ZDA v pričakovanju predsedniških volitev: zanimanje med Američani ni pretirano. Prejšnji večer sem se v St. Louisu pogovarjala z Johnom, ki je dejal, da ga volitve sploh ne zanimajo, če pa bo že šel volit, se bo za svojega kandidata odločil na volišču. Po drugi strani mi je ob prihodu na letališče v Chicagu policist v uniformi dejal, da komaj čaka torek (4. november, ko so volitve, op. a.), da ''se znebijo Georgea Busha''. Torej, iz ene skrajnosti v drugo, od ravnodušja do prevelikega navdušenja. V vsakem primeru pa ZDA ne odsevajo zanimanja, ki pred ameriškimi predsedniškimi volitvami vlada v svetu.
Vzdušje pred volitvami je ponazoril tudi profesor na washingtonski univerzi v St. Louisu in strokovnjak za volitve Gregory Magarian. Tehtnica se, tako kot v večini svetovnih držav, tudi v ZDA nagiba k demokratskemu Baracku Obami. Nekateri celo govorijo o obamamaniji.
Magarian meni, da je Obamova kampanja brez večjih napak. Na roke mu gre tudi čas, saj so mu volivci dali pravico, da spregovori o rasi, ker je temnopolt. Tudi belci so tokrat priznali, da je končno čas za vprašanje o rasni diskriminaciji v ZDA, ki si ga do sedaj na tako pomembnem ''odru'' ni upal postaviti še nihče. Obami prav tako godi finančna kriza, velika brezposelnost ter neustrezen zdravstveni in socialni sistem.
Johnu McCainu se je medtem umazana in negativna kampanja vrnila kot bumerang. Magarian ocenjuje, da je največja napaka izbor Sarah Palin za podpredsedniško kandidatko. Volivci, ki so ga prej imeli za premišljenega in tehtnega, mu zdaj očitajo, da je svojo desno roko imenoval ''na vrat na nos''. Predvsem, ker se je kmalu izkazalo, da njena preteklost ni brezmadežna. Prav tako gre Palinova zelo rada v skrajnosti, verjetno tudi zato, ker ni najboljša govornica. O njenih slabih retoričnih sposobnostih priča tudi stavek, ki sem ga ujela v St. Louisu: ''Jaz za razliko od Sarah Palin odgovarjam na vprašanja." Kandidatke za ameriško podpredsednico se je zaradi naštetega celo prijel vzdevek Alcatraz za McCaina. Glede na to, da ima republikanski kandidat 72 let, volivci pa v primeru njegove smrti Palinove nočejo na čelu države, si je z njenim imenovanjem napravil medvedjo uslugo.
Si torej Američani želijo spremembe ali kontinuitete? Bo osel, ki je simbol demokratov, premagal slona, s katerim se kitijo republikanci? Oba predsedniška kandidata sicer igrata na karto sprememb, vendar pa bolje kaže Obami, saj si ljudstvo po ocenah poznavalcev želi predsednika, ki jih ne bi spominjal na Busha.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.