Izumrtje dinozavrov morda ni bilo edino veliko izumrtje živalskih vrst. Znanstveniki menijo, da se je še pred tem zgodilo veliko izumrtje živali, ki so živele na morskem dnu. Predvsem je šlo za školjke in polže.
To prvo izumrtje naj bi sprožil izbruh vulkana na morskem dnu na območju današnje Indije, menijo znanstveniki z univerze v Washingtonu. Vulkan naj bi po prepričanju raziskovalca Thomasa Tobina izbruhnil okoli 300.000 do 200.000 let pred trčenjem usodnega asteroida, ki je z Zemlje zbrisal dinozavre.
Po izbruhu vulkana je bil zrak poln prašnih delcev, ki so sprva ohladili planet, hkrati pa so se tvorili ogljikov dioksid in ostali toplogredni plini, ki so vodili v segrevanje in posledično prvo veliko izumrtje. Dokazov, da bi bili izumrtji neposredno nepovezani, ni, prav tako ni dokazov, da bi prvo bistveno vplivalo na drugo, je pojasnil Tobin. Vsekakor bi lahko preživele iz prvega izumrtja tako oslabilo, da drugega nikakor niso mogle preživeti, je še dodal raziskovalec.
Tobin je do teh ugotovitev prišel s preučevanjem s fosili bogatega območja na Seymour Island ob Antarktiki.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.