Tujina

Preboj pri hrvaških pogajanjih

Bruselj, 26. 06. 2007 07.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
11

Leta 2009 bo Hrvaška pripravljena na članstvo v Evropski uniji, trdi hrvaška zunanja ministrica. Turčiji kaže slabše.

Kolinda Grabar-Kitarović, Frank-Walter Steinmeier in Olli Rehn v Bruslju
Kolinda Grabar-Kitarović, Frank-Walter Steinmeier in Olli Rehn v Bruslju FOTO: Reuters
Hrvaška je pristopna pogajanja začela skupaj s Turčijo. Njena pot v unijo se je od turške odcepila decembra lani, ko je država najprej odprla poglavje o izobraževanju in kulturi, nato pa tik pred koncem leta še tri: o carinski uniji, ekonomski in monetarni politiki ter podjetništvu in industrijski politiki, medtem ko je EU pogajanja s Turčijo zamrznila.

Hrvaška bo leta 2009 pripravljena na članstvo v Evropski uniji. Do takrat namerava zaključiti pogajanja, od EU pa bo odvisno, kdaj bo država dejansko vstopila v EU, je v Bruslju po začetku nadaljnjih pogajanj Hrvaške z EU povedala hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarović. Strani sta odprli šest novih poglavij, kar so Grabar-Kitarovićeva, komisar za širitev Olli Rehn in nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier označili za "preboj". Hrvaška ministrica je izpostavila cilj, da Hrvaška še v tem letu, torej v času portugalskega predsedstva uniji, odpre čim več poglavij v pogajanjih za vstop, v naslednjem letu pa jih nato čim več zapre.

Predsedujoči Steinmeier je odprtje šestih novih poglavij - pravica do ustanavljanja in opravljanja storitev, pravo gospodarskih družb, finančne storitve, informacijska družba in mediji, statistika ter finančni nadzor - označil za "pravi napredek" in dokaz, da pogajanja dobro potekajo. "Verjamem, da se bo ta hitrost pogajanj nadaljevala, za to imamo vse možnosti," je dodal Rehn.

"Hrvaška je sedaj podvojila število odprtih poglavij, kar je jasen signal, da pristopanje k EU lepo napreduje," je pojasnil Rehn. Država ima tako trenutno odprtih 12 od skupaj 35 poglavij, med katerimi sta dve tudi že začasno zaprti, znanost in raziskave ter izobraževanje in kultura. Odprta so še naslednja štiri poglavja: gospodarska in denarna politika, podjetništvo in industrijska politika, carinska unija ter pravo in intelektualna lastnina.

Evropska unija pred aretacijo glavnega haaškega obtoženca in nekdanjega vodje bosanskih Srbov Ratka Mladića ne bi smela podpisati dogovora s Srbijo. Generalna haaška tožilka Carla Del Ponte

Rehn je ob tem poudaril, da je Hrvaška vstopila "v ključna področja notranjega trga", kar je po njegovem izrednega pomena za konkurenčnost in zaposlovanje, finančno področje za davkoplačevalce, poglavje o statistiki pa za "zdravo in transparentno vodenje politike". Hrvaški je "močno priporočil", naj svoje napore vlaga tudi v pravosodje in gospodarske reforme, glede dodatnih meril (benchmarks) v posameznih poglavij pa je pojasnil, da so namenjena nadzoru hrvaškega izvajanja reform s konkretnimi rezultati na terenu.

Ministrica Grabar-Kitarovič je povedala, da je Hrvaška veliko napora vložila v ureditev domačih razmer. Omenila je po njenih besedah "velik primer" aretacij v povezavi s privatizacijo, do katerih je prišlo v okviru boja proti korupciji. Njen kolega Steinmeier je izrazil zadovoljstvo zaradi "realizma na hrvaški strani", da je večina zadev vendarle v njihovih rokah.

Francija proti Turčiji

Francija meni, da Turčija ne sodi v Evropsko unijo.
Francija meni, da Turčija ne sodi v Evropsko unijo. FOTO: Reuters

EU je odprla tudi dve novi poglavji v pristopnih pogajanjih s Turčijo - o statistiki ter finančnem nadzoru, ne pa tudi o gospodarski in denarni politiki, kot je bilo predvideno, ker je temu nasprotovala Francija. "Poglavje o gospodarski in denarni politiki za zdaj še ni bilo zrelo za razpravo," so pojasnili diplomatski viri.

Novi francoski predsednik Nicolas Sarkozy vztrajno ponavlja, da Turčija ne sodi v EU in namesto polnopravnega članstva države v Uniji predlaga vzpostavitev tako imenovane sredozemske unije, katere članica bi bila tudi Turčija. Nasprotovanje vstopu Turčije v EU je sicer eden temeljnih razlogov za zavrnitev ustavne pogodbe na referendumu v Franciji pred dvema letoma.


Babacan nezadovoljen

Izpostavil je, da Turčija izvaja resne reforme in da država že izpolnjuje tudi dva maastrichtska konvergenčna kriterija za uvedbo evra. To sta proračunski primanjkljaj in javni dolg, nekaj truda pa bo potrebnega še pri inflaciji in obrestnih merah. "Kljub vsem težavam bomo sledili cilju polnopravnega članstva v EU," je bil jasen turški pogajalec.

