Nova študija je bila objavljena v ponedeljek v znanstveni reviji Biology Letters. "Na svetu danes ni več velikanskih papig," je dejal glavni avtor študije, profesor Trevor Worthy iz univerze Flinders v Avstraliji. "Da smo našli tako veliko ptico, je nekaj neverjetnega."
Ostanke papige so našli blizu mesta St. Bathans na jugu Nove Zelandije, novo živalsko vrsto pa so poimenovali Heracles inexpectatus, s čimer so opozorili na neverjetno velikost in moč odkrite papige. Po izračunih se je papiga po 'zelenem otoku' potikala pred okoli 19 milijoni let.
En meter visoka ptica ni mogla leteti, bila pa naj bi mesojeda, kar danes živeči ptiči po navadi niso. Tehtala naj bi okoli sedem kilogramov, kar je dvakrat več od teže kakapoja, ki je do zdaj veljal za najdebelejšo papigo na svetu.
Raziskovalci so kosti našli že pred časom, a jim niso namenili pozornosti, saj so predvidevali, da gre za ostanke orla ali race. V začetku letošnjega leta so se odločili, da jih vendarle analizirajo.
Kot je še povedal profesor Worthy, se je papiga prehranjevala na precej drugačen način kot običajna papiga (lahko, da je jedla tudi druge papige), ker ni imela naravnih plenilcev, pa po vsej verjetnosti ni bila agresivna. "Večino časa je presedela, se malo sprehajala in veliko jedla."
Da so veliko ptico odkrili ravno na Novi Zelandiji, ni nič neobičajnega, saj država velja za dom izumrlega ptiča Moe, katerega velikost je znašala okoli 3,6 metra.
St. Bathans, kjer so izkopali ostanke papige, je območje, ki je znano po številnih fosilih iz geološke dobe Miocen, ki se je pričela pred približno 23 milijoni let in trajala do pred 5,33 milijoni let.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.