Ukrajinska opozicijska voditeljica Julija Timošenko je spet svobodna. Timošenkova je bila oktobra leta 2011 zaradi zlorabe oblasti v času, ko je zasedala premierski stolček, obsojena na sedem let zapora. V zadnjem obdobju je bila pod zaporniškim nadzorom v bolnišnici v mestu Harkov, kjer se je zdravila zaradi težav s hrbtenico. Iz stavbe so jo pripeljali na invalidskem vozičku, ko je odhajala jo je pozdravilo več sto njenih privržencev, ki so vzklikali: "Svobodna Julija!"
Tik po prihodu na prostost je Timošenkova za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass dejala, da namerava nastopiti na prihodnjih predsedniških volitvah. Ukrajinski parlament jih je danes razpisal za 25. maj. "Naša domovina bo od danes naprej spet lahko videla sonce in nebo, saj se je diktatura končala," je povedala. "Moramo storiti vse, da zagotovimo, da protestniki niso umrli zaman," je dejala Timošenkova.
Timošenkovo so po izpustitvi prepeljali v Kijev na Trg neodvisnosti, kjer je protestnike označile za "heroje stoletij". V nagovoru jim je dejala, da bi morali s protesti nadaljevati. "To je država svobodnih ljudi, to je vaša zmaga in vi ste odstranili tega raka iz naše države. Ko so ostrostrelci izstrelili tiste naboje, so streljali v vsa naša srca in v nas bodo večno ostali," je še povedala. Hkrati je menila, da bi moral predsednik Viktor Janukovič priti na Trg neodvisnosti.
Timošenkovi je pot na prostost odprl parlament, ki je včeraj sprejel spremembo kazenskega zakonika in dekriminaliziral člen zakona o zlorabi oblasti, po katerem je bila Timošenkova obsojena. Danes je parlament dobil tudi novega predsednika Oleksandra Turčinova, imenoval pa je tudi začasnega notranjega ministra Arsena Avakova. Oba veljata za podpornika Timošenkove. Parlament je nato na izredni seji glasoval za njeno takojšnjo izpustitev na prostost.
ZDA pozdravile izpustitev
ZDA so pozdravile izpustitev Timošenkove in zagotovile, da bodo skupaj z Rusijo in Evropsko ter mednarodnimi organizacijami podrle združeno in demokratično Ukrajino. "Vztrajno smo zagovarjali, umirjanje nasilja, ustavne spremembe, koalicijsko vlado ter predčasne volitve, današnji dogodki pa nas lahko le približajo k tem ciljem," je sporočila Bela hiša.
Znala se je spretno prilagajati
Timošenkova se je 5. avgusta 2011 zaradi obtožb o zlorabi pooblastil ob podpisu pogodbe z Rusijo v začetku leta 2009 znašla v priporu. Sama je proces označila za politični linč, s katerim jo želi Janukovič izločiti iz politične tekme, a na koncu je bila oktobra 2011 obsojena na sedem let zapora.
Timošenkova je znana po svoji ambicioznosti in kot ukrajinska železna lady ter plinska princesa se je vedno odločno borila za oblast, pri tem pa se je spretno prilagajala razmeram.
Timošenkova na splošno velja za prozahodno usmerjeno, vendar pa je večkrat zamenjala svojo "politično kožo" in se tudi približala Rusiji, če se je to izkazalo za potrebno. Tako je leta 2009 z ruskim premierjem Vladimirjem Putinom podpisala sporazum, s katerim se je končala plinska kriza, ki je močno prizadela več evropskih držav.
Leta 1999, ko je Ukrajino vodil predsednik Leonid Kučma, je bila Timošenkova namestnica ukrajinskega premiera, a so jo dve leti kasneje odstavili zaradi spora s predsednikom. Nato je bila krajši čas v zaporu zaradi poneverb in prekupčevanja s plinom. Leta 2005 so sicer te obtožbe v skrivnostnih okoliščinah umaknili, privrženci Timošenkove pa trdijo, da je v ječi pristala izključno zaradi nesoglasij s Kučmo. V isti škandal je bil vpleten tudi soprog Timošenkove Oleksander, s katerim se je poročila v najstniških letih. Leto dni je preživel v zaporu, še dve leti pa se je skrival pred oblastmi.
V oranžni revoluciji leta 2004, ki je pometla z režimom Leonida Kučme, je bila Timošenkova na strani Viktorja Juščenka. Zaveznika iz časa oranžne revolucije pa sta v letih, ki so sledila, postala velika sovražnika, kar je onemogočalo normalno vodenje države.
Preberite še: Janukovič je zapustil Kijev.
KOMENTARJI (1071)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.