O malezijskem letalu, ki je izginilo 8. marca, še vedno ni sledu. Tudi malezijske oblasti nimajo novih informacij. Zaradi tega jeza med svojci potnikov narašča. Številni so zbrani v enem od hotelov v Pekingu in čakajo na informacije. Njihova jeza narašča in nekateri grozijo celo z gladovno stavko.
Današnji dan v Kuala Lumpurju pa je zaznamoval protest nekaterih svojcev. Ti so prišli v sobo, kjer potekajo tiskovne konference malezijske vlade, in novinarjem začeli razlagati, da od malezijskih oblasti zahtevajo odgovore. "Govorijo nam, naj počakamo na informacije. Počakajte na informacije. Ne vemo, koliko časa moramo še čakati," je dejala mati enega od kitajskih potnikov. "Pozivamo malezijsko vlado, da nam takoj posreduje informacije. Ni informacij, le neskončno iskanje," je povedala neka druga ženska. "Potrebujemo resnico. Moramo izvedeti, kje je letalo," je dodala. Izjave sorodnikov so prekinili varnostniki, ki so jih pospremili iz medijske sobe, eno od žensk pa so morali celo odvleči stran.

O incidentu so poročali tam prisotni novinarji, ki so dodali, da so jim varnostniki preprečili, da bi vzeli izjave svojcev. Malezijska vlada je nato sporočila, da incident obžaluje. Dodala je, da si lahko le predstavljamo, kako svojci potnikov in članov posadke pogrešanega letala trpijo. Malezijske oblasti so obljubile, da bodo poslale posebno ekipo v Peking, ki bo obveščala svojce kitajskih potnikov.
Prebivalci Maldivov trdijo, da so videli letalo z rdečimi črtami, malezijska vlada pa informacij ni želela potrditi
Med zdaj že redno novinarsko konferenco o pogrešanem letalu je malezijski minister za promet Hishammuddin Hussein zanikal poročila, da so letalo videli na Maldivih. Nekateri prebivalci so namreč 8. marca ob 6.15 po lokalnem času videli ''nizkoleteče letalo'' nad otokom Kuda Huvadho, opisovali pa so zelo hrupno belo letalo z rdečimi črtami. ''Nikoli še nisem videl potniškega letala, ki bi nad otokom letelo tako nizko. Lahko sem celo natančno razbral, kje so vrata,'' je dejala neka priča dogodka. Lokalni strokovnjaki so za časnik Haveeru dejali, da je možno, da je letalo letelo nad Maldivi.
Čeprav poročanja prič, ki jih je po podatkih BBC najmanj deset, preverja policija na Maldivih, pa Hussein teh informacij ni želel potrditi.
Hussein je sicer pojasnil, da so pristojni preiskali ozadja skoraj vseh potnikov in članov posadke, a za zdaj niso našli informacij, ki bi bile pomembne. "Podatkov o ozadju potnikov še nismo dobili od Ukrajine in Rusije," je dejal Hussein. Na letalu sta bila dva ukrajinska potnika in en ruski potnik.
Poveljnik malezijske policije Khalid Abu pa je razkril, da so pri pregledu simulatorja letenja, ki so ga našli v domu pilota pogrešanega letala Zaharieja Ahmada Shaha, ugotovili, da so bili nekateri podatki izbrisani. Preiskovalci podatke skušajo obnoviti. Minister Hussein je ob tem poudaril, da je pilot nedolžen, dokler se mu krivde ne dokaže. Sam izbris datotek še ni sumljiv, še posebej, če je pilot to storil, ker v spominu simulatorja ni bilo več prostora za nove podatke.

Tajska vojska morda zaznala letalo
Medtem je tajska vojska sporočila, da je morda zaznala letalo, kmalu potem ko je izgubilo oziroma namerno ugasnilo komunikacijo z zračno kontrolo. Sporočila je, da je znova preverila radarske podatke in odkrila, da je morda ujela letalo, ki je letelo zahodno proti Malaški ožini.
Predstavnik tajske vojske Montol Suchookorn je ob tem dejal, da ne morejo potrditi, da gre res za malezijsko letalo. Letalo je nad Andamanskim morjem pa je izginilo. Tajska vojska, ki je sprva govorila, da letala ni zaznala, je dodala, da najprej ni bila pozorna na letalo in zato tudi ni posredovali podatkov. Malezijski minister za promet Hussein je na novinarski konferenci potrdil prejem podatkov, ni pa želel potrditi, da prihajajo s Tajske.
Smer so spremenili, še preden se je kopilot poslovil?
Sprememba smeri letala in U obrat je bila v letalski računalnik vnesena najmanj 12 minut, preden je kopilot Fariq Abdul Hamid letalski kontroli mirno rekel ''v redu, lahko noč'', poroča NBC News.
To razkritje podpira teorije, da je bila sprememba smeri vnaprej načrtovana in izvršena v sami pilotski kabini, še preden je zračna kontrola izgubila kontakt z letom 370.
Ampak ni nujno, da gre za ugrabitev. ''Nekateri piloti vnesejo alternativni načrt leta v primeru izrednega dogodka,'' je komentiral nekdanji preiskovalec letalskih nesreč pri ameriški komisiji za transport Greg Feith. ''Ne vemo, ali je šlo za alternativni načrt, da se vrnejo v Kuala Lumpur ali pa je bil to načrt, da letalo odleti nekam drugam in ne v Peking,'' je še dodal.
Malezijski minister je glede tega povedal, da se zaveda špekulacij o dodatnih letalskih poteh, a da teh v dokumentiranem načrtu leta ni bilo.
Celotno območje iskanja letala je veliko kot Avstralija
Ekipe, ki letalo iščejo, nad najdbo še niso obupale. Kitajska je zdaj v morje poslala nove ladje in razširila območje iskanja. Letalo boeing 777 na letu MH370 zdaj išče 26 držav. Celotno območje iskanja pa je veliko kot Avstralija.
Kitajska je devet ladij poslala jugovzhodno od Bengalskega zaliva in zahodno od Indonezije. Kitajci se bodo osredotočali na vode okoli Sumatre in bodo iskali na drugih področjih kot preostale države, je poročala njihova tiskovna agencija.
Malezijske oblasti trdijo, da so letalu, ki je vzletelo v Kuala Lumpurju, namerno spremenili smer – kam, na sever ali jug, je nato letelo, pa ne vedo. Zadnja znana lokacija je bila nad Malaško ožino.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.