Tujina

Preiskava o delu obveščevalnih služb

Washington/Moskva, 02. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nekaj vplivnih ameriških senatorjev podpira preiskavo o verodostojnosti informacij ameriških obveščevalnih služb o orožju za množično uničevanje v Iraku in morebitnimi manipulacijami z njimi. Medtem ko britanske oblasti zavračajo tako preiskavo, pa je k predstavitvi dokazov o iraškem orožju pozvala tudi uradna Moskva.

Stališče Rusije je, da morajo morebitne najdbe prepovedanega orožja potrditi agencije OZN
Stališče Rusije je, da morajo morebitne najdbe prepovedanega orožja potrditi agencije OZN FOTO: Reuters

Za ameriško televizijsko postajo ABC je republikanski senator Joh McCaio povedal, da bi lahko ustanovili "dvostransko telo, ki naj bi izdelalo poročilo o aktivnostih tajnih služb" v Iraku. Demokratski senator Christopher Dodd, je menil, da je "celovita preiskava na to temo" upravičena.

Britanske oblasti nasprotujejo preiskavi

Britanski zunanji minister Jack Straw je zavrnil zamisel o neodvisni preiskavi o navzočnosti orožja za množično uničevanje v Iraku, ki sta jo zahtevala dva nekdanja ministra britanske vlade, Clare Short in Robin Cook. Straw je dejal, da ne vidi niti enega razloga za upravičenost takšne preiskave in dodal, da obstajajo dokazi, da je Irak razvijal kemično, biološko in jedrsko orožje.

Časnik Daily Telegraph je objavil javnomnenjsko raziskavo po kateri le polovica Britancev meni, da je imel Irak res orožje za množično uničevanje. Februarja jih je tako menilo 71 odstotkov. 44 odstotkov Britancev je tudi prepričanih, da so bile premierove trditve o iraškem orožju za množično uničevanje namenjene le pridobivanju podpore za operacijo v Iraku.

Pričakovati je, da se bo moral Tony Blair v sredinem nastopu pred parlamentom soočiti z ostrimi kritikami poslancev zaradi odsotnosti konkretnih dokazov o iraškem orožju za množično uničevanje.

Britanski premier poziva k potrpljenju glede dokazov

Britanski premier Tony Blair je na vrhu skupine G-8 v francoskem letovišču Evian dejal, da je "stoodstotno" prepričan, da v Iraku obstaja orožje za množično uničevanje, in prosil za "malo potrpljenja" glede dokazov. "Stoodstotno sem prepričan v resničnost dokazov, ki smo jih predstavili," je zagotovil Blair in dodal, da je iraški voditelj Sadam Husein nedvomno zbiral orožje za množično uničevanje in ga uporabljal proti svojemu narodu. "Bodite potrpežljivi. V teku je proces in ko bomo zbrali vse dokaze, jih bomo predstavili," je še dejal Blair.

Hans Blix
Hans Blix FOTO: Reuters

Hkrati je bil kritičen do svojih nekdanjih ministrov, nekdanjega zunanjega ministra Robina Cooka in nekdanje ministrice za mednarodni razvoj Clare Short, ki ga obtožujeta, da je predstavil lažne dokaze o orožju v Iraku. Blairu se ne zdi prav, ker se sklicujeta na izjave neimenovanih virov, medtem ko, kot je dejal, dejstva, ki jih je predstavil on, povsem držijo. Prav tako je zanikal, da sta se z ameriškim predsednikom o datumu začetka napada na Irak odločila med srečanjem v Camp Davidu septembra lani.

Moskva poziva k predstavitvi dokazov

Moskva je pozvala k čimprejšnji predstavitvi dokazov o obstoju iraškega orožje za množično uničevanje. Pomočnik zunanjega ministra Juri Fedotov je dejal, da se je položaj v Iraku spremenil, zato bi bilo treba kar najhitreje pojasniti, kaj je z orožjem.

Britanski premier pravi, da bodo iraško orožje našli
Britanski premier pravi, da bodo iraško orožje našli FOTO: Reuters

Fedotov je obenem zavrnil ameriške navedbe, da sta dva tovornjaka, za katere sumijo, da so v njih proizvajali prepovedana orožja, zadosten dokaz o iraškem kemičnem, biološkem oziroma radioaktivnem orožju za množično uničevanje. Pravi, da "celo ameriški strokovnjaki priznavajo, da v tovornjakih niso našli sledov bioloških agentov. Rusija meni, da je vprašanje razorožitve še vedno odprto ter da se je potrebno dogovoriti, kako naj se to razreši. Sami izhajamo iz stališča, da morajo kakršnokoli najdbo orožja potrditi agencije OZN."

ZDA in Velika Britanija sta svoj poseg v Iraku utemeljevali z obstojem orožja za množično uničevanje, vendar pa mesec in pol po zavzetju Bagdada dokazov o tem še ni. Ameriški predsednik je med pogovori z ruskim predsednikom Putinom v Sankt Peterburgu ta konec tedna povedal, da so z najdbo dveh tovornjakov potrdili sume, da je Irak proizvajal prepovedana orožja. Ameriški predsednik je s tem v zvezi govoril o "orožnem sistemu".

Velika Britanija ni prejela prošenj za zatočišče Huseinovih hčera

Britanska vlada je sporočila, da niso prejeli prošenj za zatočišče hčera nekdanjega iraškega voditelja Huseina. Velika Britanija v skladu z ženevskimi konvencijami ni dolžna nuditi zatočišča vojnim zločincem in tistim, ki so kršili človekove pravice, vendar ni nujno, da bo tako tudi v tem primeru, je povedal predstavnik britanskega zunanjega ministrstva, ki je želel ostati neimenovan. Kot je dejal, bi lahko ženski stopili v stik z britansko misijo, ki je bila nedavno odprta v Bagdadu.

O tem piše arabski časnik Ašark al-Avsat. Dve od treh Huseinovih hčera - Baghad in Rina - po pisanju časnika živita z devetimi otroki v Bagdadu v hiši brez elektrike. Časnik se sklicuje na Huseinovega bratranca, ki je dejal, da se bo prihodnji teden vrnil v London, kjer jima bo pomagal urediti papirje za zatočišče v Veliki Britaniji.

Blix: Inšpektorji ZN bi v Iraku lahko začeli z delom v dveh tednih

Inšpektorji Združenih narodov za razorožitev Iraka bi lahko, če bi to od njih zahteval Varnostni svet ZN, začeli z delom na terenu v dveh tednih, je v objavljenem poročilu zapisal vodja inšpektorjev Hans Blix. Ob tem je še poudaril, da bi morali inšpektorji, ki so trenutno na sedežu ZN v New Yorku, preučevati podatke, ki so jih zbrali med delom v Iraku pred umikom iz države tik pred začetkom napada sil koalicije. Blix je v poročilu še zapisal, da ameriško-britanska koalicija ni predala rezultatov, do katerih so prišle njene posebne enote, ki so v Iraku iskale orožje za množično uničevanje, ki naj bi ga imel režim v Bagdadu.

V Irak pa je medtem prispel posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za Irak Sergio Vieira de Mello, ki je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP napovedal, da bo njegova primarna skrb predvsem hitra vzpostavitev začasne uprave, ki bo omogočila pogoje za oblikovanje demokratične vlade. "Irak je preveč in predolgo trpel," je ob prihodu v Bagdad dejal de Mello, ki je zaradi svoje misije v Iraku za štiri mesece zamrznil svoje delo kot visoki komisar ZN za človekove pravice. "Iračani si zaslužijo boljše, neskončno boljše," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta