Voditelji grških političnih strank so dosegli dogovor o oblikovanju vlade narodne enotnosti. Kdo bo vodil vlado, še ni znano, a omenja se ime nekdanjega podpredsednika Evropske centralne banke (ECB) Lucasa Papademosa. Med možnimi kandidati je tudi evropski ombudsman Nikiforos Diamandouros. Sam pravi, da te možnosti ne izključuje. Sicer pa se pogovori o oblikovanju prehodne vlade nadaljujejo. Odločitev naj bi bila znana jutri dopoldne. Predčasne volitve naj bi bile 19. februarja prihodnje leto, poročajo tuje tiskovne agencije.
Čeprav je bilo že videti, kot da je dogovor tik pred vrati, so neimenovani viri iz vrst doslej vladajočih socialistov premierja Papandreuja in iz vrst opozicijskih konservativcev Antonisa Samarasa zvečer sporočili, da pri nekaterih vprašanjih glede sestave prehodne vlade še obstajajo problemi.
Papandreu je že včeraj sporočil, da začasne vlade ne bo vodil, potem ko je pred tednom dni povzročil razburjenje zaradi napovedi referenduma o paketu pomoči. Grčija se je medtem referendumu odpovedala, Papandreu pa je sporočil, da je pripravljen zapustiti premierski položaj.
Pripravljenost za vstop v koalicijo je izrazila tudi skrajno desničarska stranka LAOS, a le pod pogojem, da ne bo vlada vpeljevala novih poostritev in zategovanja pasu ali pa prisilne privatizacije, je poudaril predsednik stranke George Karatzaferis. "Vlado narodne enotnosti bomo podprli pod tremi pogoji: če ne bo nadaljnjega zniževanja plač, nobenega odpovedovanja nacionalni suverenosti in nobenega nasilnega prodajanja državnega imetja,“ je po srečanju s predsednikom povedal Karatziferis. Stranka LAOS ima v grškem parlamentu, v katerem je 300 poslancev, 16 sedežev.
"Po težkem tednu imamo sedaj nove politične razmere, nov politični okvir v Grčiji. Imamo novo vlado narodne enotnosti in narodne odgovornosti. To je dokaz naše zavezanosti in naše zmožnosti za izvedbo programa in obnovo države," je dejal grški finačni minister Evangelos Venizelos.
Komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je poudaril, da je za povrnitev zaupanja evropskih partnerjev v Grčijo ključno, da ta sestavi koalicijsko vlado narodne enotnosti. Ta proces sicer po njegovih besedah napreduje dobro in naj bi bil končan kmalu.
Začasna koalicija razbremenjuje grško politično krizo
Medtem ko nekateri analitiki že naznanjajo olajšanje, številni dvomijo, da bo ta razdrobljena koalicijska vlada zmogla izpeljati poglobljene reforme, nepriljubljeno znižanje plač in davčne ukrepe, ki jih morajo Grki izvesti, da obstanejo v mednarodnih finančnih tokovih ter v evrskem območju. "Ti koraki so kot prvi otroški koraki, ki so na videz obetavni, a ne morejo zagotoviti dolgoročnega uspeha,“ je za Reuters povedal Bob Andres, član investicijske družbe Merion Wealth Partners LLC, in dodal, da dvomi, da bi s tem lahko dosegli končno rešitev grškega finančnega vprašanja.
"Če bo šlo vse po pričakovanjih, bomo lahko imeli vlado z zadostno parlamentarno podporo že v enem tednu,“ je poudaril tiskovni predstavnik grške vlade Ilias Mossialos. Kot prva naloga nove vlade bo zagotovitev naslednjega, osem milijard evrov vrednega posojila Grčiji, ki se bo nakazalo v enem tednu, če bodo spoštovani koraki, ki so jih pogajalske strani dorekle z evropsko trojko predstavnikov IMF, Evropske unije in ECB. Drugi paket mednarodne finančne pomoči bi bil tako zaključen že konec novembra.
Ko v pogajanja poseže Evropa
Evropski komisar za ekonomske in denarne zadeve Olli Rehn je v nedeljo Grčijo opozoril, da ima na voljo le 24 ur, da sestavi začasno vlado, ki bo evropske zahteve tudi izpolnila. Če tega ne bodo storili, sledijo sankcije in izključitev iz evrskega območja.
O nadaljnjih ukrepih je 17 finančnih ministrov evrskega območja razpravljalo na sestanku v Bruslju. To reflektira tudi grško javno mnenje, saj je le nekaj ur po tem, ko so strankarski voditelji dosegli okvirni dogovor o prvem osnutku koalicijskega sporazuma, 52 odstotkov Grkov podprlo koalicijska prizadevanja, 36 odstotkov pa jih je zahtevalo razpis predčasnih volitev in razpustitev vlade. 80 odstotkov vprašanih je ocenilo, da je bil predlog referenduma politična zabloda in slaba poteza dozdajšnje vlade.
Po javnomnenjskih analizah obstaja najverjetnejša rešitev Venizelosov prevzem predsedovanja stranki PASOK, ki ga podpira 34 odstotkov strankinih volivcev, le 10 odstotkov pa jih podpira Papandreuja, z 12 odstotki pa ga je na lestvici prehitel celo minister za zdravje Andreas Loverdos. Venizelos bo najverjetneje ostal na mestu finančnega ministra, prevzel pa naj bi celo začasno vodenje dveh ministrskih resorjev, kot podpremier pa bi vodil vlado s predstavnikom Nove demokratske stranke. Tovrstno tehnokratsko vodenje številni ocenjujejo kot problematično in nestabilno, saj skeptiki dvomijo, da bi dve tako različni politični frakciji zmogli doseči konsenzualne rešitve v ključnih odločitvah, ki bi zahtevale hitro odzivnost.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.