Pred obalo Italije je utonilo okoli 40 prebežnikov, potem ko se je njihov gumijasti čoln na poti čez Sredozemlje znašel v težavah, je danes sporočila človekoljubna organizacija Save the Children.
Kot je v Catanii na vzhodu Sicilije pojasnila tiskovna predstavnica organizacije Giovanna Di Benedetto, se je po navedbah prič, ki so preživele brodolom in so davi prispele na Sicilijo, plovilo znašlo v težavah pred obalo Sicilije. "Preživeli so nam povedali, da je veliko migrantov, okoli 40, popadalo v morje," je še povedala. Kaj natančno se je dogajalo na gumijastem čolnu, po njenih besedah še ni znano. V pristanišče v Catanii je davi prispelo kakih 200 ljudi, ki so preživeli brodolom.
Na Siciliji se je sicer davi izkrcalo še okoli tisoč drugih prebežnikov, ki so jih rešili v Sredozemlju. V Salerno je priplula ladja italijanske mornarice s 652 migranti na krovu, v Pozzallo pa je na maletški vojaški ladji prispelo 370 prebežnikov. Na tej ladji so bili tudi trije domnevni tihotapci ljudi, ki so jih italijanske oblasti aretirale.
Italija od evropskih partneric pričakuje deljenje stroškov za sprejem migrantov
Potem ko je v Italijo minuli konec tedna prispelo skoraj 6000 novih migrantov, je italijanska vlada izrazila pričakovanje, da bodo njene evropske partnerice sodelovale pri delitvi stroškov za njihov sprejem.
Zunanji minister Paolo Gentiloni je spomnil, da je treba zaveze nedavnega vrha EU še izpolniti, so sporočili z zunanjega ministrstva. "Vrh EU je končno potrdil evropski značaj vprašanja migrantov v Sredozemskem morju, a sedaj so potrebni pomenljivi koraki," je Gentiloni v ponedeljek v telefonskem pogovoru dejal evropskemu komisarju za migracije Dimitrisu Avramopulosu.
"Še posebej Italija poleg okrepitve agencije Frontex pričakuje ekonomske zaveze Evropske unije, s katerimi bi ji priskočila na pomoč pri zagotavljanju nujnih storitev, povezanih s sprejemom migrantov," je dejal. "Evropska kriza ne more še naprej imeti zgolj italijanskega odgovora."
Gentiloni se je na članice Unije znova obrnil na dan, ko je v pristanišča na jugu Italije prispelo več kot 3000 migrantov, od katerih jih je večino v nedeljo ali soboto rešila italijanska obalna straža. Ta je minuli konec tedna iz Sredozemskega morja skupno rešila približno 5800 migrantov.
Obenem je minuli konec tedna umrlo najmanj 10 migrantov. Od začetka leta jih je v vodah med Libijo in Italijo po ocenah izgubilo življenje že okrog 1750, kar je 20-krat več kot v istem obdobju lani.
V problem z okrepljenimi tokovi beguncev iz Severne Afrike se je dejavno vključila tudi libijska obalna straža, ki je v nedeljo prestregla pet čolnov s skupno 500 prebežniki in jih vrnila nazaj na svoje ozemlje. Okoli 50 pa jih je doseglo italijanski otok Lampeduso, migranti pa so večinoma državljani afriških držav.
Italijanska obalna straža je sicer že v nedeljo opozorila, da bi v prihodnjih dneh zaradi relativno ugodnega vremena lahko prišlo do povečanega števila poskusov prečkanja Sredozemskega morja.
Pritisk beguncev se vse bolj povečuje tudi zaradi kaosa v Libiji, kar tihotapci z ljudmi spretno izkoriščajo in služijo na račun prebežnikov, ki iščejo boljše življenje v Evropi. Na italijanskem notranjem ministrstvu ocenjujejo, da bo letos skušalo Italijo doseči okoli 200.000 beguncev ali kakih 30.000 več kot v lanskem letu.
Toda pot iz Libije preko Sredozemskega morja večinoma do Italije je ena najbolj nevarnih za begunce. Glede na poročilo organizacije Amnesty International je pri poskusu prečkanja morja od januarja do marca letos umrl eden na 23 migrantov, ki so se skušali prebiti v Evropo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.