Čilske oblasti so v drugem največjem mestu Concepcion podaljšale policijsko uro, da bi vojski in policiji olajšale borbo z obupano, lačno in žejno množico, med katerimi so tudi posamezniki, ki želijo izkoristiti krizne razmere za hiter zaslužek. Kot kaže, je bil ukrep uspešen. Predsednica Michelle Bachelet je namreč sporočila, da so plenjenje zajezili.
V mestu je 14 tisoč vojakov, v središču pa za red in mir skrbijo tudi policisti, ki stražijo praktično vsako ulico. Samo v ponedeljek so aretirali več deset ljudi, ki so iz porušenih trgovin in domov odnašali stvari.
Prebivalci organizirali straže
Prebivalci so prestrašeni in jezni. Prestrašeni, saj so roparji zelo drzni, jezni pa zato, ker jih oblasti ustrezno ne zaščitijo, pomoč pa le počasi kaplja v mesto. Spijo na ulicah, s tem pa so lahka tarča nepridipravov. Ljudje poskušajo – največkrat neuspešno – zaščititi še tisto malo premoženja, ki jim je ostalo po uničujočem potresu z magnitudo 8,8, ki jih je prizadel v soboto okoli 3.30 po lokalnem času.
Menijo, da vojska in policija ne storita dovolj za vzpostavljanje reda v mestu, zato so se samoorganizirali. Medtem ko eni počivajo, spijo, iščejo hrano, drugi spremljajo dogajanje v bližini. "Pomoč, ki jo pošilja oblast, prihaja zelo počasi. Vojska je pravkar prišla v mesto in vidimo, da ne more nadzorovati razmer. Moji sosedi se organizirajo, saj so se odločili, da se bodo sami zaščitili. Veste, ljudje so začeli ropati tudi po hišah," je dejala 36-letna učiteljica.
Bacheletova, ki je obsodila ropanje in plenjenje, je sporočila, da je na krizna območja poslala hrano in zdravila. V mestu Talca, kjer se je zrušila bolnišnica, zdravstveno osebje pomaga ranjenim v tamkajšnji kliniki, ki pa nima dovolj prostora za vse ranjene in mrtve. Prebivalci menijo, da je to nedopustno, saj bi morala oblast delovati hitreje in poskrbeti za osnovno zdravstveno oskrbo, prav tako za hrano in vodo. "Oblasti nam ne pomagajo. Pričakovali smo več, še naprej pa čakamo na tri osnovne stvari – hrano, vodo in elektriko,“ je dejal 68-letnik iz Talce.
Že 795 žrtev
Uradno je umrlo najmanj 795 ljudi, reševalci pa še naprej iščejo morebitne preživele. V mestu Concepcion so pod ruševinami zaznali znake življenja. Reševalci so namreč slišali, da nekdo s trkanjem pošilja signale na pomoč. Gre za 14-nadstropno stavbo, ki naj bi pod seboj pokopala 60 ljudi.
Kaj pa obljubljena mednarodna pomoč?
Ameriški reševalci so na poti v Čile, saj so tamkajšnji že hudo izčrpani. Čilska predsednica je že v nedeljo sporočila, da potrebujejo tudi strokovnjake, ki bi ocenili nastalo škodo. Za to bo poskrbela Evropska unija, njena komisija pa je že odobrila sprostitev treh milijonov evrov nujne pomoči. Denar za obnovo so obljubile tudi Japonska, Kitajska ter Avstralija, ki bo Čilu poslala tudi opremo.
Sosed pomaga sosedu
Argentina je že aktivirala 50 zdravnikov, ki bodo odhiteli sosedom na pomoč. Poslali jim bodo tudi generatorje in sisteme za prečiščevanje vode. Pomoč pripravlja tudi Brazilija.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.