Tujina

Preiskava o delu varnostnih služb

Washington, 18. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZDA se je pričela preiskava o tem, zakaj je varnostni in obveščevalni sistem v državi pred tednom dni tako usodno zatajil.

Trk letala v južni stolp WTC-ja
Trk letala v južni stolp WTC-ja FOTO: Reuters

Preiskovalci sicer še ne kažejo s prstom, kdo naj bi bil kriv za torkovo zmedo, postaja pa jasno, da bodo morale ZDA temeljito prevetriti postopke ob podobnih napadih, še posebej če se nameravajo zaplesti v novo vojno.

Za obveščevalce je bil črn cel mesec pred napadom. Potem ko naj bi sledili vsaj dvema izmed teroristov, so ju teden dni pred napadom zasledovalci enostavno izgubili. Kako, ne ve ne FBI ne CIA.

Tudi v torek je v ZDA pred, med in po napadih vladal organizacijski kaos. Že ob 8.20 naj bi po podatkih kontrole leta prvo izmed letal, ki so sodelovala v napadu prenehalo z oddajanjem signala, torej skoraj pol ure preden je treščilo v severni stolp trgovinskega centra. Kontrolorji leta v Bostonu so NORAD, severnoameriško poveljstvo zračne obrambe v Koloradu, o ugrabitvi obvestili šele ob 8:38. NORAD ni naredil ničesar.

Obvestilo o drugem letalu je prišlo ob 8.43. Poveljstvo iz Chayene Mountaina je šele takrat aktviralo lovce iz Massachussetsa. A prepozno. Ob 8.46 je v WTC treščilo prvo letalo. Lovci so vzleteli šele ob 8.52, torej dobre pol ure po prvi ugrabitvi. Dva F-15 sta bila še vedno dobrih 100 kilometrov od New Yorka, ko je že drugo letalo zadelo južni stolp WTC-ja. Kljub temu, da sta dve letali treščili v WTC, ni bil iz nobene zgradbe v ZDA evakuiran še nihče. Šele ob 9.25, več kot uro po vzletu z Washintonskega letališča Dulles, je bil NORAD obveščen, da je tudi tretje letalo, American Airlinesov let 77 ugrabljen. Še vedno sta bila v zraku le dva lovca F-15, ki sta patruljirala nad New Yorkom.

NORAD je nato sprožil alarm tudi na letališču Langley v Virginiji, od koder so deset minut za tem proti Washingtonu vzleteli še trije lovci F-16. Spet prepozno, saj so nad Washington, četudi so proti mestu leteli z več kot 1400 kilometri na uro, prišli dobrih 11 minut za tem, ko je letalo že padlo na Pentagon. Šele po tretji nesreči so pričeli evakuirati zvezne urade, službe, belo hišo, Kapitol in druge zgradbe. Več kot uro po tem, ko je bilo ugrabljeno prvo letalo in debelih 40 minut za tem, ko je to zadelo WTC. Kar je še bolj zaskrbljujoče je, da, četudi bi vse delovalo, kot mora, nihče ne bi mogel storiti ničesar. Predsednik George Bush je namreč pooblastila za poseg podpisal šele po napadu na Pentagon. Tudi obveščanje očitno ni delovalo, saj naj bi v Pentagonu za grožnjo izvedeli šele, ko je letalo treščilo v zahodno krilo zgradbe.

Krater strmoglavljenega letala v Pensilvaniji
Krater strmoglavljenega letala v Pensilvaniji FOTO: Reuters

Kaj se je dogajalo s četrtim letalom, še vedno ostaja skrivnost. Znano je, da je NORAD obvestilo o ugrabitvi prejel 16 minut po deveti, ob 9.40 je bil izključen oddajnik, 8 minut po deseti pa je letalo strmoglavilo v Pensilvaniji. Zanimivo je, da je to natanko 19 minut po tem, ko je druga eskadrilja lovcev prišla nad Washington, prepozna za Pentagon in tedaj že s polnimi pooblastili, da strelja tudi na civilna letala. Letalo F-16 pa, ki lahko potuje z dobrimi 740 vozli, od Washingtona do 290 kilometrov oddaljenega Shanksvilla potrebuje natanko toliko, torej 18 minut. Ameriški preiskovalci sicer vztrajajo, da je letalo strmoglavilo zaradi spora na krovu letala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.