Bavarski reševalci, ki so vodili mednarodno reševalno akcijo v najglobji nemški jami Riesending na Bavarskem, so sporočili, da je skupina reševalcev ob 11.44 uri 52-letnega nemškega spleologa Johanna Westhauserja končno rešila iz jame. Na površju so ga najprej zdravstveno oskrbeli, nato pa so ga s helikopterjem prepeljali v bolnišnico.

Pri reševanju Westhauserja je sodelovalo več sto reševalcev iz Nemčije, Avstrije, Italije, Švice in tudi Hrvaške. Slovenski jamarski reševalci so nemškim kolegom ponudili pomoč, od prvega dneva pa so bili v pripravljenosti. Reševanje je potekalo od 8. junija, ko se je ponesrečil Westhauser, in velja za eno najtežjih in najdražjih gorskih reševanj na svetu. Jama Riesending je namreč izredno dolga (ima 19,2 kilometra rovov) in globoka (več kot 1000 metrov), prehodi iz enega rova v drugega pa so zelo ozki in zapleteni. Prav tako je zadnji dan reševanja reševalce čakal 180 metrov dolg vertikalni rov. Ker ni bila možna uporaba motornega vitla, so nosila z Westhauserjem morali dvigovati reševalci kar na roke.
Zahvala vsem reševalcem: brez timskega dela nam ne bi uspelo!
Na novinarski konferenci po rešitvi speleologa so sodelovali predstavniki bavarske reševalne službe ter predstavniki italijanskih, avstrijskih, švicarskih in hrvaških reševalcev, ki so poudarili, da je šlo za izjemno skupinsko delo izkušenih reševalcev, ki so premagali vse tehnične ovire in dosegli cilj akcije ter rešili poškodovanega speleologa. Poudarili so, da so vsi reševalci že iz jame, a reševalna akcija še ni končana. Končana bo šele, ko bodo s helikopterji vse reševalce prepeljali iz gore v dolino, kar se bo zgodilo še danes.


Vodja reševalne akcije Klemens Reindl se je zahvalil vsem reševalcem, ker so se hitro odzvali in prišli poškodovanemu na pomoč. "Ta reševalna akcija je zgled dobrega skupinskega dela," je dejal in dodal, da sprva niso verjeli, da jim bo uspelo. V 12 dneh so aktivirali vse najboljše reševalce in izvedli skupno mednarodno reševalno akcijo na način, kot ga sedaj še ni bilo. Predstavnik italijanskih reševalcev Roberto Corti je dejal, da so zaenkrat zabeležili le dva tako zahtevna primera reševanja na svetu. Tokratna nesreča je pokazala, kako pomembna je bila ustanovitev evropske zveze jamarskih reševalcev, v okviru katere je potekalo nekaj skupnih izobraževanj in usposabljanj. "Prvič se je pokazalo, kako pomembno je to povezovanje," je dejal Corti in pozval vse vlade, da še naprej delajo na povezovanju.
V samo jamo sta se v teh 12 dneh od nesreče spustila 202 reševalca, medtem ko je bilo vseh reševalcev in sodelujočih v akciji kar 728. Akcija je trajala 274 ur, v akciji pa so sodelovali poleg gorskih in jamarskih reševalcev še policija, vojska, bavarski rdeči križ in gasilci. Stroške akcije ocenjujejo na več milijonov evrov.
Glede poškodovanega so povedali, da je reševalno akcijo, kljub vsem naporom in poškodbam, prestal dobro. Trenutno je v bolnišnici, kjer bodo opravili vse potrebne preiskave. Pojasnili so, da so sprva predvidevali, da bo akcija končana kakšen dan prej, a so se odločili, da jo zadnje dni upočasnijo, da ne bi tik pred koncem prišlo do kakšne napake.

Prav tako so dejali, da bodo vhod v jamo najverjetneje zaprli, saj bi lahko zaradi zadnjih dogodkov jama postala zanimiva za več ljudi. Prav tako bodo na ravni Bavarske spremenili pravila za strokovno znanstveno raziskovanje v jami.

Speleolog Westhauser se je v jami Riesending ponesrečil 8. junija, in sicer na globini 1000 metrov. Na glavo in prsni koš mu je padel večji kamen, zato se je eden od dveh jamarjev dvignil na površje, da je poklical pomoč. Ker je Westhauser obtičal na globini 1000 metrov, so morali k njemu poslati zdravnika in hkrati izkušenega jamarskega reševalca. Tako je prve dni za poškodovanega Westhauserja skrbel slovenski zdravnik internist Rok Stopar, ki je član slovenske Jamarske reševalne službe in eden redkih zdravnikov, ki je v Evropi sposoben iti tako globoko in tudi na globini 1000 metrov opravljati medicinski poklic.
Stopar je v torek po štirih dneh zaključil z reševanjem, skrb za poškodovanega pa je prevzela italijanska zdravnica, v sredo pa ji je pomagal še hrvaški zdravnik. Zdravstveno stanje poškodovanega je bilo ves čas reševanja stabilno, dobro pa je prestal tudi vse premike in dvige skozi zelo ozka grla.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.