
Prav teza, da ima Irak orožje za množično uničevanje, je bila ključna pri odločitvi za napotitev britanskih enot v Irak minulo leto.
Pobuda britanske opozicije je prišla potem, ko se je ameriški predsednik George Bush zaradi hudega političnega pritiska, tako s strani demokratov kot tudi svojih republikancev, odločil, da bo ukazal temeljito preiskavo o delovanju ameriških obveščevalnih služb, ki bo skušala ugotoviti, zakaj so obveščevalni podatki potrjevali obstoj orožja za množično uničevanje v Iraku, ki ga doslej še niso odkrili.
Tudi vodja opozicijskih konservativcev Michael Howard je zahteval preiskavo o tem, ali so se obveščevalne službe pred vojno v Iraku morda zmotile glede obstoja iraškega orožja za množično uničevanje. "Vsi sedaj spoznavajo, da je pri obveščevalnih podatkih šlo nekaj narobe," je še dodal. Za BBC pa je izrazil upanje, da bo Blair odločitev o preiskavi sprejel "v nekaj dnevih".
Podpredsednik britanskih liberalnih demokratov Menzies Campbell pa je dejal, da bodo novice o ameriški preiskavi "povečale pritisk na britansko vlado".
Odbor za zunanje zadeve spodnjega doma britanskega parlamenta pa je opozoril, da je neuspeh pri iskanju orožja za množično uničevanje v Iraku "škodil verodostojnosti ZDA in Velike Britanije v boju proti terorizmu".
Tudi opozicija v Španiji se je prebudila

Socialistična opozicija v Španiji je vladi premiera Joseja Marie Aznarja očitala, da je podprla vojno v Iraku na podlagi manipulacij in laži. Medtem ko so ZDA in najverjetneje tudi Velika Britanija hotele preveriti poročila svojih obveščevalnih služb glede iraškega orožja za množično uničevanje, pa "Aznarjeva vlada gleda stran in se upira, da bi prevzela svojo odgovornost," je bil kritičen vodja socialistov Jose Luis Rodriguez Zapatero.
"To odgovornost nosijo tisti, ki so podprli vojno s tisoč mrtvimi," je dejal Zapatero.
Podpredsednik španske vlade Javier Arenas je medtem opravičeval podporo vojni v Iraku. Podlaga za to so bila poročila o orožju za množično uničevanje v Iraku. Madrid je bil poleg Londona tesni zaveznik ZDA v vojni v Iraku, vendar španske enote niso sodelovale v spopadih. Aznar bo v torek odpotoval v Washington, kjer bo v sredo nagovoril oba domova kongresa. To bo Aznarjev zadnji obisk v ZDA na položaju premiera, saj ga bo po volitvah 14. marca zapustil.