Vodilni pogajalec Turčije v procesu približevanja 70-milijonske večinsko muslimanske države Evropski uniji Ali Babacan je po odprtju dveh novih poglavij v pogajalskem procesu izrazil nezadovoljstvo glede "tehničnih pojasnil", zakaj ni prišlo še do odprtja tretjega poglavja. EU je namreč s Turčijo odprla poglavji o statistiki ter finančnem nadzoru, ne pa tudi o gospodarski in denarni politiki, ker je temu nasprotovala Francija.

Babacan je dejal, da je nujno potrebno, da imata EU in Turčija skupne cilje in da bi lahko EU utrpela daljnosežne posledice, če svojih zavez ne bi spoštovala in bi prišlo do upočasnitve pogajanj. "EU je že prispevala k dvigu stabilnosti in blaginje, a močna je lahko le, če poveže in uskladi različne poglede in kulture okrog skupnih vrednot," je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User200777
26. 06. 2007 15.36
Hrvaška zunanja ministrca je oseba prijetnega videza,poleg tega je simpatična in uspešna. Mislim, da bi morala biti naša zunanja ministrica novinarka Blanka Dobršek. Velike države se zavedajo, da so ženske bolj strpne in iznajdlive kot moški.
User111320
26. 06. 2007 13.48
države tetjega sveta po mojem prepričanju ne sodijo v EU
User204511
26. 06. 2007 13.30
Zdi se mi, da se tu primerjata dve zelo različni državi. Hrvaška in Turčija nimata veliko skupnega, ne v verskem, ne v kulturnem pogledu. Turčija je svet zase, medtem ko bi se Hrvaška veliko lažje prilagodila realnosti EU. Tako kot Slovenija, Madžarska in druge nove članice.
User107182
26. 06. 2007 13.23
Valda, zdaj ko smo mi noter, se pa EU ne rabi več širit, ne? Govoriti da je Hrvaška preveč balkanska je neumnost...a smo mi kaj boljši? Ste kaj brali domače novice zadnjih nekaj mesecev? Sam sicer nisem za vstop hrvaške v EU, ker še niso pripravljeni tako gospodarsko kot kulturno, zmerjati jih pa nima smisla, vsaj dokler smo sami ena banana republika.
Miha Žagar 1
26. 06. 2007 13.15
Niti Hrvatje niti Turki v EU nimajo kaj iskati. Prepričan sem, da se je eu dovolj razširila, in da lahko počakamo nadaljnih 20 let pred nadaljno širitvijo. Sem mišljenja, da bi bilo potrebno o vsaki širitvi in sprejemanju novih članic razpisati referendum, ki bi se ga hrvatje upravičeno lahko bali. Kakorkoli....res pa je tudi to, da se eu širi tudi z namenom širjenja trga, tako da zahod lahko še bolj služi, in so pripravljeni medse vzeti države, pa če so te še taki "cigani".
User196342
26. 06. 2007 12.50
To bodo sicer kmetje bolj vedeli, ampak če sadiš nekatere rastline skupaj na eni njivi, so bolj močne proti škodljivcem, če pa kombinacijo zajebeš pa ti ne zraste nič. No to se bo vsekakor zgodilo če bodo začeli musliji po evropi red delat. Enkrat v zgodovini so že... in upam da nas je izučilo.
User204511
26. 06. 2007 10.09
Mislim, da ima v tem primeru Sarkozy prav, pa če se sliši še tako kruto. Spoštovanje različnosti in kulturna toleranca so krasne besede, ampak po moje nista ne EU ne Turčija pripravljeni na trk svetov. Najbrž ima EU tu zgolj gospodarske in strateške interese, ker bi razširila svoj vpliv na vzhod. Požvižga se pa na to, kako bo reševala družbene, verske, kulturne konflikte in kršenje človekovih pravic. Evropa in Otomomanski imperij sta si bila še ne tako dolgo nazaj najhujša sovražnika. Ti konflikti so del naše kolektivne zavesti in ne bodo izpuhteli v zrak kar tako. Samo redki se tega zavedajo ali pa jim je tega mar. Francozi se zavedajo notranjih konfliktov, ki jih imajo zaradi priseljencev. Pa niso tu priseljenci nič krivi, ampak kolonialistična dediščina Francije. Zahod pripravil teren za priseljence samo na gospodarski osnovi, vse drugo so pa zanemarili. Zdaj se pa bodejo z nerešljivimi problemi. In v primeru vstopa Turčije v EU bo prav tako.
User73406
26. 06. 2007 09.50
ko bo turčija v EU, bomo na meji z Irakom, Iranom, Sirijo, in še kakšno problematično državo.. turčija naj kar ostane most med evropo in azijjo, ker ni ne eno in drugo, nima v EU nič za iskat.. glede kroatov.. naj čim prej pridejo v EU in naj se meja prestavi, da mi ni treba čakat ure in ure na Gruškovju.. če je romunija v eu, ki je sto krat bolj nazadnjaška bi lahko bili tudi hrvati..
User100068
26. 06. 2007 09.36
kanal: ma tale victor cist prov ... prostora za te necivilizirane drzave v EU ni !
User206247
26. 06. 2007 09.19
victoriosus - EU ne rabi takih nacistov kot si ti in nekaterih slovencov na tem forumu
User175911
26. 06. 2007 08.33
Ne ena ne druga nimata prostora v EU. Hrvaška je še preveč balkanska, da o Wild Wild East Turčija ne govorimo...