Norveška pomorska agencija je potrdila, da je bil napaden naftni tanker Front Altair, ki je v lasti norveškega ladjarja Frontline. Na krovu ladje so odjeknile tri eksplozije, nakar je ladjo zajel požar. Posadko 23 mornarjev so uspešno evakuirali, pri tem pa ni bil nihče poškodovan, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Napaden je bil tudi tanker Kokuka Courageous, ki ga upravlja japonsko podjetje. Tanker, ki tovori metanol, je prav tako zagorel, posadka 21 mornarjev pa se je z reševalnim čolnom uspešno rešila na bližnje plovilo.
Lastnik ladje, podjetje Bernhard Schulte Shipmanagement je sporočilo, da je bila v napadu poškodovana desna stran ladje, ki pa ostaja na gladini in ni v nevarnosti, da bi potonila. Tudi tovor metanola naj ne bi bil poškodovan, še poroča dpa.
Kokuka Courageous naj bi bila sicer kakih 70 navtičnih milj od pristanišča Fudžajra, ki leži na obali Združenih arabskih emiratov, in le kakih 10 milj od obale Irana.
Na območju naj bi bile sicer ladje ameriške pete flote, ki naj bi pomagale pri reševanju in preiskovale incident. Prav tako naj bi bila na območju iranska mornarica, ki je pred tem sporočila, da je rešila več kot 40 mornarjev. Iranski zunanji minister Džavad Zarif je poleg tega izrazil zaskrbljenost zaradi "zelo sumljivih napadov".
Ameriški predsednik Donald Trump je obveščen o incidentu, je dejala njegova predstavnica Sarah Sanders. Ameriška vlada je dala na razpolago svojo pomoč in še naprej preučuje zadevo, je dodala.
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo pa je že našel krivca. Za napad na tankerja v Omanskem zalivu je obtožil Iran. Kot je dejal, gre za iransko kampanjo za povečanje napetosti z oviranjem pretoka nafte skozi Hormuško ožino.
"Neizzvani napadi predstavljajo jasno in takojšnjo grožnjo mednarodnemu miru in varnosti, brezobziren napad na prosto plovbo in nesprejemljivo kampanja povečevanja napetosti s strani Irana. Iran bi moral na diplomacijo odgovoriti z diplomacijo, ne s terorjem, prelivanjem krvi in izsiljevanjem. ZDA bodo branile svoje sile, interese in stale ob strani partnerjem ter zaveznikom pri varovanju svetovne trgovine in regionalne stabilnosti," je med drugim dejal Pompeo.
Evropska unija pa je posvarila pred nepremišljenimi dejanji in pozvala k zadržanosti. "Regija ne potrebuje dodatnih elementov destabilizacije in napetosti," je dejala tiskovna predstavnica visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini.
Do incidenta sicer prihaja v času zaostrovanja napetosti med ZDA in Iranom. Washington je že obtožil Teheran, da izvaja sabotažo na tankerje na območju. Stal naj bi tudi za napadom na štiri tankerje v pristanišču Fudžajra na obali Združenih arabskih emiratov prejšnji mesec. Iran vsakršno vpletenost v to zanika.
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ostro obsodil kakršnekoli napade proti civilnim ladjam. Ob tem je po napadih na dva tankerja v Omanskem zalivu posvaril, da si svet ne more privoščiti večjih konfrontacij v regiji. Zaradi incidenta se bo danes sestal Varnostni svet ZN.
"Dejstva morajo biti ugotovljena in treba je pojasniti odgovornosti," je dejal Guterres. "Če je kaj, kar si svet ne more privoščiti, je večja konfrontacija na območju Perzijskega zaliva," je dodal.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.