v potokih niti ene ribe več, 10 let nazaj smo se pa lahko kopali v enakih potokih...toliko o tem kaj država naredi za okolje...
JezekSekaSeka05
07. 10. 2010 21.21
Donava je že itaq tolk usrana da mal gošče ni kakšna velika ekološka katastrofa ...