Pogajalci vlade v Kijevu in proruski separatisti so danes na pogajanjih v Minsku dosegli dogovor o prekinitvi ognja. Ta naj bi že stopil v veljavo, čeprav z nekaterih območij še naprej poročajo o srditih spopadih. V Minsku, kjer so podpisali sporazum, so se sicer zbrali predstavniki Ukrajine, Rusije, separatistov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je sporočil, da je ukrajinskim silam že ukazal prekinitev ognja in spoštovanje premirja.
Sprejeli naj bi tudi dogovor o izmenjavi ujetnikov
Ruska tiskovna agencija Itar-Tass poroča, da podpisani načrt za jugovzhod Ukrajine obsega 12 točk. V Minsku naj bi se dogovorili tudi o izmenjavi ujetnikov. Sicer pa so razpravljali tudi o dolgoročnem nadzoru prekinitve ognja, ki bi ga izvajali opazovalci Ovseja, kar je predlagal ruski predsednik Vladimir Putin.
Moskva poziva Kijev k celoviti uresničitvi prekinitve ognja
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je pozdravil dogovor o prekinitvi ognja. "Administracija ruskega predsednika pozdravlja podpis protokola iz Minska kot rezultat posvetovanj kontaktne skupine," je obelodanil Peskov. Izrazil je tudi upanje, da bo dogovor o prekinitvi ognja v celoti uresničen in da bosta obe strani nadaljevali pogovore, dokler ne bo dosežen "dokončen dogovor" o rešitvi ukrajinske krize.
Kje še potekajo srditi spopadi?
Na območju strateško pomembnega pristaniškega mesta Mariupol na vzhodu Ukrajine se danes nadaljujejo spopadi. Ponoči je bilo slišati številne eksplozije tudi na območju Donecka, najverjetneje z mestnega letališča.
Mariupol je postal zadnje žarišče spopadov v skoraj pet mesecev trajajočem konfliktu na vzhodu Ukrajine. "Naše topništvo je prispelo in je razporejeno proti proruskim aktivistom," je dejal župan Mariupola Jurij Kotlubej.
Obama: Kljub prekinitvi ognja nove sankcije proti Rusiji
ZDA in Evropska unija bosta kljub sklenitvi prekinitve ognja na vzhodu Ukrajine danes objavile nove, ostrejše sankcije proti Rusiji zaradi ravnanja v ukrajinski krizi. Pripravljeni pa bi jih bili odpraviti, če bo prekinitev ognja vzdržala, je povedal ameriški predsednik Barack Obama. "Edini razlog, zakaj je prišlo do sklenitve prekinitve ognja, so sankcije in grožnja z novimi sankcijami proti Rusiji," je dejal Obama po koncu vrha zveze Nato v Walesu.
Dodal je, da danes ZDA in EU dokončujejo ukrepe, s katerimi bodo sankcije proti Moskvi poglobili in razširili. Sankcije naj bi prizadele ruski obrambni, energetski in finančni sektor, z njimi pa naj bi pritisnili na Rusijo, da bo zagotovila uresničitev prekinitve ognja v Ukrajini, je dodal.
"Polni smo upanja, na podlagi izkušenj iz preteklosti pa tudi skeptični," je še dejal glede prekinitve ognja, ki so jo danes na pogovorih v Minsku dosegli predstavniki vlade v Kijevu in separatistov na vzhodu Ukrajine.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.