Odkritje tovornjaka je potrdil tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer, ki je dejal, da obstajajo znaki o drugem mobilnem laboratoriju za biološko orožje. Prvi sumljivi tovornjak so odkrili minuli teden in je še vedno v laboratoriju, kjer ga preiskujejo, izsledki preiskav pa še niso znani, kaže pa, da v njem niso odkrili bioloških ali kemičnih bojnih sredstev. Potrditev, da gre resnično za mobilni laboratorij za biološko orožje, bi bila prvi dokaz, da je imel Irak program biološkega orožja.
Poveljniki ameriške vojske v Iraku pa so sporočili, da bodo povečali število vojakov, ki patruljirajo v Bagdadu. Iraški civilisti v prestolnici naj bi namreč zahtevali večjo zaščito pred kriminalci in drugimi grožnjami. Ameriška vojska je tudi okrepila prizadevanja za odstranjevanje kasetnih bomb in drugi neeksplodiranih sredstev, ki ogrožajo Iračane.
ZDA so medtem sprejele odstop novega vodje iraškega ministrstva za zdravje, ki je funkcijo opravljal le 10 dni, potem ko ni želel obsoditi stranke Baas strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina. Imenovanje Alija Šenana al-Džanabija, okulista, ki je bil v času vladanja Sadama Huseina številka tri na ministrstvu za zdravje, za začasnega vodjo ministrstva, je 3. maja sprožila proteste več sto zdravnikov in lekarnarjev, ki so zaradi njegovih domnevnih povezav s strmoglavljenim režimom zahtevali njegov odstop.
Po poročanju britanskega BBC pa so blizu Basre na jugu Iraka v nekem množičnem grobišču odkrili 126 trupel. Posmrtne ostanke so izkopali v nedeljo, šlo pa naj bi za doslej največje odkrito množično grobišče na jugu Iraka. Doslej so identificirali tri trupla. Gre za šiitske muslimane, ki so jih leta 1999 zaradi podpore kasneje umorjenega verskega voditelja Mohameda Sadeka al Sadra usmrtili.
Zahteve po osrednji vlogi OZN pri obnovi Iraka
Francoski zunanji minister Dominique de Villepin je po poročanju francoskega dnevnika Le Monde ponovil, da bi morali imeti Združeni narodi oz. predvsem Varnostni svet OZN osrednjo vlogo pri gospodarski in politični obnovi Iraka. Villepin je ocenil, da predstavlja osnutek resolucije o povojnem Iraku, ki so ga minuli petek predložile ZDA, primerno izhodišče. Pri tem pa je poudaril, da je potrebno prehoditi še dolgo pot, da bi dalo to besedilo mednarodni skupnosti vse možnosti za uspeh.
Pogajanja o osnutku morajo zagotoviti vlogo varnostnega sveta kot edinega organa, ki je zmožen legitimirati politični proces, ki poteka v Iraku, meni Villepin. Zagotoviti morajo tudi, da bo OZN redno obveščena o razmerah na terenu. S pogajanji o osnutku resolucije je potrebno doseči določeno mednarodno potrditev razoroževanja Iraka. Po mnenju Villepina je potrebna tudi popolna transparentnost pri upravljanju z iraško nafto. Kot poroča Le Monde, se bo Villepin razprav o osnutku resolucije v povojnem Iraku lotil "v odprtem in konstruktivnem duhu".
Kitajska je medtem sporočila, da "podrobno preučuje" osnutek resolucije o povojnem Iraku, ki predvideva osrednjo vlogo za vojaške sile koalicije. Kot je sporočila tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Quyue, bo Kitajska v razpravah o osnutku resolucije zavzela "konstruktivno stališče". Kitajska sicer meni, da mora obnova v Iraku upoštevati dolgoročne interese iraškega ljudstva, kot tudi miru in stabilnosti celotne regije.
Našli množična grobišča s 15.000 trupli
Iraški narodni kongres je sporočil, da so minuli teden v provinci Babilon na štirih lokacijah odkrili množična grobišča z ostanki kakih 15.000 trupel, ki naj bi jih ubili pripadniki strmoglavljenega režima Sadama Huseina. "Prebivalci so že začeli izkopavati in zbirati kosti. Očetje in matere skušajo na podlagi predmetov in oblek identificirati svoje izginule otroke," je dejal tiskovni predstavnik iraškega narodnega kongresa Entifad Kanbar.
Kanbar je tudi pozval Ameriški urad za obnovo in humanitarno pomoč v Iraku, nevladne organizacije in organizacije za človekove pravice, naj pomagajo iraškemu narodu pri iskanju več sto tisoč izginulih oseb.