Tujina

Predsednik proti predstavnikom ljudstva

Washington, 17. 02. 2007 08.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
5

Busha nasprotovanje pošiljanju dodatnih sil v Irak ne zanima. Senat o resoluciji ni želel glasovati.

V Bagdadu se je začela dolgo napovedana obsežna vojaška operacija proti skrajnežem, v katero je vključenih kar 90.000 iraških in ameriških vojakov ter 10.000 policistov. Iraške sile so v enem od skladišč odkrile 50 raket zrak - zemlja. To je največja količina raketnega orožja, ki so ga kadar koli zaplenili skrajnežem.

Ameriški senat ni glasoval proti razpravi o neobvezujoči resoluciji, ki izraža podporo ameriškim vojakom v Iraku in obenem nasprotovanje napotitvi dodatnih 21.500 mož v to državo. Proti razpravi je glasovalo 56, za pa 34 senatorjev.

Republikanci so pred glasovanjem v senatu napovedali, da ne bodo dovolili glasovanja, dokler se ne glasuje o njihovem predlogu, da ne bodo nikoli odvzeli sredstva za nadaljevanje iraške vojne.

Senatorji niso želeli glasovati o resoluciji
Senatorji niso želeli glasovati o resoluciji FOTO: Reuters

Pred odločitvijo senata je predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil neobvezujočo resolucijo. Za resolucijo je glasovalo 246 članov predstavniškega doma, proti jih je bilo 182. Za resolucijo nista glasovala le dva demokrata, večinski stranki pa se je pridružilo 17 republikancev.

Zgrešena Busheva politika

Demokrati so v razpravi pred sprejemom resolucije poudarjali, da je politika ameriškega predsednika Georgea Busha zgrešena, ne prinaša rezultatov in potrebujejo resnične spremembe, zato naj bi bila resolucija šele prvi korak v to smer. Republikanci so zatrjevali, da je resolucija nesmiselna in nepomembna, po drugi strani pa menda katastrofalna za moralo vojakov in razveseljujoča za teroriste.

Eden od republikancev je med razpravo celo vprašal, kaj bi se zgodilo, če kongres ne bi odgovoril na poziv za pomoč Davida Crocketta leta 1836 med bitko pri Alamu. Cinični komentatorji so ga morali spomniti, da bi potem ameriški branilci Alama pred mehiško vojsko verjetno dvakrat umrli, saj kongres ni dal nobene pomoči.

Bush ostaja gluh

Bush se na resolucijo ne bo oziral
Bush se na resolucijo ne bo oziral FOTO: Reuters
Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice je nenapovedano pripotovala v Irak. To je najvišji ameriški obisk v Iraku, odkar so začeli izvajati nov varnostni načrt za zajezitev sektaškega nasilja v Bagdadu, ki sta ga oblikovali ameriška in iraška vlada.

Čeprav zanimiva razprava, polna trkanja po prsih, zgodovinskih vzporednic in opozarjanja na katastrofo, je bila glede konkretnih posledic povsem nepomembna, saj je Bush že večkrat dejal, da ga kongresno nasprotovanje ne zanima, da je on vrhovni poveljnik v času vojne ter, da bo nadaljeval svojo strategijo, ki jo je naznanil 10. januarja.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je sporočil, da Bush razprave ni spremljal, ker ima veliko drugega dela, kongresnike pa je opozoril, da se igrajo s porazom.

Bush je v petek govoril z iraškim premierjem Nurijem al Malikijem, ki mu je zagotovil, da je bil dosedanji potek varnostnih operacij velik uspeh. Kritiki ameriške administracije pa menijo, da so se teroristi in drugi oboroženci le potuhnili in čakajo, da nevihta mine.

Demokrati: 3100 vojakov umrlo za nič

Demokrati so opozarjali, da je doslej umrlo že 3100 ameriških vojakov, vidnega napredka pa ni, republikanci pa so trdili, da je treba naprej po Bushevi poti, če ne bodo vse te žrtve zaman.

Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi iz Kalifornije je dejala, da je zadeva preveč resna, da bi reciklirali politiko, ki ima le malo možnosti za uspeh, in da potrebujejo svežo smer za končanju spopadov in vrnitev vojakov.
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi iz Kalifornije je dejala, da je zadeva preveč resna, da bi reciklirali politiko, ki ima le malo možnosti za uspeh, in da potrebujejo svežo smer za končanju spopadov in vrnitev vojakov. FOTO: Reuters

Kongresnik iz Pennsylvanije, demokrat John Murtha je napovedal, da bo k predlogu o izrednem financiranju vojne v Iraku in Afganistanu, za kar Bush želi 100 milijard dolarjev, vložil nekaj amandmajev, ki bodo onemogočili povečanje števila vojakov v skladu z Bushevim načrtom. Republikanci so opozarjali, da to kaže na pravi namen demokratov, namreč, da naj bi želeli odvzeti denar vojakom na fronti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User203564
21. 02. 2007 19.33
ta Bush je itak prf***, mogl bi ga spravt pred vojno sodisce pa mu sodt za njegove zlocine v Iraku , Afganistanu ...
User2757
21. 02. 2007 19.17
Algebra, edini 'zločin', ki ga je Sadam naredil, je to, da je napadel Kuvajt brez pritrditve Washingtona. Ko je klal Irance, je bilo pa vse v redu in ZDA so ga celo podpirale. Ponavljam: PODPIRALE so njegove VOJNE ZLOČINE!
KLIPAN71
18. 02. 2007 09.35
Američani so spet popušili (Vietnam, Somalija...). Najbogatejša vojska na svetu gre iz poraza v poraz.
User204797
18. 02. 2007 06.22
Dobro,vsi vemo da je USA v irak prisla zaradi nafte,ampak to se ni razlog da bi se veselili njihovega neuspeha. Muslimani bi ravnali veliko huje,kot delajo americani z iracani,believe me.
User102377
17. 02. 2007 10.21
naj grejo ti republikanci tudi v Irak