Skoraj 19 milijonov prebivalcev Jemna rabi humanitarno pomoč, opozarjajo Združeni narodi, a, kot navaja ruski RT.com, je državljanska vojna največji davek terjala na območje Tuhayat ob obali Rdečega morja. Prebivalci so obupani, saj trpijo zaradi lakote. Glavni vir hrane je bil ribolov, a tega ni več zaradi nasilnega spora med šiitskimi Hutiji in sunitsko vlado, ki je eskaliral v vojno v začetku leta 2015.
Območje je pod kontrolo Hutijev, a mednarodna koalicija pod vodstvom Saudske Arabije, ki podpira sunite, ki predstavljajo pol populacije, je blokirala obalne dele, saj je napadla tudi več ribiških ladij. RT.com navaja, da imajo suniti več materialnih dobrin, a Hutiji obvladujejo večji del ozemlja in imajo tudi več borcev, zato se tehtnica ne nagiba ne v eno ne v drugo smer. Za večino prebivalcev to pomeni, da se le še podaljšuje njihova agonija zaradi nestabilnosti, lakote in strahu.
V konfliktu je bilo ubitih več kot 7.300 ljudi, med njimi je veliko civilistov, več kot tri milijone ljudi je moralo zapustiti domove. Nekateri opazovalci ocenjujejo, da bi se lahko situacija samo še poslabšala.
Unicef opozarja, da je v vojni umrlo že skoraj 1.400 otrok. Šole so zaprte, je poudarila Unicefova predstavnica v Jemnu Meitxell Relano. "Namesto učenju so otroci priča smrti, vojni in uničenjem," je dodala ter pojasnila, da je dejansko število žrtev verjetno precej višje, kot kažejo uradni podatki. Relanova je pozvala vse strani v konfliktu, da zaščitijo otroke in prenehajo z napadi na šole.
"Šole morajo biti vedno območja miru, svetišča, kjer se otroci lahko učijo, rastejo, igrajo in so varni," je pripomnila. "Otroci ne bi smeli nikoli tvegati svojega življenja za obiskovanje šole," je še dejala. Kot je tudi pojasnila, skoraj 2.000 šol v Jemnu ni več uporabnih, ker so bile v napadih poškodovane, uničene ali pa jih koristijo za zaklonišča oziroma v vojaške namene.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.