Dan pred vrhom skupine G8, ki ga bo gostila v aprilskem potresu uničena L'Aquila, iz Italije že poročajo o spopadih med policijo in protestniki. Središče dogajanja je vsaj za zdaj še vedno Rim, varnost v italijanski prestolnici je močno poostrena.
Protestniki so se zbirali na različnih koncih mesta, najbolj vroče pa je bilo pred univerzo Roma Tre. Tam so namreč izbruhnili nemiri, ko je začela množica policiste obmetavati s steklenicami in kamenjem ter zažigati gume.
Policija je aretirala 36 ljudi, deset so jih zadržali v priporu. Med aretiranimi so bili poleg Italijanov še štirje Švedi, dva Nemca ter Švicar, Francoz in Poljak. "Vsakdo ima pravico protestirati, povzdigniti svoj glas, a pod pogojem, da to počne v skladu z zakonom," je dogodke komentiral rimski župan Gianni Alemano. Poleg tega je policija v bližini prizorišča vrha za krajši čas priprla pet Francozov, starih od 25 do 35 let, opremljenih s kiji in palicami.
V času vrha bo za varnost v Italiji skrbelo okoli 15.000 policistov in vojakov. Njihovo ravnanje pa bo pod drobnogledom, saj so še vedno živi spomini na nasilje, ki je izbruhnilo ob robu vrha G8 v Genovi leta 2001. Takrat je pod policijskimi streli umrl mladenič. Organizatorji tokrat poudarjajo, da L'Aquila ne bo nova Genova.
Berlusconi: Potresa ne bo!
Tudi dva meseca po uničujočem potresu se tla v L'Aquili niso umirila. Zadnji sunek so zabeležili danes zjutraj, imel je moč 2,4 po Richterjevi lestvici. Kljub temu je italijanski premier Silvio Berlusconi prepričan: "Nobene nevarnosti ni, da bi nas v času vrha presenetil potres."
Napovedal je, da je že pripravljena deklaracija o boju proti terorizmu in pomoči Afriki. Naj proti revščini in lakoti storijo več, voditelje gospodarsko najmočnejših držav sveta opozarjajo človekoljubne organizacije, pa tudi protestniki na ulicah. Berlusconi je že izrazil upanje, da bo osmerica dosegla dogovor in za odpravljanje lakote po svetu namenila med 10 in 15 milijard dolarjev.
Glasne so tudi zahteve, naj se zavežejo k odločnemu ukrepanju v boju zoper podnebne spremembe. Dogovorite se, da boste do leta 2050 izpuste toplogrednih plinov v primerjavi z letom 1990 zmanjšali za 80 odstotkov, jih poziva predsednik WWF Italija Stefano Leoni.
Moči so združili tudi italijanska nobelovca Rita Levi Montalcini in Dario Fo ter oskarjevca Bernardo Bertolucci in Nicola Piovani. Vsi štirje so podpisali odprto pismo, v katerem poudarjajo, da je dostop do vode človekova pravica.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.