Avstrijski volivci so danes na predsedniških volitvah izbirali med tremi kandidati; sedanjim predsednikom Heinzem Fischerjem, kandidatko svobodnjakov (FPÖ) Barbaro Rosenkranz in kandidatom avstrijske Krščanske stranke (CPÖ) Rudolfom Gehringom.

Avstrijski predsednik Heinz Fischer je po neuradnih končnih rezultatih dobil 78,9 odstotka glasov volivcev, ki so odšli na volišča. Kontroverzna predsedniška kandidatka svobodnjakov Barbara Rosenkranz je dobila 15,6 odstotka glasov, Rudolf Gehring iz avstrijske Krščanske stranke pa 5,4 odstotka glasov.
Volilna udeležba je bila 49,2 odstotka, kar pomeni, da je na volišča odšla manj kot polovica avstrijskih volilnih upravičencev
Rosenkranzova je svoj glas oddala v rojstnem kraju Seebarn v občini Hermanndsorf nekaj po 9. uri. Pričakovali so jo številni fotografi, a njen nastop danes je bil kratek. Takoj po oddaji glasu je zapustila volišče in izjav s prošnjo, naj spoštujejo njeno zasebnost, ni želela dati.
Bolj gostobeseden je bil Gehring, ki je izrazil optimizem, da se bo skupaj s Fischerjem uvrstil v drugi krog volitev. Skupaj s soprogo Edeltraud je oddal svoj glas malo pred 10. uro na volišču v kraju Perchtoldsdorf v Spodnji Avstriji. "Nekaj lahko rečem, odločitev je bila lahka," je ob oddaji volilnega lističa dejal kandidat CPÖ, ki je po oddaji volilnega glasu odšel k maši, čas do razglasitve rezultatov pa namerava preživeti v krogu svoje družine in na sprehodu.
Leta 2004 dobil več kot 52 odstotkov
Na volitvah 2004 je Fischer dobil 52,39 odstotka podpore. Vprašanje je, ali mu bo tokrat uspelo preseči 79,87 odstotka, kar je doslej rekordna podpora, ki jo je leta 1980, kot je poročala avstrijska tiskovna agencija APA, dobil takratni predsedniški kandidat socialdemokratov (SPÖ) Rudolf Kirchschläger.
Tudi takrat, kot letos, avstrijska Ljudska stranka (ÖVP) ni imela svojega kandidata. Fischer, ki je bil pred šestimi leti predsedniški kandidat SPÖ, letos nastopa kot neodvisni kandidat.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.