"Na komisiji še vedno vodimo prehodni postopek, v okviru katerega bomo preverili, ali obstaja dovolj razlogov za sum, da lahko uvedemo raziskavo," pravi Robert Šumi in pojasnjuje, da še pridobivajo gradiva in pojasnila.
Kdaj lahko pričakujemo odgovore, še ni jasno, od razpleta incidenta pa je lahko odvisna tako prihodnost predsednice stranke DeSUS kot tudi koalicije in vlade.
V preteklosti je bila Pivčeva že vpletena v afere, bolj specifično v afero SRIPT, ko je pozabila prijaviti 34 tisoč evrov zaslužka. KPK je takrat ugotovila, da je Pivčeva trikrat kršila zakon o integriteti, a dobila je zgolj opomin, ne globe.
"Takrat je bil izrečen samo opomin, v vsaki naslednji zadevi, če bi se ta ponovila, pa se lahko uporabi tudi strožja sankcija," odgovarja Šumi in pojasnjuje, da se višina globe za tovrstni prekršek sicer giblje med 400 in 4000 evri.
"Zelo pomembno je, da se loči javno in zasebno"
"Zelo pomembno je, da se loči javno in zasebno," poudarja Šumi in dodaja, da prav tu leži bistvo konflikta interesov. "Funkcionarji morajo stalno skrbeti za odgovorno in transparentno ravnanje, skladno z visoko stopnjo integritete, saj s tem dajejo zgled," je prepričan. "Če je njihovo ravnanje v nasprotju s pričakovanjem, se pojavijo dvomi in dileme, pred kakršnimi smo zdaj."
Šumijev predhodnik Boris Štefanec je sicer jasen, da je ministrica kršila etični kodeks in da je v konfliktu interesov tudi zato, ker je promovirala Vinakras. Podjetje je namreč sprava plačalo bivanje v hotelu tako zanjo kot za njena otroka. Na drugi strani pa je podjetje Vinakras tudi prejemnik kmetijskih subvencij, Pivčeva pa kmetijska ministrica.
Pri promociji dejavnosti je treba vsem podjetjem nuditi enako podporo
"Same promocije v izhodišču ne pomenijo nujno konflikta interesov," glede ministričine promocije podjetja Vinakras pravi predsednik KPK."Treba je presojati konkretno situacijo," vztraja.
"Ko se pogovarjamo o promociji določene dejavnosti, v tem primeru vinarstva, je pomembno, da imata tako ministrstvo kot vlada strategijo, ki zajema vse vinarje v Sloveniji," pravi in dodaja, da morajo transparentno in objektivno tovrstno promocijo ponuditi vsem. "Nikakor pa ne samo enemu."
A da je s stališča Komisije za preprečevanje korupcije za zdaj še prezgodaj, da bi lahko sodili in govorili o kršitvi zakona."Pričakujemo, da bomo dobili vso potrebno dokumentacijo. Tako povabila kot tudi račune in potrdila o storitvah," pravi Šumi in poudarja, da je treba izhajati iz posameznega konkretnega primera in ugotoviti, ali so bili prisotni osebni vplivi.
Komisija se s tovrstno problematiko sicer še ni ukvarjala, pravi Šumi. "Razmišljamo o tem, da bomo sprejeli neko načelno mnenje, ki bo osredotočeno na to, kje je meja med javnim in zasebnim, da se tovrstne situacije ne bi več dogajale. Vsaj z vidika dvoma o tem, kaj je pravilo in kaj ne," je še povedal. "Zagotovo je v preteklosti do tega prihajalo, a po moji vednosti teh podatkov nimamo," pravi.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.