
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu pričakovano glasoval proti nezaupnici Evropski komisiji Jean-Clauda Junckerja, ki so jo le nekaj tednov po začetku dela nove komisije vložili evroskeptiki in skrajna desnica zaradi luksemburške davčne afere.
Nezaupnico Junckerjevi komisiji so po izbruhu luksemburške davčne afere LuxLeaks predlagali evroskeptiki pod vodstvom Britanca Nigela Faragea ob podpori skrajno desnih samostojnih poslancev, zbranih okoli vodje francoske Nacionalne fronte Marine Le Pen.
Afera je izbruhnila v začetku meseca, ko je skupina preiskovalnih novinarjev razkrila razsežnost dogovorov luksemburških oblasti z multinacionalkami, kot so Pepsi, Amazon, Ikea in Volkswagen, ki omogočajo množično izogibanje davkom.
Predsednik komisije Juncker, ki je bil dolga leta luksemburški premier, se je tako znašel pod točo očitkov, češ da je arhitekt sporne davčne ureditve, ki omogoča dobičke multinacionalk na račun davkoplačevalcev.
Luksemburžan je očitke, tudi v zagovoru pred evropskimi poslanci kmalu po izbruhu afere, zavrgel z utemeljitvami, da je ureditev, ki omogoča sporne davčne ugodnosti, zakonita in velja v 22 članicah unije, ter obljubil odločen boj proti izogibanju davkom.
Da bi predlog nezaupnice uspel, bi predlagatelji potreboval dvojno večino: dve tretjini oddanih glasov in absolutno večino, kar je 376 od 751 parlamentarcev, a so okoli sebe zbrali le peščico podpornikov, saj so Junckerja podprle vse največje skupine v Evropskem parlamentu.
Predlog nezaupnice komisiji je bil vložen že večkrat, vendar ga parlament še nikoli ni izglasoval. Še najbolj je grozila komisiji Jacquesa Santerja zaradi korupcijske afere, ki pa je marca 1999 sama odstopila.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.