V jemenskem mestu Hudaida so se nasprotniki režima predsednika Ali Abdulaha Saleha, ki je na oblasti že 32 let, želeli zbrati pred tamkajšnjo predsedniško palačo, poroča tiskovna agencija Reuters. To so jim preprečile varnostne sile, ki so se nad množico spravile s solzivcem in celo pravimi naboji. Zdravnik v tamkajšnji bolnišnici je dejal, da je najmanj 409 ljudi ranjenih. Devet oseb ima strelne rane, 350 jih je potrebovalo zdravniško pomoč zaradi vdihavanja solzivca, 50 protestnikov pa je v bolnišnici končalo, ker so jih pretepli policisti v civilu.
Protestniki so se za zborovanje odločili po krvavem obračunu varnostnih sil s protestniki v mestu Taiz, ki se je zgodil včeraj. Stotine protestnikov je ranjenih. Policija naj bi na enega moškega streljala, ker je raztrgal Salehov plakat. Moški je zaradi ran umrl, v protestih pa je umrla še ena oseba.
68-letni predsednik ima v državi kar nekaj domovanj, med protestom v Hudaidi pa je bil najverjetneje v svoji predsedniški palači v prestolnici Sani. V soboto se je zahvalil svojim podpornikom in dejal, da bo državo branil s krvjo in dušo. Poznavalci pravijo, da je to znak, da Saleh ne namerava odstopiti s položaja.
Sicer pa so se danes protesti nadaljevali v že omenjenem mestu Taiz, kjer so varnostne sile tudi tokrat streljale na protestnike. Zdravniki so sporočili, da je umrlo najmanj 15 protestnikov, na stotine pa je ranjenih, poroča tiskovna agencija Reuters.
ZDA spremenile mnenje?
ZDA so ob izbruhu protestov v Jemnu odkrito priznale, da so zaskrbljene, kdo bi lahko nasledil Saleha, sicer velikega ameriškega zaveznika v boju zoper teroristične organizacije. Danes pa ameriški časnik New York Times poroča, da so ZDA odrekle podporo Salehu in sodelujejo v pogajanjih o njegovem odhodu. Pri svojem poročanju se sklicujejo na neimenovane jemenske vire.
Pogajanja potekajo o predlogu, da bi predsednik Saleh oblast predal prehodni vladi, ki bi državo vodila do volitev. Po navedbah neimenovanih ameriških predstavnikov imajo spopadi med Salehovimi privrženci in nasprotniki v Jemnu negativen vpliv na varnostne razmere v državi, različne skupine, tudi teroristične, pa takšne razmere izkoriščajo.
Med Salehom in njegovimi nasprotniki so pripravljene posredovati tudi monarhije v Perzijskem zalivu. Dogovor o tem so sprejeli zunanji ministri članic Sveta za sodelovanje v Zalivu, ki so se v nedeljo zvečer sestali v Riadu.
Nasilje v Jemnu je zahtevalo že več kot 50 smrtnih žrtev, številni pa so ranjeni.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.