Usoda letala, ki je pred več kot dvema letoma strmoglavilo v Atlantik, še vedno buri duhove. Potem ko so najprej ugotavljali, da je nesrečo zakrivila napaka na senzorjih hitrosti, je najnovejše poročilo velik del krivde pripisalo pilotom. To pa je močno razburilo njihove kolege pri družbi Air France, celo tako zelo, da je njihov sindikat SNPL v znak protesta prekinil sodelovanje s preiskovalci. Prepričani so namreč, da so oblasti namerno prezrle težave s senzorji in raje poudarile napake pilotov.
Francoska agencija za preiskovanje letalskih nesreč (BEA) je minuli teden res poskrbela za kar nekaj dvignjenih obrvi, ko je iz poročila o strmoglavljenju odstranila priporočila glede omenjenih Airbusovih opozorilnih sistemov.
Alarm se je v zadnjih minutah pred strmoglavljenjem sicer sprožil, nato pa je utihnil in se ni oglasil, ko je hitrost padla pod mejo, potrebno za letenje, zaradi česar je začelo letalo hitro izgubljati višino. Pozneje se je še večkrat vklopil in sam znova izklopil. V osnutku v petek objavljenega tretjega vmesnega poročila so preiskovalci BEA priznali, da je zmedeno oglašanje alarma, ki je bilo posledica napak v delovanju merilcev hitrosti, "močno prispevalo k težavam posadke, še posebej kapitana, pri analiziranju situacije". Teh ugotovitev pa v končni različici poročila ni bilo. Namesto tega se je objavljeno poročilo osredotočilo le na odgovornost pilotov, ki naj ne bi ravnali v skladu s standardnimi postopki in naj ne bi bili ustrezno izurjeni za ravnanje v izrednih situacijah, v kakršni so se znašli na nesrečnem letu 447.
BEA je izgubila vso kredibilnost, so ostri v SNPL in od preiskovalcev zahtevajo pojasnila. Enako stališče imajo tudi svojci žrtev. Za zdaj so od BEA dobili le skop odgovor, da so se za sporni korak odločili, ker preiskava v zvezi z merilniki hitrosti ni bila dovolj temeljita. Zadevo naj bi zdaj preučila posebna delovna skupina in ugotovitve vključila v končno poročilo. Objavili naj bi ga do konca leta.
Družba Air France je sicer takoj po objavi poročila sporočila, da njeni piloti niso krivi za strmoglavljenje. Odziv je bil pričakovan, saj je kritika letela tudi na samo družbo. Iz poročila je namreč mogoče razbrati, da piloti niso bili dovolj dobro usposobljeni. Sicer pa so na vseh airbusih omenjene družbe merilce hitrosti zamenjali z novejšimi modeli.
Večino razbitin letala, z njimi pa tudi črni skrinjici, so našli šele letos, dve leti po nesreči. V galeriji si lahko pogledate podvodne posnetke ostankov letala.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.