
Evropska komisija je namreč prepričana, da so 3000 kontaminiranih nizozemskih prašičev izvozili tudi v Francijo, Italijo in Španijo.
Preiskava je pokazala, da so kontaminirano krmilo izvozili v Veliko Britanijo in Luxembourg. Glukozni sirup z vsebnostjo MPA pa so verjetno dobavili tudi nemškim proizvajalcem osvežilnih pijač.
Belgijsko podjetje v nizozemski lasti Bioland, ki je po dosedanjih domnevah glavni krivec za okužbo s prepovedanim hormonom, je brez dovoljenja predelovalo odpadni material irskega farmacevtskega podjetja Wyeth Medica Ireland. Iz tekočih odpadkov, ki so vsebovali hormon MPA, eno temeljnih sestavin kontracepcijskih tablet in preparatov za hormonske terapije, je Bioland izdeloval glukozni sirup ter ga prodajal belgijskim izdelovalcem pijač, uporabljal pa ga je tudi za pridelavo krme in to po predvidevanjih prodajal rejcem prašičev. Tako naj bi okužena svinjina po podatkih komisije dosegla Veliko Britanijo, okuženo krmo naj bi iz Nizozemske izvažali tudi v Luksemburg, okužene proizvode pa so zasledili tudi že v Nemčiji.

Vse članice unije morajo zdaj preučiti, ali in katera od njihovih podjetij so sodelovala z Biolandom. Nizozemska, kjer so pri prašičih hormon najprej odkrili, mora prav tako ugotoviti, katere njene kmetije so bile naročnice Biolanda. Vse, ki bi to lahko bile, morajo takoj ustaviti ves promet, država pa mora o njih obvestiti Evropsko komisijo in druge članice. Da bi tovrstne afere v prihodnje preprečili, pa so unijini izvedenci državam članicam priporočili, da odlaganje farmacevtskih odpadkov izvajajo pravilno. Primer bodo izvedenci vnovič preučili na svoji redni seji prihodnji torek, 16. julija, o novih zapletih pa bodo po napovedih govorili tudi kmetijski ministri petnajsterice med ponedeljkovim srečanjem v Bruslju.
Nizozemsko pravosodno ministrstvo preučuje možnost uvedbe kazenskega postopka proti podjetjem, ki so prašičji krmi dodajala kotaminirani glukozni sirup. Nizozemski minister za kmetijstvo Jan Brinkhorst pa je zagotovil, da so razmere na nizozemskem zdaj pod nadzorom.
Nizozemski prašičjerejci, ki jih je prizadela afera s prepovedanim rastnim hormonom, nameravajo vložiti odškodninske tožbe.