Tujina

VS ZN: Poziv k sankcijam

Tokio/Peking/Seul, 13. 10. 2006 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

VS ZN je dosegel dogovor o besedilu resolucije, ki od S. Koreje zahteva odpoved vsem programom jedrskega orožja.

Južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun (levo) se je srečal s kitajskim kolegom Hu Jintao
Južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun (levo) se je srečal s kitajskim kolegom Hu Jintao FOTO: Reuters

Varnostni svet ZN je dosegel dogovor o besedilu resolucijo o Severni Koreji, o kateri bo glasoval v soboto. Osnutek, ki so ga pripravile Japonska in ZDA, predvideva uvedbo sankcij proti Severni Koreji zaradi jedrskega poskusa.

Protestniki v Seulu zahtevajo pogovore med Severno Korejo in ZDA
Protestniki v Seulu zahtevajo pogovore med Severno Korejo in ZDA FOTO: Reuters

Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton je po kratkem srečanju za zaprtimi vrati sporočil, da bo glasovanje o resoluciji "jutri zjutraj", ko bo besedilo dokončno oblikovano, pri čemer so možne "dodatne spremembe". Japonski veleposlanik Kenzo Ošima, ki v oktobru predseduje svetu, je potrdil, da je glasovanje načrtovano za soboto zjutraj.

Besedilo od Pjongjanga zahteva odpoved vsem programom jedrskega orožja, drugega orožja za množično uničevanje in balističnih raket na dokončen, preverljiv in nepreklicen način. Severnokorejski režim tudi poziva k takojšnji in brezpogojni vrnitvi k šeststranskim pogajanjem o njegovem jedrskem programu.

Besedilo, ki so ga v četrtek zvečer pripravili strokovnjaki, potem ko so velike sile odpravile vsa večja nesoglasja, se sklicuje na 41. člen Ustanovne listine ZN, ki predvideva gospodarske in diplomatske sankcije brez uporabe sile. To je bila tudi glavna zahteva Kitajske, najtesnejše zaveznice Severne Koreje.

Generalna skupščina Združenih narodov je v petek za novega generalnega sekretarja ZN potrdila južnokorejskega zunanjega ministra Bana Ki Muna. Z delom na novi funkciji bo začel s 1. januarjem 2007, kjer bo nasledil Kofija Anana. Med prioritetne naloge si Ban šteje prav problem Severne Koreje in njenega jedrskega programa.

Besedilo "obsoja" nedavni jedrski poskus v Severni Koreji, ki je v nasprotju z resolucijo Varnostnega sveta ZN, ter "deluje v skladu s sedmim poglavjem Ustanovne listine ZN in ukrepa po 41. členu".

Osnutek, ki temeljni na ameriškem predlogu, poziva k širokim gospodarskim, vojaškim in finančnim sankcijam, ki bodo posebej uperjene proti severnokorejskemu jedrskemu in raketnemu programu ter drugim programom orožja za množično uničevanje.

Kompromisno besedilo ne zahteva splošnega embarga na orožje, kar je predvideval prejšnji osnutek, in namesto tega poziva k embargu na rakete, tanke, vojaške ladje in letala ter poziva k inšpekcijam vsega tovora, namenjenega v in iz Severne Koreje.

Japonska uvedla sankcije

Japonska je zaradi spornega severnokorejskega jedrskega programa danes uvedla nove sankcije proti Severni Koreji. Sankcije je Japonska napovedala že v sredo, vendar je morala zeleno luč zanje dati še japonska vlada pod vodstvom premiera Šinza Abeja.

Prvi testi, ki so jih v zračnem prostoru v bližini Severne Koreje izvedla ameriška letala, niso pokazali sevanja, vendar ZDA še ne morejo z gotovostjo trditi, da jedrski poskus ni bil izveden.

Od sobote dalje bo tako za šest mesecev prepovedan kakršen koli uvoz iz Severne Koreje. Prav tako nobeni severnokorejski ladji ne bodo več dovolili pripluti v japonska pristanišča. Tiste ladje, ki so zasidrane v japonskih pristaniščih, pa bodo morale odpluti, je sporočila japonska vlada.

Tokio se je na tak način odzval na ponedeljkovo sporočilo severnokorejskega vodstva v Pjongjangu, da je država opravila jedrski poskus. Kot še grozi Japonska, v igri ostajajo še nove sankcije, vse pa je odvisno od ravnanja Severne Koreje. Že od četrtka dalje velja prepoved vstopa na Japonsko za severnokorejske državljane.

Severnokorejski jedrski poskus
Severnokorejski jedrski poskus FOTO: Reuters

Peking in Seul za sankcije ZN proti Severni Koreji

Kitajski predsednik Hu Jintao in njegov južnokorejski kolega Roh Moo Hyun, ki se mudi na enodnevnem obisku v Pekingu, sta podprla prizadevanja v Varnostnem svetu ZN, da se proti Severni Koreji uvedejo sankcije zaradi domnevnega jedrskega poskusa. O podrobnostih predlagane resolucije se predsednika sicer nista pogovarjala, sta pa dosegla "pomemben konsenz" glede vrste zadev, vključno z jedrskim programom Pjongjanga, so sporočili iz kitajske vlade.

Jedrski reaktor v Severni Koreji
Jedrski reaktor v Severni Koreji FOTO: Reuters

Hu je na srečanju z južnokorejskim gostom dejal, da Kitajska sicer ostaja zavezana reševanju spora o severnokorejskem jedrskem programu z diplomatskimi sredstvi, zlasti šeststranskim pogajanjem, na katerih poleg Seula in Pekinga sodelujejo še ZDA, Rusija, Japonska in seveda Severna Koreja in ki so se znašla v slepi ulici.

Roh pa je gostitelju dejal, da ima njegov obisk na Kitajskem "poseben pomen" in da se bodo vezi med državama tako še okrepile ter da se Peking in Seul soočata z "zelo pomembno priložnostjo" za razvoj dvostranskih odnosov. Roh se je med obiskom na Kitajskem tudi že sestal s kitajskim premierom Wen Jiabaom.

Medtem pa je južnokorejski obrambni minister Yoon Kwang Ung danes v Seulu dejal, da Severna Koreja domnevno razvija bojne jedrske konice, vendar za njihovo proizvodnjo potrebuje "še nekaj let". "Obveščevalne oblasti menijo, da je Severna Koreja razvila primitivno jedrsko orožje. Potrebno bo še nekaj let, da bo Pjongjang razvil jedrsko orožje za vojaško uporabo," je dejal minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.