Sporni kitajski znanstvenik He Jiankui, ki je novembra lani svetu naznanil, da je ustvaril prva gensko spremenjena otroka, s svojimi eksperimenti ni prenehal pri enem paru, je razkrila preiskava kitajskih oblasti.
Ta je namreč potrdila, da je v času eksperimenta zanosila še ena ženska, ki nosi gensko spremenjenega otroka. Trenutno je v četrtem mesecu nosečnosti, je sporočil ameriški zdravnik William Hurlbut. Bodočo mater bodo zdravniki podrobno opazovali v prihodnje, podobno kot že rojeni gensko spremenjeni dvojčici, ki sta pod stalnim medicinskih nadzorom.

Dvojčici oziroma njun DNK je He s tehnologijo Crispr spremenil tako, da se ne bosta mogli okužiti z virusom HIV. V njegovem eksperimentu je sodelovalo osem parov, pri katerih je bil moški partner okužen z virusom HIV, ženska pa ne. En par je kasneje iz raziskave izstopil.
Njegovo eksperimentiranje je naletelo na ostre kritike tako znanstvene stroke kot javnosti, ki opozarjata, da je njegovo delo neetično, posledice eksperimentiranja pa bi lahko nosile prihodnje generacije. Kritično so se odzvale tudi kitajske oblasti, kjer je eksperimentiranje s spremenjenimi geni, tako kot v številnih drugih državah sveta, prepovedano.

Kitajska preiskava njegove dela je sicer razkrila tudi, da se je nezakonito lotil raziskave in projekta v iskanju osebne slave in koristi. Sam naj bi zbiral sredstva za svoje eksperimente in se s tem izognil nadzoru svoje univerze v Šenčenu. Z zasebno zbranimi sredstvi si je zagotovil tujo ekipo in uporabljal "tehnologijo, pri kateri ni zagotovljena varnost ali učinkovitost" za nezakonito gensko spreminjanje zarodkov.
Njegov eksperiment pa je opozoril na še en pereč kitajski problem – naraščajočo epidemijo virusa HIV na Kitajskem. V zadnjih letih namreč tu opažajo velik porast števila okuženih.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.