Nekdanja generalna direktorica zdaj propadle družbe Sanlu, 66-letna Tian Wenhua, je priznala vpletenost v izdelovanje in prodajo izdelkov, ki niso bili v skladu s predpisi. Tian se je morala namreč s še tremi drugimi vodilnimi iz omenjene družbe zagovarjati na sodišču zaradi domnevne vpletenosti v škandal z melaminom v mleku, zaradi katerega je umrlo najmanj šest otrok, skoraj tristo tisoč pa jih je zbolelo.
Tian bi tako lahko doletela tudi smrtna kazen zaradi proizvajanja omenjenega strupenega mleka, vendar pa bo najverjetneje obsojena na dosmrtno ječo.
Stroge kazni
Kitajska se je sicer odločila, da znova vzpostavi zaupanje v tam predelano hrano, zdravila in ostale izdelke, zato bo najverjetneje obtoženim določila stroge kazni, pravijo poznavalci. Nekdanjega vodjo nadzornega organa za hrano in zdravila na Kitajskem Zhenga Xiaoyuja so na primer zaradi sprejemanja podkupnin in zanemarjanja dolžnosti lani usmrtili.
Spomnimo
Melamin je kemikalija, ki jo uporabljajo za izdelavo plastike, gnojil in čistil. Z njim so želeli povečati hranilno vrednost mleka, v resnici pa so ogrožali življenja najmlajših. Melamin namreč pri njih povzroča nastanek ledvičnih kamnov.
Zanimivo je, da je Sanlu veljal za tako zanesljivo podjetje, da oblasti tam niso izvajale rednih nadzorov kakovosti. Sicer pa je preiskava zajela kar 109 proizvajalcev mlečnih izdelkov in pokazala, da vsak peti v mleko dodaja nevarne kemikalije. Zaradi škandala so aretirali 18 ljudi.
Kitajske farme, vpletene v škandal, pa bodo morale v sklad za odškodnine staršem, katerih otroci so umrli ali zboleli zaradi melamina, vplačati visoke vsote denarja. Skupaj jim bodo tako namenili 160 milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.