Vzhodno predmestje Damaska, kjer delujejo uporniške sile, je še vedno v primežu sil sirskega predsednika Bašarja al Asada. Ujetih je približno 400.000 ljudi, Združeni narodi pa že ves čas opozarjajo na hudo bolne odrasle in otroke, ki ne morejo zapustiti območja in tako poiskati zdravstveno pomoč. Nedavno so se na vlado obrnili z zaprosilom, da dovoli evakuacijo 500 bolnikov, tudi otrok, ki so zboleli za rakom.
Mednarodni komite Rdečega križa v Siriji je potrdil, da so danes začeli izvajati evakuacije. Zdravstvena organizacija The Syrian American Medical Society (SAMS) je dejala, da so štiri bolnike prepeljali v bolnišnico v Damasku. Kot so potrdili, so med prvimi evakuiranci dekle s hemofilijo, dojenček z Guillain-Barréjevim sindromom, otrok z levkemijo in moški, ki potrebuje presaditev ledvic.
To so bolniki iz skupine 29 ljudi, ki so v kritičnem zdravstvenem stanju. Druge naj bi evakuirali v prihodnjih dneh. Med temi naj bi bilo 18 otrok in štiri ženske, ki trpijo za boleznimi srca, rakom, odpovedjo ledvic in krvnimi boleznimi.

Mohamed Katoub, eden od predstavnikov organizacije, je na Twitterju zapisal, da so bili sicer v prvem delu dogovorjeni za evakuacijo petih ljudi. Dodal je, da so bila pogajanja težka, evakuacije pa so tudi del dogovora o izmenjavi zapornikov med vlado Asada in uporniško skupino Jaiš al Islam. Tiskovna predstavnica Mednarodnega centra za človekove pravice je zavrnila več podrobnosti, pri čemer je kot razlog navedla občutljivost operacije.
Na nujnem seznamu 494 ljudi, število upada, ker umirajo
Pretekli teden je Jan Egeland, človekoljubni svetovalec Združenih narodov v Siriji, dejal, da je na prednostnem seznamu za zdravstvene evakuacije 494 ljudi. "To število upada, a ne zaradi evakuacij, temveč ker umirajo," je dejal. "Že mesece se naprezamo, da bi te ljudi spravili ven, hrano pa noter."
Združeni narodi so na dovoljenje čakali več mesecev. Sile, zveste Asadu, so medtem nadaljevale zračne napade na predmestje, od koder so uporniki sicer večkrat raketirali Damask. "Vse to pa nima nobene zveze s pravico do evakuacije, prav tako z dolžnostjo, da se civiliste evakuira," dodaja svetovalec Egeland.
V organizaciji SAMS sicer poročajo, da nujno zdravniško oskrbo potrebuje 637 bolnikov.

Rusija delno umaknila svoje sile iz Sirije
Ruska vojska je pred nekaj dnevi končala delen umik iz Sirije, ki ga je nedavno ukazal ruski predsednik Vladimir Putin. Rusija tako končuje dve leti aktivnega sodelovanja v sirskem konfliktu. V Rusijo se je vrnilo 36 letal in štirje helikopterji, 157 vozil pa so dostavili prek morja. V domovino se je vrnilo tudi več vojakov, med drugim pripadniki posebnih enot in bataljon vojaške policije.
V Siriji so zdaj ostali še trije bataljoni vojaške policije in poveljniki ruskega centra za spravo, je danes še pojasnil Šojgu. Letalska baza v Hmeimimu in pomorska baza v Tartusu pa bosta še naprej delovali v okviru mednarodnih dogovorov, je dodal.
Rusija se je sicer vmešala v sirsko državljansko vojno septembra 2015, ko so začeli letalsko kampanjo v podporo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu. V zadnjih mesecih so bile ruske sile aktivne tudi na kopnem, kjer so se borile proti skrajni skupini Islamska država (IS). Putin je sredi decembra nepričakovano obiskal Sirijo, kjer je ukazal začetek umika ruskih vojakov, češ da se je njihovo delo v Siriji večinoma končalo.
Erdogan za povojno Sirijo brez Asada
Turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu pa se medtem zdi nepredstavljivo, da bi povojno Sirijo vodil sirski predsednik Bašar al Asad.
Zagotovo ne bi delovalo, da bi Sirijo vodil Asad, je dejal Erdogan. Po njegovem je Asad namreč "terorist vpleten v državni terorizem" in da ni mogoče načrtovati prihodnosti s predsednikom, ki je "ubil skoraj milijon državljanov", je dejal danes na obisku v tunizijski prestolnici Tunis. Ob tem je ponovil, da v Siriji ni možen mir, če bo predsednik Asad.

Zunanje ministrstvo v Damasku je že kritiziralo Erdoganove izjave, češ da Turčija "brezmejno podpira teroristične skupine" v Siriji. Dodali so, da naj se Turčija neha vmešavati v zadeve drugih držav, vir blizu vlade pa naj bi dejal, da je Erdogan spremenil Turčijo v "ogromen zapor" in zadušil medije.
Turčija sicer že od začetka državljanske vojne v Siriji leta 2011 podpira upornike. Na drugi strani Asada podpirata Rusija in Iran. Vse tri države pa so konec januarja sklenile, da bodo organizirale konferenco sirskega ljudstva, na katerem bodo razpravljali o povojni ureditvi države. Vendar sirska opozicija zavrača konferenco, saj se bojijo, da bo pravila postavljala Rusija.
Erdogan je danes po srečanju s tunizijskim kolegom Bejijem Caidom Essebsijem med drugim ponovno spregovoril tudi o Jeruzalemu in ameriški odločitvi, da priznajo to mesto kot prestolnico Izraela. Pozval je države, naj priznajo Palestino kot neodvisno državo in dodal, da Turčija priznava Vzhodni Jeruzalem kot prestolnico Palestine ter da to podpira tudi ostali 'islamski svet'.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.